Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Anafartalar Zaferinin 106. Yılı

Reklam

Türk Tarihinde önemli bir yerini alan Anafartalar Zaferinin 106. Yılına dikkat çeken  Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu 106. Yıl önce Türk Ordusunun önemli bir taarruza imzasını attığını dile getiren Başkan Aktaşoğlu “Çanakkale’deki işgal girişiminin seyrini değiştiren dönüm noktalarından biri olan Anafartalar Zaferi’nde Kurmay Albay Mustafa Kemal liderliğindeki Mehmetçik, denizden olduğu gibi düşmana karadan da geçit vermemiştir.Çanakkale Boğazı’nı geçemeyeceklerini anlayınca Gelibolu Yarımadası’na karadan çıkarma yaparak buradan Boğaz’a ulaşmayı deneyen İtilaf Devletleri’nin umutlarının yok edildiği bu zafer, tarihe adını yazdırmıştır.”

“TARİHİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN ZAFER”

Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin  Aktaşoğlu tarihin seyrini değiştiren bir zafer olduğunu belirterek “Çanakkale Savaşları’nda müttefik birlikleri hem Seddülbahir hem de Arıburnu’nda başarılı olamayınca, Çanakkale Boğazı’nı geriden sararak ele geçirmek amacıyla harekete geçmiştir.

Bu arada General Hamilton, Türk ordusunun gerilerine sarkmak ve çember içine alıp yok etmek için Büyük ve Küçük Kemikli burunları arasında yer alan Suvla sahillerine çıkıp, Anafartalar’da üçüncü bir cephe açmaya karar verdi.HedefConkbayırı ve Kocaçimentepe’yi ele geçirerek, buradan ilerleyip Çanakkale Boğazı’na inerek hakim olmaktı. Bu amaçla 9. İngiliz Kolordusu, 6-7 Ağustos 1915 gecesi karanlıktan yararlanarak bölgeye çıkarıldı.Kurmay Albay Mustafa Kemal ise 8 Ağustos 1915 günü saat 21.45’de Anafartalar Grup Komutanlığı’na atandı. Albay Mustafa Kemal, 9 Ağustos sabahı 12. Tümen’e 9. İngiliz Kolordusu’na, 7. Tümen’e de AnzakKolordusu’na saldırma emri verdi.Çanakkale Savaşları sırasında, İtilaf birlikleri Seddülbahir ve Arıburnu’ndaki çarpışmalardan sonra Gelibolu Yarımadası’nı buralardan geçmenin imkansız olduğunu görerek, kuzeydeki Anafartalar’da yeni bir cephe açtı ve Conkbayırı’nı ele geçirdi.Ancak 10 Ağustos 1915’te Mustafa Kemal’in emriyle başlatılan süngü hücumuyla, düşman püskürtüldü ve İtilaf Devletleri, Anafartalar’dan Gelibolu Yarımadası’nı geçememiştir. Bu bakımdan Türk tarihinde bu  Zafer yine  o yılların önemli bir Zaferi olarak tarihimize geçmiştir.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ