Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

DEVAMI GELMELİ

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Okuyucularım biliyor.Eylül’ün 16’sında başlayan bugün sona erecek olan ‘Avrupa Haraketlilik Haftası’ nedeniyle, ‘Otomobilsiz Kent Günü’ kapsamında Güzelbahçe Yetki Mahallesi Şehit İlhami Yılmaz Caddesi tüm gün araç trafiğine kapatıldı.Güzelbahçe Belediye Başkanı Mehmet İnce yaptığı açıklamada, ‘Bu güzel caddemizi yayalarımızın kullanımına bırakıyoruz’ dedi.

Anımsıyorum.İzmir’de ilk ‘sevgi yolunu’ Konak’ın kurucu belediye başkanı rahmetli Süha Baykal yapmıştı.O günden bu güne Swiss Otel Büyük Efes ile Çocuk Hastanesi arasındaki bu yol Süha Baykal’dan bu yana gelen geçen tüm belediye başkanları tarafından hep ele alındı ve sorunsuz bir hale getirildi.Aslında vefa borcu olarak sokağın girişine rahmetli Süha Baykal ile danışmanı rahmetli Ünal Köksal’ın fotoğraflı bilgileri verilebilir.

Bu iş şimdi en çalışkan belediye başkanlarımızdan biri Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’dan bekliyorum.Başkan Abdül Batur şu günlerde yine ‘vefa’ göstererek ‘İzmir’in sporuna katkısı bulunanların listesini çıkarttı ve bunların anısına gün düzenledi.Köksal Kardeşlerden öğrendiğime göre, bu isimler arasında, kendisini tanıdığım ve birlikte çalıştığım Ünal Köksal’ın da adı bulunuyorMANASI VAR

22 Eylül Çarşamba günü, (Dün )  saat 16.00’da Karşıyaka Belediyesi tarafından, Gazeteci- Yazar Bekir Coşkun anısına yaptırılan ‘Bekir Coşkun ve Pako Heykeli’nin açılış töreni yapıldı.

Karşıyaka Yalı Mahallesi 6527 Sokakta, Zeki Şairoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi karşısındaki açılış törenine Belediye Başkanı tüm Karşıyakalılara çağrıda bulundu.

Küçük bir anımsatma yapayım Bekir Coşkunhayvanseverdi ve köpeğinin adı da ‘Pako’ idi…

Yine biliyoruzBazı ‘gerici’ diyebileceğimiz tipler, hayvanları özellikle ‘kedi ve köpek’ ile araları iyi olmadığı gibi besleyen ve ilgilenenlere de hiç de iyi gözle bakmıyorlar.Atatürkçü ve laiklik taraftarı Bekir Coşkun ile köpeği Pako’nun heykeli birçok kişiye masaj da vermiş oluyor.

YİNE GEÇ KALIYORUZ!

24 Eylül günü tüm dünyada milyonlarca genç gezegeni korumak için bir araya geliyor.

Kendilerini Genç İklim Aktivistleri olarak adlandıranlar, ‘Türkiye’nin geleceği olarak, biz de karar vericilere sesleniyoruz.’ diyorlar.

Bizler de biliyoruzçBilim insanları iklim krizini kontrol altına alabilmemiz için hiç vaktimizin kalmadığını, bugün eyleme geçilmesi gerektiğini söylüyor. Soru şu İklim krizinden en çok etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olduğunu biliyor muydunuz?’2016’dan bu yana, dünyada 1 milyardan fazla insanın yaşadığı 35 ülkede iklim acil durumu ilan edildi. Ormanları yanan, insanları seller altında kalan, gıdasını ve suyunu kuraklıkta kaybeden Türkiye ise bu listede değil!

Genç İklim Aktivistleri ise bir noktada, Türkiye’nin geleceği olarak, 24 Eylül’de dünyadaki iklim grevine Türkiye’den ses veriyor.

 KARAR VERİCİLER NEREDE?

Son zamanlarda ‘Z’ Kuşağı olarak adlandırılan ‘Genç İklim Aktivistleri’nin söylediklerini ve isteklerini paylaşıyorum.Karar vericilere sesleniyoruz.Biz gençlere iklim kriziyle kararlı mücadele borcunuz var.

İklim Acil Durumu ilan edin!Dünyayı iklim krizinin geri dönüşü olmayan eşiklerine biz getirmedik ama bu kriz suya, gıdaya erişimimizi, insan onuruna uygun bir yaşam sürmemizi, yaşadığımız doğayı, geleceğimizi tehlikeye attı. Bizler geleceğimizi güvence altına alan karar vericiler istiyoruz.

İklimi kurtarmak demek, geleceğimizi de kurtarmak demek. İklim krizi acil ve kaçınılmaz bir eylem planı gerektiriyor. Dünyada  35 ülke, yerel, bölgesel yönetimler ile birlikte toplam 1 milyardan fazla insanın temsil edildiği 2012 farklı yönetim yapısı iklim acil durumu ilan etti.

Türkiye iklim krizine karşı savunmasız bir ülke. Ülkenin her yerinde, yangınlar, seller, afetler olurken, bu krize kararlı bir eylem planı başlatmamız için tam zamanı.

 HUKUKİ DÜZENLEME ŞART

İklim acil durumuna yönelik TBMM ve tüm bakanlıklar ortak hareket ederek iklim acil durumu ilan etsin, hukuki düzenlemeler yapsın.Başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere, tüm belediyeler belediye meclislerinde iklim acil durumu ilan edilmesine karar versin.Sivil toplum kuruluşları ve bilim insanlarının davet edileceği bir iklim krizi bilim kurulu kurulsun. İklim krizi bilim kurulunun ana hedefi karbonsuz düzene geçiş ve sıfır karbon yol haritasını hazırlamak olarak belirlensin.’

Bu kampanyayı destekleyen bazı gençlik grupları şunlar. Roots&Shoots Türkiye, FridaysforFuture Türkiye, YouthforClimate Türkiye, Bilim Virüsü İklim Öncüleriİzmir’den kimler var?

Henüz onları belirleyemedim

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 12 Ekim 2021
İYİ Kİ YAZMIŞIM! - 7 Ekim 2021
- 4 Ekim 2021
- 25 Eylül 2021
DEVAMI GELMELİ - 23 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ