Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Çavuş, Gökçen Efenin Mezarını Ziyaret Etti

Reklam

Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar  Odası Başkanı Hülya Çavuş Kurtuluş savaşının önemli ismi olarak tarihe geçmiş ve Kaymakçı’da mezarı bulunan Gökçen Efenin mezarını ziyaret ederek Gökçen Efe için dua okudu.

Çavuş “Kaymakçı da Kurtuluş Savaşı Şehidimiz Gökçen Efe’mizin Mezarına ziyaret edip, Gökçen Efe ve tüm şehitlerimize dualarımızı gönderdik. Ruhları Şad Olsun. Tarihe mâl olmuş böyle bir insanın  mezarını mübarek Cuma gününde ziyaret etmenin sevincini yaşadık.”dedi.

GÖKÇEN  EFE KİMDİR?

Tarihte İzmir’in Yunanlı zalimlerce işgal edilmesinden sonra vatan ve namus muhafazasında hizmetinin karşılığın meşhur olmayı hak eden bir şahsiyet. Sekiz yaşındayken babasını kaybeden bir çocuk. Annesi, Çakırcalı Mehmet Efe’nin amcası Kara Mahmud’un kızı Hatice hanım. Çocukluk hayatı çobanlıkla geçen bu çocuğu köylüler, gözlerinin sarı yeşil karışımından dolayı Gökçen adını takmışlardır. Gökçen Hüseyin. 20 yaşına ulaştığında her nasıl olmuş ve soluğu Çakırcalı Mehmet Efe’nin çetesinde almıştı. Aslında bakılırsa Gökçen, kendisi de bilmiyor niçin böyle bir işe kalkıştığını. Fakat kaderin sevkine bakın ki sonradan anlaşılıyor. Onun bu çete hayatı, dağları en kuytu yerlerine varıncaya kadar tanıması sonradan Yunan işgalinde çok büyük kahramanlıklara zemin hazırlayacaktı.Çakırcalı Efe’nin vurulup öldürülmesinin ardından bir süre serseri mayın gibi dağlarda dolaşan Gökçen Efe, düze inmeye karar verir. Ailesi, akrabaları a böyle davranması gerektiğini sürekli ona ulaştırıyorlardı. Çete ile gezdiği yerler arasında en çok beğendiği mekan olan Kahrat’ayerleşti.Kahrat’a yerleştiğinin beşinci yılında artık borçlarını ödemişti. Zengin sayılabilecek bir konuma ulaşmıştı. Koyun sürüsü, atları, inekleri, yeni aldığı zeytinlik, sebzelikleri… Durumu gayet iyiydi. İki çocuğu vardı. İkinci kez evlenen Gökçen Efe’nin çocuklarının anası ilk eşi Elif’ti.

Sultan II. Abdülhamid’i tahtından edeler, devleti idare etmenin hiç de dışarıdan göründüğü gibi olmadığını başarısızlıklarıyla tecrübe etmişlerdi. Onlardan Enver ve Talat Paşalar yurt dışına kaçmıştı. İttihat ve Terakki’nin katib-i mesulü Celal ( Bayar ) Bey’i bizzat köyünde misafir etmişti Gökçen Efe. Niçin mi? Vatanı işgalden kurtarma adına bir şeyler yapabilme azmiyle Anadolu’ya kaçması bir yana, başka bir gerekçe daha vardı. Gökçen Efe’in dağdan düze inmesinde yardımları olmuştu.Mondros Antlaşmasının sağladığı açık gedikleri fırsat bilen ‘’ sırtlanlar ‘’ işgale başladılar. Gökçen Efe’nin bulunduğu İzmir, Yunanlılarca işgale uğradı. 20 Mayıs’ta Torbalı, ‘5 Mayıs’ta Bayındır Yunan zulmünün  en çirkin yüzüyle tanıştı. Bastıkları her yeri kirleten bu uğursuzlar Anadolu’nun içlerine doğru işgallerini genişletiyorlardı. Bir sırtlan gibi Müslüman Türkleri canlı canlı parçalıyorlar ve bundan tarifsiz zevk alıyorlardı. Allah böylesi barbarlığı, acımasızlığı hiçbir millete göstermesin. Hamile kadınlara, genç kızlara yapılan tecavüzleri burada dillendirmek inanın beni utandırıyor. Canımı yakıyor, o yüzden anlatamıyorum. Fakat şunu söyleyeyim de meselenin boyutu anlaşılsın. Doğumu yaklaşmış hamile kadınların karnındaki bebek erkek mi kız mı bunun için bahse giriyorlar. Süngülerle zavallı kadının karnını deşip çocuğu çıkarıyorlar.

İzmir’deki Yunan işgaline kaşı savunma oluşturan birlikler, Gökçen Efe’nin yardımcı olmasını istediler. Eski bir çeteci olan Efe’nin canına minnet. Durumun vehametini günden güne takip ettiği için hemen ‘’ evet ‘’ der. Kahrat’tan geçen Yunanlılar. Gökçen Efe’nin burada olduğunu bildikleri için köye işkence ve zulüm etmediler. Böyle yaparlarsa Efe’nin kızanlarını alıp dağa çıkacağını çok iyi biliyorlardı. Çete savaşlarında Türklerin ne kadar başarılı olduğu dünyaca biliniyordu zaten.

Gökçen Efe ve çetesinin Yunanlılarla ilk sıcak teması Fata baskını ile olmuştur. 52 kişilik milis kuvvetleriyle 150 kişilik Yunan karakolunu basarak çok büyük zayiat verdirerek mekanlarını ateşe tutmuşlardır. Bu baskında Yörük Hacı Halil Ağa, hacı Ahmet, Çatalbaş, Tekeli Mustafa, Karacaoğlanoğlu Osman, Adagümeli Mustafa Bey şehit olmuşlardır.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ