Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ORMAN YANGINLARI

UZMAN DOKTOR

UZMAN DOKTOR

Ülkemizde ve dünyamızın bir çok ülkesinde,Ciğerlerimizi yakan, yangınlar devam etmekte.

Başta ülkemiz ve diğer ülkeler yangınla mücadelede,Maalesef sınıfta kaldık kalıyoruz.

Bunun da sebebi; Ormanlarımızı korumamız konusunda ,Yeteri kadar, erken uyarı ve söndürme için,Alet, edavat, techizat, helikopter, uçak  söndürme ekibi olmayışı.Bunun sebebi de ormanları korumaya Gerektiği kadar önem verilmemesinden Kaynaklanmakta.İklim değişikliği de göz önüne alınırsa Yangın çıkma ihtimali yüksek coğrafyadaki,Bütün ülkeler, Yurt savunmasına paralel,Orman savunmasına da gerekli özeni Göstermek zorundadırlar. Nasıl ki bir savaşta, hedefleri bombalamak için,Uçaklar, helikopterler filolar halinde havadan tankçılar piyadeler topçular da  karadan,Aynı anda hücum edip taarruz ediyorlarsa, aynen orman yangınlarında da,Helikopter, uçak filoları ile baskın söndürme metodu uygulanmalidır.Şu anda yetersiz sayıdaki araçlar ile yapılan  Söndürme çalışmaları, yangınlardaki ateşe sinek vızıltısı gibi geliyor maalesef.Ormanlar, sadece milli değil Aynı zamanda evrensel varlıklarımızdır.

Bütün ülkeler bu konuda yeni bir  Savunma stratejisi belirlemelidiler.Bütün siyasi liderler buna önem vermelidirler.Aksi halde dünyamız yaşanmaz olacaktır.Demedi demeyin

VesselamYıl 1977… Mart ayı sonu.

Harıl harıl Üniversiteye giriş sınavlarına çalışıyorum.O zamanın meşhur, çok okunan yazılı medyası olan  YENİ ASIR GAZETESİ ormancılık haftası münasebeti ile’Ormanlarımızı korumak ve geliştirmek” konulu bir Kompozisyon yarışması düzenler.Bendeniz de o yoğun stresli ders çalışma Ortamına rağmen, çevre ve sosyal konulardaki,duyarlılığımdan olsa gerek, iki A4 kağıdına,bir makale yazarak postaladım gazetenin adresine,tabii ki ders çalışmaktan  unutmuşum yarışmanın,Sonucunu takip etmeye.İzmir Bayraklıda rahmetli Hasan Ali Akbay ile tek göz Bir kulübede kalıyoruz.Bir sabah, ilkokuldan sınıf arkadaşım.SevgiliNeşat Günay, pür neşe, elinde  bir gazete ile,Koşa koşa bana geldi.

”Memet, sen Yeni Asır gazetesine bir yazı yazdın mıydı?”

Diye sordu.Bendeniz de , ” Haaa, evet yazmıştım. Ne oldu?” dedim. Senin Yazın Ege Bölgesinde birinci gelmiş ve,Ödül olarak da 100 tane Fıstık Çamı Fidanı kazanmışsın.

Bugün törenle vereceklermiş” dedi.Tabii ki çok sevindik ve hemen hazırlanıp gittik gazeteye.Çok güzel tören düzenlenmişti.Hiç unutmam, o zamanki yazı işleri müdürü Güngör Mengi tebrik etti ve kompozisyonda,Vermeye çalıştığım mesajı çok beğendiğini söyledi.Ana fikir olarak.’Ormanlarımızı korumak ve geliştirmek için Devlet ve millet olarak pek çok tedbirler almak şarttır.Ancak, bunlardan daha önemlisi de,Daha çocukluktan, ailede ve okulda kişilere Orman sevgisini aşılamamız gerekir” temasını işlemiştim.100 fidanın ancak 5 tanesini arkadaşım Neşat ile aldık.

Geri kalanını İzmir İzcilerine, Yamanlar dağına dikmeleri için  Hediye ettik.5 fidanı Ödemiş Kayaköye zar zor getirdik. 2 tanesini Neşat kardeşime verdim.Bir tanesini de rahmetli babamın arkadaşına verdik.Geri kalan 2 tanesini de Kayaköydeki evin avlusuna diktik.Gözüm gibi bakarak bugünlere kadar getirdik.İzmir Yamanlar-Karagöl mevkiine İzcilerin diktiği 95 adet kardeş fidanlarını da zaman zaman ziyaret ederiz. Onlar da dev gibi çam ağaçları oldular. 4.5 yıl önce Menderes ilçemizde yine  Büyük bir orman yangını olmuştu.Bunun üzerine, orman yangınlarını  İHA ve SİHA modeli ile  Erken uyarı ve söndürme işlemi üzerinde Çalışılması gerektiğine vurgu yapmış,Ve, ”NEDEN OLMASIN? ”  başlıklı bir Paylaşımda bulunmuştum..Son günlerdeki ciğerimizi yakan orman yangınları Gündemimize oturdu.Çok çok üzüldük yine.Açık oturumlarda saatlerce bu konu tartışılıyor.Dikkatimi çeken ve bendenizi çok sevindiren Konu ise;4.5 yıl önce ortaya attığım, İHA ve SİHA lardan Bahsedilmeye başlanması idi.Aklın yolu bir..Hep birlikte bu orman yangınlarının önüne geçmeliyiz.Ormanlarartık:”MİLLİ DEĞERLERİMİZ’ den öte ” EVRENSEL DEĞERLERİMİZ”

Olarak kabul edilmeli ve ona göre tedbirler alıp yaşamalıyız.Çünkü aynı gezegende yaşıyoruz, ve aynı oksijeni tüketiyoruz.Oksijen kaynakları ise biricik ormanlarımız.Birmusibet bin nasihatten evladır. Lakin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ORMAN YANGINLARI - 17 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ