Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi JürgenSchulz, İzmir’deki gelişmeleri takip etmek üzere kente bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında özellikle Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı deneyimlemeyi arzu ettiğini bildiren Sayın Büyükelçi; Smyrna Antik Kenti Kazısı, Kızlarağası Hanı ve Saat Kulesi’ne gerçekleştirdiği ziyaretlerinin ardından Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan hanları, sebilleri, camileri, havraları ve Havra Sokağı’nı gezerek turu tamamladı. Büyükelçinin Kemeraltı ziyaretinde kendisine Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Nesim Bencoya ve Profesyonel Rehber Serdar Çelenk eşlik etti.

Büyükelçi, özellikle Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın geleceği için önem teşkil eden “İzmir, Tarihi Liman Kenti” dosyasının UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması süreci hakkında bilgi almak ve son dönemde bölgede yapılan restorasyon çalışmaları hakkında fikir sahibi olmak için TARKEM ofisini de ziyaret etti.

Tarihi Alana dair bilgi ve projeler, Genel Müdürümüz Sergenç İneler tarafından detaylı bir sunum ile Sayın Büyükelçiye aktarıldı. Büyükelçi: “Kemeraltı, Kadifekale, Basmane bölgeleri, bu kentin öz evlatları. İzmir’in özü niteliğindeki bu yerleri yakından takip etmeye devam edeceğim. Ülkem adına da bu bölgelerde yapılması gereken ne varsa yapmaktan mutluluk ve onur duyarım” dedi.

Ziyaretin yakın zaman içerisinde, bölge için olumlu iş birliklerine dönmesi dileği ile ofisimizden uğurladığımız Sayın Büyükelçi JürgenSchulz’aTARKEM’e ziyaretlerinden dolayı şükranlarımızı sunarız.Kulalı meslektaşım Hikmet ve Esma Sepet.Dile kolay tam 52 yıldır aynı yastığa baş koyuyorlar. Kardeşim Serhan Şarman la birlikte bayramda evlerine konuk oldum.Çocukluğumda ki evler gibi, tek katlı bahçeli tam anlamı ile “Huzurun Evi”Minderlerin süslediği tahta kanapeler, duvarlarında sararmış anı fotoğrafları.Esma Hanımın ikramları tek kelimeyle muhteşem. Kıymalı maydanozlu su böreği, yanında bahçedeki ağacın ürünü kendi şekeriyle kaynatılmış kayısı şerbeti. Ve mutlu son, dondurmalı ev baklavası.Saatler süren ağız tadıyla yoğrulmuş bayram sohbetleri.

Kesene bereket Hikmet Sepet, ellerine sağlık Esma Sepet.Sizlere sağlık ve Huzurla Nice yıllar dili,Kulalı meslektaşım Hikmet ve Esma Sepet.Dile kolay tam 52 yıldır aynı yastığa baş koyuyorlar. Kardeşim Serhan Şarman la birlikte bayramda evlerine konuk oldum.Çocukluğumda ki evler gibi, tek katlı bahçeli tam anlamı ile “Huzurun Evi”Minderlerin süslediği tahta kanapeler, duvarlarında sararmış anı fotoğrafları.Esma Hanımın ikramları tek kelimeyle muhteşem. Kıymalı maydanozlu su böreği, yanında bahçedeki ağacın ürünü kendi şekeriyle kaynatılmış kayısı şerbeti. Ve mutlu son, dondurmalı ev baklavası.Saatler süren ağız tadıyla yoğrulmuş bayram sohbetleri.Kesene bereket Hikmet Sepet, ellerine sağlık Esma Sepet.Sizlere sağlık ve Huzurla Nice yıllar diliyorum.Ayçiçeği Mevsimi geldi çattı. Ama bu güzellikleri görmek için çok uzağa gitmeye gerek yok. Fotoğrafları bugün Foça Gerenköy’de çektim. Her yer alabildiğine Ayçiçeği tarlası. Kısmet bu ya Gerenköy üretici pazarına alışveriş için gelen PamirtanAilesi’desağolsunlar isteğimi kırmadı bana mankenlik yaptı.

Ne demiş şair “Benden vazgeçtin değil mi?diye sordu. Gülümsedim. Bilmiyor ki ayçiçeği sırtını dönmez Güneş’e.Onun bu kendince naifliğini dünyadaki hiçbir şeye değişmem. Kendini üzdüğünde bir ayçiçeği gibi, güneşe yüzünü dönmesini ve kimseye belli etmeden o derin sessizlikte yaralarını dinlendirmesini sadece ben biliyorum. Bazen tek kelime etmeden dünyaları konuşuyoruz biz. Ve ben onu incitmemek için parmak uçlarımda yürüyorum. İşte bende tam böyle yaptım ayçiçeği tarlasında parmak uçlarımda yürüdüm ve sadece deklanşörümün sesi vardı rüzgarda savrÖzdemir Sabancı Parkı şimdiden beğeni topladı…Karabağlar’ın en büyük yeşil alanlarından EsenyalıMahalllesi’ndeki Özdemir Sabancı Parkı’ndaki yenileme çalışmaları son hızla ilerliyor….

Yaklaşık 8 bin metrekarelik parktaki değişim, şimdiden vatandaşların beğenisini topladı. Vatandaşlar, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ve sahada ter döken ekiplere teşekkürlerini ilettiler.

Karabağlar Belediyesi Fen İşleri’yle Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışmasıyla baştan sona elde geçirilen park, yeni spor ve çocuk oyun alanları, yeşil doku düzenlemelerine kavuşuyor. Parkın bordür ve kaplama taşlarından sulama sistemine kadar her ayrıntısı gözden geçirilerek yenileniyor. Ağaçların budamaları yapılan ve otomatik sulama sistemi kurulan parkta, aydınlatma, peyzaj düzenlemeleri gerçekleştiriliyor. Ayrıca parkın tamamında yürüyüş yolu oluşturuldu.

Belirlenen program doğrultusunda ve belediyenin kendi olanaklarıyla ilçedeki parkları yenilediklerini hatırlatan Başkan Selvitopu, “Özellikle bu sıcak yaz günlerinde vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandıkları parklarımıza özel veriyoruz. Biliyoruz ki buralar, kent içinde nefes alabildiğimiz, dinlenebildiğimiz yerler. Bundan sonra da olanaklarımız ölçüsünde eskiyen parklarımızı yenilemeye; bulabildiğimiz alanlara da yenilerini yapmaya devam edeceğiz” dedi.Karabağlar Belediyesi ekipleri, Özdemir Sabancı Parkı’ndaki çalışmaları tamamladıktan sonra Adnan Süvari ve Güzel İzmir parklarını da baştan sona yenileyecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ