Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Önceden belirlenen kuralları olan bireysel ve ya takım halinde yapılmasının yanı sıra fiziksel ve zihinsel aktivitelere spor denilmektedir. Spor yarışma ve ya kişisel eğlence amacıyla mükemmelliğe ulaşılması denilmektedir. Bireysel olabildiği gibi takım halinde de yapılan sporun birbirinden farklı pek çok çeşidi bulunur. Kişisel olarak yapılan spor hareketlerinin yanı sıra hayvanlarla ve ya objelerle de spor hareketleri yapılabilir. Bazı spor çeşitleri zihinsel yeteneklere dayalı olarak yapılmaktadır. Buna örnek olarak masa oyunları da sayılabilir.Spor, bireysel ve ya takım halinde belli kurallar doğrultusunda yapılan fiziksel ve ya zihinsel bir mücadeledir. Spor yarışmak amacıyla ve ya kişisel eğlence için yapılabilir. Tarih boyunca bilinen en eski spor dalı ise atletizm olarak bilinmektedir. Sporun da sağlığa pek çok faydası bulunur. Spor kasları güçlendirirken aynı zamanda vücut dayanıklılığını da sağlar. Vücuda esneklik kazandıran spor sayesinde kilo dengede tutulabilir. Kemik yoğunluğunun artmasını sağlayan spor kaSporcu, genel olarak spor ile uğraşan kişilere denilmektedir. İlgi ve yeteneklere göre farklı spor dallarından bir tanesi ile uğraşan kişiler sporcu olarak adlandırılırlar. Sporcu kendi branşında yarışan ve maç yapan kişilere denilmektedir. Sporcular amatör ve ya profesyonel olarak ikiye ayrılır. Sporu hobi olarak yapan kişiler amatör sporcu olarak adlandırılır.Spor mesleği olan ve spordan para kazanan kişilere ise profesyonel sporcu denilmektedir. Sporcuların sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmaları gerekir. Ayrıca sporcuların yaşam tarzı da çok önemlidir. Uyku düzeninden sağlıklı beslenmeye kadar her noktada sporcular dikkatli davranmalıdır.

Önemli olan  disiplini sağlayan sporun sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle kilo kontrolünde önemli bir yere sahip olan spor kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korumaktadır. Bağışıklık sistemini koruyan spor vücut enerjisinin de artmasını sağlamaktadır. Zindelik veren spor sayesinde depresyon ve kaygı sorunu da ortadan kalkar.

Düzenli spor yapmak düzenli ve dengeli bir uyku sağlamaktadır. Yüksek kolesterolü kontrol altına almak için de düzenli spor yapmak gerekir. Kalp rahatsızlıkları riskini azaltmak için mutlaka düzenli spor yapmak gerekir. Daha kaliteli bir yaşam sürdürmek için düzenli spor yapmak da gerekebilir.lp hastalıklarını da önlemesi ile bilinir. Düzenli spor yapmak genel olarak yaşam tarzını olumlu etkilemektedir. Buna göre spor yapmak kişinin daha disiplinli olmasına da katkı sağlar. Uykuyu da düzenli bir hale getiren spor sayesinde kişi daha planlı bir şekilde yaşayabilir. Daha kaliteli bir yaşam için düzenli spor yapmak gerekir. Bu sayede kaygı ve depresyon da önlenmiş olur. Ayrıca zayıflamak isteyen kişiler de rahat bir şekilde spor yapabilirler. Bu sayede spor yapmak hızlı bir kilo verilme sürecini de başlatmış olur. En az bir spor dalı ile uğraşmak stresle başa çıkmak için de son derece etkilidir. Sporcular beslenme düzenlerine dikkat ettikleri için çok daha sağlıklı olabilirler. Sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olan sporcular keyifli ve mutlu bir yaşam tarzını benimserler. Düzenli spor yapmak düzenli bir hayatın da ön koşuludur. Zayıflamaya yardımcı olmak için de mutlaka spor yapılmalıdır. İnsanlar sağlıklı yaşayarak hayatlarına devam etmek zorundadır. sağlığı korumak için beslenme alışkanlıkları ve spor alışkanlığı öne çıkmaktadır. Spor yapmak ile sağlıklı olmak arasında doğru orantılı bir ilişki bulunmaktadır. Dengeli beslenmek kadar düzenli spor yapmak da sağlığın korunması için gereklidir.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için yapmamız gerekenlerin başında spor yapmak gelir. Spor sayesinde kalp rahatsızlığı riskimiz azalır. Bunun yanında, kaslarımız güçlenir, fiziksel performansımız artar. Çeşitli hastalıklara karşı dirençli olmamızı sağlar. Bu nedenle sağlıklı yaşam için spor Birçok birey orta şiddette, yarım saatlik günlük egzersizden fayda görebiliyor. Buna zaman ayıramayacakların alışverişe yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak gibi aktiviteler yapması faydalı olabiliyor. 10 ar dakikalık günde birkaç sefer yapılacak aktivite de benzer etki gösteriyor. Kişinin kendine göre rahatsızlık hissetmeyeceğim bir tempoyu ve süreyi tutturması öneriliyor. Egzersiz sırasında olağandışı yorulma her zamankinden fazla terleme ve çarpıntı, baş dönmesi olduğunda hekime başvurması gerekiyor.yapmak gerekir. Spor yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? Özellikle kalp-damar hastaları ne yapmalı? Öncelikle, 45 yaşın üzerindeyseniz, 2 veya daha fazla risk faktörünüz (ailede 55 yaştan önce ani kalp ölümü, sigara kullanımı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam veya şişmanlık) varsa herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka hekime başvurulması öneriliyor. Spor yaparken insanın biyolojisi nasıl değişiyor? Kaslar; kasılma, hareket için şeker ve enerjiye ihtiyaç duyuyor. Enerji için ilave oksijen gerekiyor, nefes hızlanıyor, kalp daha fazla kan pompalamak için hızlanıyor. Kaslarda ince yırtıklar oluşuyor fakat bu iyileşme sırasında daha kalınlaşmasını ve güçlenmesini sağlıyor. Kaslar çok çalıştığından aşırı ısınıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Temmuz 2024
- 15 Temmuz 2024
- 14 Temmuz 2024
- 11 Temmuz 2024
- 10 Temmuz 2024
- 4 Temmuz 2024
- 2 Temmuz 2024
- 1 Temmuz 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ