Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bütçeden Hakkımızı Refahtan Payımızı Aldık

Reklam

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde Memur-Sen ile Kamu İşveren Heyeti mutabakata vardı. Memur maaşlarında 2022 yılı için yüzde 5+7, 2023 yılı için ise yüzde 8+6 olmak üzere iki yıl için toplamda yüzde 26 oranında bir artış gerçekleşecek. Oransal zammın yanı sıra birçok yeni kazanım üzerinde de Memur-Sen ile Kamu İşveren Heyeti anlaşmaya vardı.

Varılan mutabakatla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda açıklamalarda bulunan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Geldiğimiz noktada 2022 yılı için yüzde 5+7, 2023 yılı için ise yüzde 8+6 olmak üzere maaş ve ücretlerde yüzde 26’lık bir artış sağladık. İdari hizmet sözleşmeli sendikalı en düşük memur maaşını yüzde 37 yükselttik. Sendikaya yeni üye olacak bekarhizmetli maaşı yüzde 32,45 zam almış olacak. Bu verilerle 15/1 evli,eşi çalışmayan ikiçocuklu sendikalı hizmetlinin maaşı 4.983 TL’den ikiyıl içinde 6.516 TL’ye çıkmış olacak. İdari hizmet sözleşmeli, evli,eşi çalışmayan ikiçocuklu sendikalı maaşı 4.009 TL’den ikiyıl içinde 6.883 T’ye yükselecek” dedi.

6. Dönem Toplu Sözleşme’nin Türkiye’deki örgütlülük ve emek adına bir milat oluşturduğunu vurgulayan Yalçın, “Refahtan pay alacağız. Bugün toplu sözleşme masasına ve metnine yansıyan pay, ileride bordroya da girecektir, buna inanıyorum. Bir başka önemli gelişme,toplu sözleşme masası, örgütlülüğe önem ve değer verdiğini Toplu Sözleşme İkramiyesine özel ve yüksek artışla ispatlamıştır. Toplu Sözleşme İkramiyesini 134 TL’den 400 TL’ye çıkardık. Sözleşme sonu itibarıyla Toplu Sözleşme İkramiyesi yaklaşık 3 kata yakın artacaktır. 3600 ek gösterge ve sözleşmeliler konusu; ön sınırlama olmaksızın 2022 yılı içerisinde, bizim ve kamu kesiminin ortak çalışması ile çalışılacak ve tamamlanacak” şeklinde konuştu.

Ali Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı: “6. Dönem Toplu Sözleşme’nin mutabakatla sonuçlanmasına büyük katkı ve destek sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, müzakerelerde çözüm odaklı yaklaşımları, çalışma hayatına dair birikimiyle hem sürece hem de sonuca pozitif enerji yükleyen  Vedat Bilgin Bakanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Mücadelenin de müzakerenin de kazanımların da olduğu en reformist ve en kapsayıcı toplu sözleşme olmuştur. Bizi yalnız bırakmayan basın emekçilerine de özel teşekkür ediyorum.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ