Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

OKTAY KARAGÖZOĞLU

OKTAY KARAGÖZOĞLU

  ESKİ YILLARDAN GÜNÜMÜZE UZANAN  EFSANELER HER ZAMAN GÖNLÜMÜZDE

Bu yazımda sizlere  yine eskilerden günümüze kadar uzanan efsanelerin  Türk futbolunda var olduğundan bahsedeceğim.Bugün  Türkiye ye malollan  ve aynı zamanda eski yıllarındaki başarısından  yola çıkarak  İzmir’in futboldaki adını  duyuran  Göztepe  Futbol  takımının  şanlı geçmişini  sizlerle  paylaşmaya çalışacağım. Bugün  Göztepe  Futbol  takımı  kadar  İzmir’in Altay, Karşıyaka, Altınordu, Yeşilova, İzmir Spor  gibi bir çok  tarihi geçmiş  takımlarımız  vardır.  Ancak  son yıllarda   bir takım ekonomik  yönlerden de bazı  futbol  takımları  etkinlenmiştir. Ama Göztepe’nin en büyük  şansı da tekrar  Süper  Liğ’e çıkması ve bugün de başarı dan başarıya koşması olmuştur.

Takımın ilk kalecisi aynı zamanda kulübün 12 No’lu üyesi olan Orhan Salepçioğlu o günleri “Kulübü ilk olarak vapur iskelesinin yanındaki Mez Gazinosu’nun bir odasında kurmuştuk. Daha sonraki yıllarda gençlerle kaynaşıp gelişmesi için Güzelyalı’daki bir yöneticiye ait olan ve yıllarca kamp evi olarak kullanılan 1091 No’lu binaya taşındık ve bir çok taraftar kazandık.” diyerek anlatır. Göztepe ilk resmi maçını 28 Ağustos 1925 tarihinde Altay ile oynadı ve bu maçtan 1-0 galip ayrıldı. Takımın ilk 11’i ise  şu isimlerden oluşmakaydı: Hamit (Orhan), Nebil, Ferit (Fehmi), Nusret, Kenan, Talat, Naci, Abbas, Muzaffer, Necati, Fahri. 3 Mart 1942’de Göztepe Stadı’nın inşaatı başladı ve Eylül 1949’da Göztepe Sahası açıldı.Kulübün kurulduğu yıllarda ulusal müsabakalar olmadığından Göztepe Mahalli Lig müsabakalarına katıldı. 1937 yılında dönemin Valisi Fazlı Güleç’in emriyle İzmirspor ve Egespor ile birleşip Doğanspor adını alan Göztepe o sezon Ege Ligi Kupası’nı kazandı. 1938-1939 sezonunda Doğanspor adıyla Mahalli Lig şampiyonu olan Göztepe 12 Eylül 1940 tarihinde bir kongre kararıyla tekrar Göztepe adını alır. 1941-1942, 1942-1943, 1943-1944 sezonlarında İzmir Mahalli Lig şampiyonu olan Göztepe 1949-1950 sezonunu Türkiye Şampiyonu olarak tamamladı ve ilk ulusal başarısını kazandı.  Bu şampiyonluğun ardından Fenerbahçe ile Başbakanlık Kupası maçına çıkan Göztepe karşılaşmadan 2-1 mağlup ayrıldı. 

1959 yılında Altınordu ile oynanan maçta Kirlo Yılmaz’ın attığı gol ile 16 takım arasına girmeye hak kazanan Göztepe Türkiye Profesyonel Birinci Ligi’nde yer aldı.Göztepe’mide uzun yıllar futbol oynayıp ardından antrenörlük de yapan Abbas Çamayar, yaptığı futbolcu izlemeleri ile Göztepe’nin altyapısını kurar. Abbas Çamayar yaptığı taramalar sonucunda Gürsel Aksel, Ali Artuner, Nevzat Güzelırmak, Nihat Yayöz, Ertan Öznur, Halil Kiraz ve Cenap Öztezer gibi isimleri takıma kazandırarak Göztepe iskeletini kurar.

Ve  Şanlı  Göztepe de   forma giymiş  ve ebedi hayata   uğurlanan değerli  futbolcuları rahmetle  anıyorum. Hayatta olanlara  da  Allahtan  Sağlık ve Sıhhat diliyorum.

Bugün  her takımda oynamış tüm futbolcuların her birinin  formasını terlettiği  ve giydikleri takımlara hepsinin de hizmetleri olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 12 Temmuz 2024
- 9 Temmuz 2024
- 5 Temmuz 2024
- 3 Temmuz 2024
- 27 Haziran 2024
- 20 Haziran 2024
- 10 Haziran 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ