Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Hayalet Köyde Bayan Girişimciden Turizmi Hareketlendirme Atağı

Reklam

Ödemiş İlçesine 18 kilometre uzaklıktaki 100 hanesi bulunan köyde, bugün sadece  8 kişinin yaşadığı Hayalet Kent ismiyle tanınan Lübbey mahallesinde, bayan girişimci Gönül Coşut köye otel açarak köyde turizm hareketliliğini kazandırmak için kolları sıvadı.

10 kişinin konaklayabileceği butik oteli Tarihi Lübbey köyüne gelenlerin hizmetine açan Ödemişli Coşut Anıtlar kurulunun izniyle taş evden olan yeri otele dönüştürdü.

“AMACIMIZ MADDİYATTAN ÖNCE KÖYÜMÜZE MANEVİ BİR DESTEK SAĞLAMAK”

Köyün turizm hareketlenmesi konusunda bir adım attığını ifade eden Bayan girişimci Gönül Coşut gazetemize yaptığı açıklamada “Pandemi sonrası  aşıların yaygınlaşmasıyla, birlikte köyümüze özellikle hafta sonları Türkiye’nin bir çok kesiminden gelenler olmaya başladı. Buraya gelenler konaklama konusunda yer aradıklarını sık sık gündeme getirmeleri nedeniyle, bizlerde bu boşluğu  doldurmak için böyle bir hizmeti açtık.”

“HERKESİN STRESİNİ ATABİLECEĞİ RAHAT BİR YER”

“8 kişinin yaşadığı bu köyde her şey doğal, insanlar burada sabah kalktıklarında büyük şehirlerin gürültüsünden uzak stres atmak için ailelerin rahatlıkla huzur bulacağı bir mekanı hizmete açtık. Burası kış aylarında şöminenin olduğu yaz aylarında da, kaldığınız butik otel odasının  penceresini açtığınızda kuş cıvıltı sesleriyle birlikte doğa ile iç içe olduğunu bir ortamı sunduk.”

“BUTİK OTEL AÇILMASI LÜBBEY’İ TURİZM BAKIMINDAN HAREKET KAZANDIRACAK”

Köylerine Butik Otel açılmasının köylerinde turizm hareketlenmesi açısından önemli olduğunu ifade eden Köy sakinlerinden Ayşe Can “Lübbey Mahallemizde yeni bir otel açılması köyümüze bir katkı sağlayacaktır. Konaklamanın olmasıyla, birlikte yeni bir hareketlilik olacağına inanıyoruz.” Dedi.

Lübbey Mahallesinden Ali Dağlı Lübbey Mahallesinin tarihi bir mahalle olduğunu kaydederek “Köyümüzde yatacak yer olmadığından dolayı yeni bir butik otelin yerleşim merkezine açılması iyi bir turizm hareketliliği sağlayacaktır.” İfadelerinde bulundu.

“KÖYÜMÜZDE 3. İŞYERİ AÇILMIŞ OLDU”

Lübbey Köyünün kahveci esnafı Mehmet Güler “Köyümüzde şu anda 3. Esnaf olarak Lübbey  Butik Oteli hizmete açıldı.Önümüzdeki süreçte  köyümüzde turizm hareketlenmesinin arkasının geleceğine gönülden inanıyoruz. Köyümüzde Pandemi sonrasında normalleşme süreci ile başlayan bir yoğunluk özellikle hafta sonları devam ediyor.”

LÜBBEY KÖYÜNÜN HİKAYESİ

Ödemiş İlçesinde, Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da geçtiğimiz 2018 yılı için de ziyaret ettiği Lübbey tarihi antik çağlara kadar uzanan ve kamuoyunda ‘satılık köy “ hayalet köy “gibi İsimlerle anılan Lübbey Köyü’ndeki minaresiz tarihi  cami ile 54 ev geçtiğimiz yıllarda tescillenme çalışmaları tamamlanmıştı.

1950’li yıllarda terkedilen Lübbey Köyü’nde, birçok evin zamanla yıkıldığı ve bir kısmının ise zamana direnen Lübbey’de,işyeri  olarak bir kahvehane, kahvaltı bahçesi  ve yeni bir butik otel açılmasıyla işletme sayısı 3’e çıkan Lübbey Mahallesinde, toplam 8 kişi yaşamını sürdürüyor.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ