Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

FUTBOL DÜNYASI

OKTAY KARAGÖZOĞLU

OKTAY KARAGÖZOĞLU

Bugün bir çok gelecek nesil gençlerimizin rüyaları süsleyen futbolun tarihine uzandığımız da çok ilginç ayrıntılar ortaya çıkıyor.Futbol kulüpleri 15. yüzyıldan bu yana var. Ancak o yıllardaki futbol kulüplerinin örgütlenmiş resmi statüleri bulunmuyordu. Tarihçilere göre ilk amatör futbol kulübü Edinburgh’da 1824 yılında kurulan Foot-Ball kulübüydü. Profesyonel futbol kulüpleri arasında en eskisi 1862’de kurulan ve bugün halen var olan İngiliz kulübü NottsCounty’dir. Kulüplerin ortaya çıkmasındaki en büyük etken sanayileşmedir. Sanayileşmeyle birlikte fabrikalar, barlar ve parklar gibi yerlerde daha büyük insan grupları toplanmaya başladı. Bu topluluklar futbol kulüplerinin açılmasında büyük rol oynadı. 1885 yılında profesyonel futbol artık yasal hale geldi. 3 yıl aradan sonrada ilk futbol ligi kuruldu. İlk futbol liginde 12 takım yarışıyordu. Fakat zamanla ligdeki takımların sayısı arttı. 1908 yılında futbol ilk kez olimpiyat oyunları arasında yerini aldı. 1930 yılında ilk FIFA dünya kupası maçları yapıldı. Günümüze gelindiğinde FIFA raporlarına göre dünyada 300 binden fazla futbol kulübü, 1 milyondan fazla futbol takımı, 850 binden fazla futbol hakemi ve 113 binden fazla profesyonel futbolcu bulunuyor.Futbolun ilk olarak nerede, hangi tarihte ve kimler tarafından oynandığı kesin olarak bilinmese de futbol, neredeyse ortaya çıktığından beri dünyanın hemen her köşesinde salt oyun olsun diye oynanan bir etkinlikten çok, dini, askeri ya da sosyal işlevleri olan bir oyun olmuştur.

İlk ayak topu oyunlarından kabul edilen ve Çinliler tarafından icat edilen “TsuChu”, askerlerin fiziki eğitiminde kullanılıyordu. Futbol anlamına gelen TsuChu oyununu için gereksinimin ne olduğu, nasıl ve neden ortaya çıktığı belli değildir. Anlatılara göre, tipik olarak imparatorun doğum gününde kutlamada oynanmaktadır.

Milattan sonra Roma’da özellikle askerler arasında oynanan “Harpatsum”un bugünkü modern futbolun esasını teşkil ettiği ve Romalıların bu oyunu Elenlerin “Episkyres” adlı oyunlarından esinlenerek ortaya çıkardıkları söylenir. Oyunun 12. yüzyıldan beri oynandığı bilinmektedir. Aynı yüzyılda, halkın ve soyluların sevmesiyle futbol İngiltere adalarında çok hızlı bir yayılma göstermiştir.

Benzer biçimde oynanan Japonların kemari’sinin yedinci yüzyıldan itibaren oynanmaya başladığı bilinmektedir. Uzak Doğu’dan tamamen bağımsız olarak Avrupa’da İtalyanların calcio’su, Fransızların la soule’e bugünkü futbola benzer ayak topu oyunları olarak “icat” edilmişti.

Futbolun İngiltere’de ortaya çıkışı ayrı bir tartışma konusudur. Fransızlar bu oyunun Normanlar tarafından İngiltere’ye götürülen “la soule” den türediği görüşündedirler. İtalyanlar ise İtalya’dan gitmiş olduğunu ileri sürerler.

Futbol, çalışan kesimleri sadece eğlendirip rahatlatmakta, aynı zamanda yarattığı kolektif aidiyet duygusu ile bireyleri ortak bir paydada birleştirmektedir. Döneme damgasını vuran kapitalizmin en görünür olduğu yer olan fabrikalar oyunu kendi amaçları doğrultusunda başarıyla kullanmışlardır. Gerek okul yöneticileri ve gerekse fabrika idarecileri futbolun ne kadar önemli olduğunu o dönemde fark etmişlerdi.

Şüphesiz futbol endüstrisi, yıllar boyunca atılan bazı stratejik ve sistemli adımların atılması sonucunda meydana gelmiştir. Bu bağlamda, profesyonelliğin kabul edilmesi, büyük stadyumların inşa edilmesi, iktidarların oyuna yönelik ilgisi, futbolun ulus devletlerin simgelerinden birine dönüşmesi, futbolla bağlantılı olan yeni endüstrilerin gelişmesi gibi birçok faktör oyunun ekonomik değerinin yükselmesinin nedenleri arasında sayılabilir.Milattan Önce 300 yıllarında Çin’de görüldü. O yıllarda ismi Cuju olarak biliniyordu ve spordan daha çok askeri eğitim için kullanılmaktaydı. Deri parçalarının içine saman doldurularak top yapılırdı. 640’lı yıllara gelindiğinde kemari oyunu Japonya’da oynanmaya başladı. Bu oyunda gol atmak gibi bir amaç yoktu. Kemari oyunu, karşılıklı kişilerin topu yere düşürmeden birbirine pas vermelerinden ibaretti. Daha sonra futbola benzer top oyunları Antik Roma döneminde görülmeye başlandı. İçi hava ile doldurulmuş ilk top oyunu 7. yüzyılda oynandı.Antik Roma döneminden esinlenilen futbol, bazı değişmelerle birlikte İngiltere’de oynanmaya başlandı. Ancak o tarihlerde oynanan futbolda, oyuncu ve kural sınırlandırılması olmadığı için yüzlerce kişi top oynamak için alana doluşuyordu. Bu karambolde ölümler ve ciddi sakatlanmalar yaşanıyordu.Futbol  o günden bugüne kadar çıktığı zamandan günümüze kadar teknolojik anlamda önemli gelişmeler kaydetmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 12 Temmuz 2024
- 9 Temmuz 2024
- 5 Temmuz 2024
- 3 Temmuz 2024
- 27 Haziran 2024
- 20 Haziran 2024
- 10 Haziran 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ