Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

YEREL BASINA ENGEL DEĞİL, NEFES OLHABERDEN TASARRUF OLMAZ

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Resmi Gazete’de yayımlanan kamu kurumlarında tasarruf yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesinin değiştirilmesi çağrısı yaptı.Ve bugün tüm yerel gazeteler ve internet haber siteleri bu manşetle yayınlanarak ortak bir mesaj verildi.

Yazılı ve görsel basının temsilcileriyle üst üste yapılan toplantılarda dile getirilen görüşlerden de hareket edilerek, kamuoyuna ‘Tasarruf Genelgesi yerel basını yok etmenin bir yolu olarak görülmemeli” diye seslenildi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti, söz konusu genelgenin yerel basını nefessiz bırakma tehlikesi yarattığına işaret ederek yayınladığı deklarasyonda şu görüşlere yer verdi:

Cumhurbaşkanlığı tarafından ‘Tasarruf Genelgesi’ adı altında yayınlanan yaptırımlar, ne yazık ki yerel medyanın, kamu kurumları ve yerel yönetimlerle olan ilişkisini keserek, yerel basının can damarlarından birini kopartma tehlikesi taşımaktadır.Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan yerel medyanın yaşatılması, güçlendirilmesi merkezi ve yerel yönetimlerin görevlerinden biri olması gerekirken, bu genelgeyle nefessiz bırakılmak istenmesi asla kabul edilemez. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin tasarruf etmesi gereken yüzbinlerce kalemi varken, 1 TL’lik, 2 TL’lik yerel medya aboneliklerinden, zaten ayakta zor duran, bağımsız habercilik mücadelesi veren yerel medyanın reklam gelirlerinden tasarruf edilmeye çalışılması demokrasinin en temel ilkeleriyle çelişmektedir.

Genelge ile asıl amacın; gazetecilerin sesini kesmek, soluksuz bırakmak olduğunu üzülerek görüyoruz.

DAYANIŞMA VE ÇÖZÜM

İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak, kamu kurumları ve yerel yönetimlerden basının nefesini kesmeye hatta yok etmeye yönelik bu genelgeyi sorgusuz kabullenmek yerine, dayanışma ve çözüm üretmeye yönelik bir tavır bekliyoruz.

Yerel yönetimlerin faaliyetlerini kamuoyuna duyurmak, onların sesi olmak, gerçekleri dile getirmek, için geceyi gündüze katarak çalışan yerel medyanın ve basın emekçilerinin, böyle bir genelgenin arkasına sığınılarak gözden çıkarılması, her fırsatta ‘özgürlük, demokrasi’ diyen yerel yöneticilerin ayıbı olacaktır.

Başta seçim dönemleri olmak üzere tüm hizmet süreleri boyunca çalışmalarını halka duyurmak için basına ihtiyaç duyan merkezi ve yerel yöneticiler bu iş birliğinin, dayanışmanın sürmesi için çaba sarf etmelidir.Aksi halde siyasetçiler, yerel yöneticiler, sivil toplum örgütleri, esnaflar ve en önemlisi vatandaşlar şunu bilmelidir ki, zor günlerinde yanlarında duracak bir basın kuruluşu ve gazeteci bulamayacaklardır.Çok küçük bütçelerle, pek çok mali zorlukla başa çıkmaya çalışarak varlığını sürdürmeye çalışan yerel basının sesinin ve nefesinin kesilmesine izin vermeyin.Mücadelemizde gazetecilerle dayanışma içinde yanımızda olmanızı bekliyoruz

Dünya ile ilişiğimi bazı görevliler gibi amma kesmişim.Hiçbir şeyden haberim olmuyor gibi…Örneğin; 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Programı açıklanmasa farkında bile olmayacağım…Aynen, daha önce 23 Nisan ya da 19 Mayıs’taki ulusal bayramlarımızda olduğu gibi…

Zaten alışmıştık kutlamamaya,Pandemide bu işin tuzu biberi olmuştu.İzmir Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü iyi ki 3 gün önceden bu bülteni çıkardı da, ‘Ne olacak, ne bitecek?’ diye düşünmekten kurtulduk.Bu yıl 5. kez idrak edilecek 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü ile ilgili program içeriğine göz attığımızda, Vali Yavuz Selim Köşger koordinesinde hazırlanan ve özenle hazırlanan etkinliklerde, üniversitelerin de aktif şekilde rol alacaklarını öğrendik.

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında hafta boyunca; Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi rektörlüklerince, şehitlik ziyaretleri ve Kur’an-ı Kerim tilavetlerinin yanı sıra, 15 Temmuz temalı sempozyumlar, konferanslar, seminerler, söyleşiler, resim ve fotoğraf sergileri ile çeşitli gösteriler, konserler ve film gösterimleri gerçekleştirilecek.

16 Temmuz’un ilk saatlerine dek sürecek. Son gün etkinlikleri, akşam saatlerinde Konak Meydanı Saat Kulesi önünde saat 20.00’de başlayacak.Programda, 15 Temmuz temalı belgesel gösterimleri, mehteran konseri, protokol konuşmaları, 15 Temmuz şehitleri sancak koşusu sancak teslimi, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve tasavvuf musiki dinletisi gerçekleştirilecek.15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece saatler 00.13’ü gösterdiğinde ise, Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir’de de tüm camilerde aynı anda sela okunacak.

Program, İl Müftülüğü görevlileri tarafından Fetih Suresi’nin okunması sonrası dua edilmesi ile tamamlanacak.

PAYLAŞMA ÖNEM VERMEKTİR

Gönderilen mektup şöyle başlıyor.Dünyadaki misafirliğimiz 2 x 30’u aştıysa, hâl ve hareketlerimize biraz daha özen göstermeliyiz..Bu bir uzmanın uyarısı..Dediğine göre; 60 yıldan sonra, bu 10 eylemden sakınılmalıdır. Basamak çıkmayın. Çıkmak zorundaysanız, korkuluklara sıkıca tutunun. Kafanızı hızlıca çevirmeyin. Gövdenizle dönün. Ayak parmağınıza değmek için gövdenizi bükmeyin. Pantolonunuzu ayakta giymeyin. Donunuzu oturarak giyin. Sırtüstü uzanırken birden oturmayın. Gövdenizi sol ya da sağ yana çevirerek oturun. Jimnastik yapmadan gövdenizi bükmeyin. Önce, tüm gövdenizi ısıtın. Geriye doğru yürümeyin. Geriye doğru düşmek önemli bir yaralanmaya yol açabilir.Ağır kaldırmak için belinizi bükmeyin. Dizlerinizi bükün ve ağır nesneyi yarı çömelerek kaldırın. Yataktan hızlı kalkmayın. Kalkmadan önce birkaç dakika bekleyin. Tuvalette ıkınmayın. Bırakın kendiliğinden gelsin.

HAREKET ve DÜŞÜNME

Önemli bir konu da, hep hareketli olmanız ve olumlu düşünmenizdir.Sıkı çalışmayla geçen tüm yılların ardından, şimdi yaşam başlamıştır.Şimdi yaşamın tadını almak zamanıdır, rahat olun ve gülleri koklayın.Bu satırları paylaşanın önerisi ise şöyle:‘Lütfen 60+ larayönlendirin.Paylaşma, önem vermedir.Sürekli okuyucularım anımsayacaktır.Dost dost dedikleri’ ile ilgili bazı sözleri ve büyüklerin sözlerini paylaşmıştım…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
FOÇALI ESNAFIN ÇAĞRISI - 17 Temmuz 2024
GÜNDEME DAİR - 17 Mayıs 2024
GÜNDEME DAİR  - 7 Mayıs 2024
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ