Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Süreci Yakından Takip Ediyoruz!

Reklam

Ödemiş’in Çamyayla Mahallesi’ne 680 metre mesafede kurulmak istenen mermer ocağı Ödemişli çevrecilerin tepkisini çekiyor.

13 Eylül 2021 tarihli toplantısında konuyu gündemine alan Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu yazılı bir açıklamayla projeye tepki gösterdi.

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından yapılan basın açıklaması şu şekildedir “Ödemiş Kent Konseyi olarak ilçemizin verimli tarım arazilerini ve doğal güzelliklerini korumayı görev biliyoruz. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da çevremizi, bitki örtümüzü ve su kaynaklarımızı olumsuz etkileyebilecek her türlü projeyi hassasiyetle takip edip, çevrecilerimizle birlikte hareket edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. 

Çamyayla gibi doğal bitki örtüsü, tarımsal ürün çeşitliliği ve su kaynakları bakımından bereketli bir yaylamızın mermer ocağı işletmeye uygun bir yapıda olmadığını değerlendiriyoruz. ÇED başvurusu yapılmış bulunan projenin yaylamıza birçok açıdan zarar vereceğini düşünüyoruz. Mermer ocağının kurulması planlanan yer Çamyayla Mahallesi’ne 680 metre, Çobanlar’a ise 4 km mesafede bulunuyor. Yerleşim yerleri yakınında bu tür bir işletme kurulması insan sağlığı açısından doğru bir adım olmayacaktır. Aynı zamanda Rahmanlar Barajı Koruma Alanı sınırına da çok yakın bir yerde gerçekleştirilmek istenen projenin suyumuzu da olumsuz etkileyebileceğini düşünüyoruz. Böyle bir tesisin faaliyete geçmesi durumunda üretimden kaynaklı olarak ortaya çıkacak molozun da bölgede depolanacak olması bölgenin doğal güzelliğini bozacaktır. Ayrıca tarımsal üretim çeşitliliği bakımından son derece zengin olan yaylamızda ürünlerin mermer tozundan olumsuz etkileneceği açıktır.

Gelinen noktada ocak projesi için ÇED başvurusu yapılmış durumdadır ve 23 Eylül 2021’de Çamyayla Köy Kahvesinde halkın katılımı toplantısı yapılması planlanmaktadır. Ödemiş Kent Konseyi olarak tüm çevre örgütlerimizi, çevreci vatandaşlarımızı ve kurumlarımızı Çamyayla’da doğa ve insan hayatını olumsuz etkileyecek bu proje karşısında birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.İlgili kamu kuruluşlarının da aynı duyarlılığı göstereceği inancını taşıyor, ÇED başvurusuna onay vermemelerini ve başvuru dosyasının sonlandırılmasını talep ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”mesajı verildi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ