Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Merhaba kıymetli okurlarım bu makalemde sizlere Egemizin verimli topraklarında yetişen zeytinin insan vucuduna sayısız faydasının olduğu gibi aynı zamanda barışıda simgelemesinin hikayesinden bahsetmeye çalışacağım kıymetli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Zeytin dalının barışı sembolü oluşu. Gılgamış Destanı’ndan üç büyük semavî dinin kutsal kitaplarına değin antik ve kutsal metinlerde yer alan Büyük Tufan’da rivayete göre Nuh Peygam¬ber tufan biraz durulunca geminin güvertesinden bir beyaz güvercin uçurur. Bu beyaz güvercin bir müddet sonra gemiye ağzında bir zeytin dalıyla döner. Böylece Nuh Peygamber tufanın bittiğini ve suların çekil¬diğini anlar. Bu nedenle ağzında zeytin dalıyla beyaz güvercin çağlar boyu barışın sembolü olarak anılır olmuştur. Kesin olmamakla beraber edindiğim bu bilgiyi paylaşmak istedim.

Ege’de zeytin ve zeytin yağı

Ege Bölgesinde, zeytin üretiminin %80’i yağlık, %20’si de sofralık olarak işlenmektedir. Bu ürünlerin pazarlanma oranları ise yaklaşık %78’dir. Geriye kalan bölümü iç tüketime ayrılmaktadır.

Ege’de zeytin çeşitleri

Ayvalık (Edremit, Ayvalık, Gömeç, Burhaniye), Memecik (Aydın ve Muğla’da), Domat (Akhisar), Uslu (Akhisar, Kemalpaşa, Yatağan), Erkence (İzmir), Çakır (İzmir), İzmir sofralık, Çekişte (Ödemiş, Torbalı, Nazilli), Çilli (Kemalpaşa), Kiraz (Akhisar), Memecik (Muğla, İzmir, Aydın, Manisa, Denizli, Memeli (Menemen, Turgutlu) en yaygın türlerdir. Akzeytin (İzmir Çekişte), Aşı Yeli, Dilmit, Eşek Zeytini (Girit Ulağı), Hurma Karaca (Urla) Hurma Karaca (Aydın), Kara Yaprak, Taşarası (Bozdoğan), Elma, Kuru Gülümbe, Karşıyaka Güzeli, Yerli Yağlık (Milas) zeytin çeşitlerine bölge halkının veriği isimlerdir.

Çevre il ve ilçelere göre İzmir’in ilçesi Ödemiş’de yetişen zeytinin yağında asit yoktur boğazı yakmaz ve bölge insanı Mideyi yumuşattığı için karın agrısı mide ağrısı yaşadığınnda çay bardağına koyup içer.

Ege bölgesinin sofralarda yemekleri, salataları hatta bazı tatlıları bile zeytin yağı olmadan olmaz. İzmir’in İlçelerinden Ödemiş, Tire, Bayındır, Torbalı, Menderes, Menemen, Kemalpaşa, Dikili, Urla, Seferihisar, Aliağa gibi yerlerde çiftçinin geçim kaynağıdır zeytin.

Zeytinin faydaları saymakla bitmez

İŞTE ZEYTİNİN FAYDALARI

Zeytin kandaki fazla kolestrolü giderir kan basıncını kontrol eder meyve ve sebze alternatifi olarak diyet lifi kaynağıdır vitamin E için mükemmel bir kaynaktır antioksidan olarak hücreleri korurlar Alzheimer, iyi huylu ve habis tümör gibi dejeneratif hastalıkların, daha az ciddiyetlivarikoz damarları ve boşlukları da dahil olmak üzere etkilerini azaltır miyokard enfarktüsü veya derin damar trombozu (DVT) ile sonuçlanabilecek kan pıhtını önlemeye yardımcı olur hücre zarlarını kanser gibi hastalıklara karşı korur anemiye karşı mükemmel bir korumadır doğurganlığı ve üreme sistemini geliştirir özellikle oksidatif stres ve kronik viral hastalıklar sırasında sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır besleyici ve sodyum, potasyum, magnezyum, demir, fosfor ve iyot gibi mineral içeriği bakımından zengindir gerekli vitaminleri ve amino asitleri sağlarlar kalbi korumak için yararlı özelliklere sahip olan oleik asidi içerir beyindeki oksidatif stresini azaltan doğal bir kimyasal olan polifenoller içerir. Böylece günlük porsiyon bir zeytin yiyerek hafızanızı% 25’e varan oranda geliştirmeye yardımcı olur. Sadece bir fincan zeytin büyük bir demir oranı – 4.4 mg. Siyah zeytin, cilt yumuşaklığını ve cildi sağlıklı tutan oleik asidi içerdiği için kırışıklıkların görünümünü% 20 oranında azaltabilir.

Günümüzde dikkat etmediğimiz zaman doymamış yağ oranı çok yüksek hazır yiyecekleri tüketebiliyoruz ve bu insan sağlığına çok zararlı. Ne güzel verimli topraklara sahibiz herşeyimiz organik şekilde yetişiyor zeytin ve zeytin yağınıçokca tüketmenizi tavsiye ederim.

Zeytinin tok tutma özelliğide vardır

Yemekten önce sadece 10 zeytin yiyerek, iştahınızı% 20’ye kadar azaltabilirsiniz. Bunun nedeni, zeytinlerde bulunan tekli doymamış yağ asitlerinin sindirim sürecini yavaşlatması ve beyine dolgunluk mesajları gönderen bir hormon olan kolesistokinin hormonunu uyarmasıdır.Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 18 Ekim 2021
- 12 Ekim 2021
- 5 Ekim 2021
- 28 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
- 14 Eylül 2021
- 7 Eylül 2021
- 31 Ağustos 2021
- 23 Ağustos 2021
- 19 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ