Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kiraz’da Vanalar Takılmaya Başlandı

Reklam

“SUYUN HER DAMLASI DEĞERLİ”

Suyun daha etkin kullanımı için İzmir Kiraz Haliller ve Çatak Göletleri sulama sahalarında sayaç sistemine geçiliyor.  Toplam 5090 dekar alana 89 adetön ödemeli kartlı sayaç takılacak, hem üreticinin sulama maliyetleri düşecek hem de su tasarrufu sağlanacak

Projenin bu sezon tamamlanacağını belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar, “Suyun her damlası değerli” diye konuştu

Küresel ısınma ve aşırı tüketim nedeniyle her yıl daha fazla önem kazananan suyun etkin kullanımı için DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Kiraz Haliller ve Çatak Göletlerinin sulama sahalarında örnek bir projeye start verdi.

Kiraz İlçesi Haliller ve Çatak Gölet Sulamaları Mekanik Teçhizat Malzeme Alım ve Montaj Projesi” kapsamında toplam 5090 dekar araziye 89 adet ön ödemeli kartlı sayaç sistemi yerleştirecek. Böylece Kiraz’da hem su tasarrufu sağlanacak hem de hem de üretici tükettiği kadar ödeyecek.

BU YIL TAMAMLANACAK

Projeyi bu yıl tamamlamak istediklerini belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Birol Çınar “ Suyun önemi tüm dünyada her yıl daha fazla hissediliyor. Bizde ülke olarak elimizdeki kaynakları en faydalı şekilde kullanarak, suyu modern yöntemlerle tarlalarla buluşturmak zorundayız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin özel talimatı ile başlattığımız ön ödemeli sayaç sistemine Kiraz’da geçiyoruz. Bölge üreticisine hayırlı uğurlu olsun” dedi.

89 VANA (ÖN ÖDEMELİ KARTLI SAYAÇ) TAKILACAK

Proje’den Haliller Göleti Sulama sahasında 2880, Çatak Göleti Sulama Sahasında ise 2110 dekar arazinin faydalanacağını açıklayan DSİ 2. Bölge Müdürü Çınar, bölgede sulama maliyetlerinin düşeceğini söyledi. Çınar “ Kiraz’a87 adet DN80, 2 adet de DN100  yani toplam 89 vana takacağız. Vanaların fabrika kabulleri yapıldı. Montaj işlemlerine başlandı. Vanalar etkin olarak kullanılmaya başlandıktan sonra Haliller ve Çatak Göletlerinden kullanılan suyu anlık olarak takip edebileceğiz. Kaçak oranı düşecek. Üretici kullandığı su miktarını daha kolay takip edecek ve israftan kaçınacak. Böylece hem çiftçimiz sadece kullandığı suyun parasını öderken, hem de su tasarrufu sağlanmış olacak. Unutmayalım ki suyun her damlası değerli ” diye konuştu

Haber : Cengiz Türkavcı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ