Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

İstihdam; bir insanı bir işte çalıştırma, işlendirme olarak ifade edilen ve günlük hayatımızda sıklıkla duyduğumuz sıradan bir terimden fazlasıdır. ‘İstihdam’ sözcüğü içinde geçtiği cümlelere hayat dersi olacak anlamlar yükler.Yönetim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre; Veteriner Hekimler yoğun ihtiyaca karşın kamuda en az istihdam edilen meslek grubu olarak ortaya çıkıyor.Emeklerini, eğitimlerini ülkemizin üretim sürecine kelimenin tam anlamıyla zorla dahil ederler, veterinerlerimiz…Çünkü bilirler ki, onlar da, elini kolunu çekse, hayvancılık da yetiştirici de eksik kalacak.Bilinen; tarımsal üretimin var oluş sebeplerinden olan hayvan varlığının veterinerlere ihtiyacı var. Üretimin kaynağındaki hayvan potansiyelimize, hayvan potansiyelimizin genetik kaynaklarına, sağlığına sahip çıkmak onların işi. Bilirler;Yem fiyatları artsa da, sattığı ürünün değeri sabitlense de ‘hayvancılık sektörü ayakta kalsın diye onlara ihtiyacımız var…                                                 Herkesten önce desteği yapar yetiştiricimizi ayakta tutmaya çalışırlar.Aile işletmelerinin borç defterleri kabarsa da, hep en son kendilerine olan borçlarını kapatsalar da seslerini çıkarmazlar, ‘Aileden bilirler ondandır bu tavırları derler.Emeklerinin karşılığını verecekleri güne kadar sabrederek, ‘Biz aslında hem kendimizi istihdam ederiz hem de yetiştiricinin üretimde kalmasını sağlayarak hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız.Hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız ki; kesime gitmesin dişi hayvanlarımızla birlikte yerli ırk gen kaynaklarımız.Hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız ki; hayvan nüfusumuz eksilmesin, yetiştiricimiz dara düşmesin.Hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız ki; hayvanlarımız sağlıklı beslenebilsin, sağlıklı ve kaliteli hayvansal gıdaya ulaşabilsin insanımız.Hayvancılıkta istihdamın sürekliliğini sağlarız ki; sağlıklı ve kaliteli gıdanın ulaşılabilir olduğu ülkemizde sağlıklı olsun insanımız.’ diyorlar.

Ve sözlerini şöyle tamamlıyorlar.Anlayacağınız; İthalata karşı duruşumuz istihdama olan saygımızdandır. İthalata karşı duruşumuz yerli ırklarımıza sahip çıkışımızdandır. İthalata                                                                                                        karşı oluşumuz hayvancılık sektöründe ülkemiz insanlarının istihdamına yol açma derdimizdendir. İthalata karşı oluşumuz kaynaklarımızın, insanlarımızın ve hayvan nüfusumuzun kıymetini bilişimizdendir.’

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde fırtınaya kadar her şey yolunda idi.Ama görülmemiş kasırgade onlarca küçük balıkçı ekmek teknelerinden oldu.Bu arada 10 gün içinde bir karar değişikliği oldu, mera hayvancılıkla uğraşan köylülerin ellerinden alınarak, mermercilere verildi.

Protestolar yapıldı, ama boş…Ayvalık’ın tek balıkçı barınağının kapasitesi de, yarıya düşürüldü.

21 Mayıs tarihinde yaşanan fırtınada barınak yokluğu nedeniyle onlarca teknenin parçalandığını, çok büyük maddi ve manevi zararlara neden olduğunu hatırlatan Başkan Ergin, yeni balıkçı barınaklarının yapılması için mücadele edilirken, iki yıldır girişimlerde bulunulurken, tek balıkçı barınağının kapasitesinin yarı yarıya düşürülmesini kabul etmenin mümkün olmadığını dile getirdi.Ayrıca en güzel sahil kesimleri önemli bir devlet kurumuna verildi.Tabii ki buraları da tel örgü ile çekilecek sivil yaşamla yaşantı kesilecek.Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisindeki Kestanelibahçe Koyunda yapılması planlanan günübirlik tesislerin ihalesine hayır demek için 22 Haziran Salı saat 13.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda toplanılıp basın toplantısı yapıldı.

Yazılacak daha çok konu var.Ama önce Ayvalık’ın üzerindeki kara b2015 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından ‘Dünya Yoga Günü’ olarak kabul edilen 21 Haziran’da, Havagazı Gençlik Yerleşkesinde yapılan etkinliklere İzmirliler yoğun ilgi gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Dünya Yoga Günü etkinlikleri kapsamında sabah  yogası ile güne başlayan İzmirli katılımcılar, Türkiye’nin tanınmış yoga master hocalarından Gülin Zeytunlu ile yapılan söyleşi sonrası ‘Bilinç ve Beden, Somatik Yoga, Ses Çanakları, Yin Yoga, Nefes ve Meditasyon etkinliklerine katıldı.

HEM ÜRETİYOR HEM SATIYOR

FAO ve Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde Bursa’da kurulan kadın kooperatifi resmen açıldı. 20 Türk ve Suriyeli kadının kurduğu kooperatifin kahvaltı salonunda kooperatif ürünlerinden oluşan yöresel lezzetler ziyaretçilerine doyumsuz tatlar sunuyor. 

Japon hükümetinin finansal desteği ile kurulan kooperatif yöresel gıdalar üretecek.

BERGAMA’DA GÜNDEM SERBEST BÖLGE

Bergama’nın gündemi Ankara’dan gelen haber ile 20 bin kişinin istihdam edileceği Serbest Bölge oldu.İlçenin öncelikleri arasında bulunan işsizliğin önüne geçmek için çalışmaları sürdürülen Batı Anadolu Serbest Bölgesi (BASBAŞ) için Ankara’da önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Batı Anadolu Serbest Bölgesi ile Bergama’da işsizliği sorun olmaktan çıkaracağız” dedi.

DİKİLİ’DE AYAK TENİSİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’ in kentin her köşesinde sporu destekleme ve yaygınlaştırma hedefi çerçevesinde Dikili Cup Ayak Tenisi Turnuvası, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Dikili Belediyesi ortaklığıyla düzenlendi. Yoğun ilgi gören ve Dikili Şehit Sami Akbulut Caddesi 75. Yıl Parkı’nda yapılan organizasyona 128 sporcu katıldı. Dikili Belediye Başkan Vekili Hakan Yıldırım Demir ve Dikili Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Budak ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Samet Akboğa açılış konuşmalarında katılımcılara başarı dileklerinde bulundu.

3 GÜN DAHA

Yarışmanın bu seneki teması pandeminin yarattığı akımlardan biri olan contact-less/temassız kavramı. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş’a göre insanların kendilerini sürekli uyarlamasını gerektirecek, radikal bir sistem değişiminin içindeyiz ve bu değişim ülkeler, şirketler, sektörler ve toplumda sistemlerin bütünsel dönüşümünü içeriyor.

ESNAF ODALARI BİRLİĞİNE TANITILDI

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mutlu’yu ziyaret ederek belediyenin esnafa yönelik uygulamaya koyduğu online ruhsat ile imar ve mesafe uygunluk başvuru işlemlerini, hazırlanan sunum eşliğinde tanıttı. Başkan Batur, işyeri açmada büyük kolaylık sağlayan online hizmet ile esnafın ruhsat işlemlerini hızlıca bitirip işletmelerini açmaları için yanlarında olduklarını ve esnafı desteklediklerini bir kez daha vurguladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 17 Mayıs 2024
GÜNDEME DAİR  - 7 Mayıs 2024
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ