Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

PANDEMİ SÜRECİ VE SPOR

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Pandemi sonrası evde kaldığımız süre boyunca birçoğumuz farklı alanlarda kendini geliştirmeyi bir amaç haline getirdi. Bazılarımız kendi içine dönmek için meditasyonu seçerken bazılarımız da hayatına hareket katıp spora başlamayı seçti. Spora başlayanlar arasında vücut geliştirme sporu seçenlerin yüzdesi ise oldukça yüksek. Eğer siz de vücut geliştirmeye karar verenlerdenseniz, bu içeriğimiz tam sizlik! Vücut geliştirme egzersizlerine başlamadan önce bilmeniz gerekenleri sizin için bir araya getirdik.

Bacak kaslarınızı çalıştıracak squatjump için öncelikle squat pozisyonu alın. Daha sonra topuklarınızdan kuvvet alarak yukarı doğru sıçrayın. Sıçrama sonrasında yine squat pozisyonu alıp, bu hareketi tekrar edin. Düzenli olarak nefes alıp vermeniz hareketi daha rahat yapmanızı sağlayacaktır. Bu hareket karın kası yapma sırasında da size yardımcı olacak.Etkili karın kası egzersizleri arasında olan widepush-up için öncelikle yere yüz üstü uzanın. Ellerinizi, omuz hizasını geçecek şekilde yere yerleştirin, bacaklarınızı da kalça genişliğinde açın. Normal şınav çeker gibi kendiniz yukarı doğru kaldırın. Bu hareketi, 20-30 tekrardan 3 set yapabilirsiniz.

Bu egzersizin normal şınavdan farkı, ellerinizi normal şınavdakinde daha geniş bir aralıkla yere yerleştirmeniz. Biraz uzmanlaştıktan sonra aynı hareketi, dambıl ile yapıp etkisini artırabilirsiniz.

Vücut geliştirme sporcuları tarafından sıkça tüketilen takviye edici gıdaların başında protein tozu geliyor. Protein, hepimizin temel ihtiyaçlarından biri olsa da sporcuların tüketmesi gereken protein miktarı normal bir insanınkinden yaklaşık iki kat daha fazla. Peki, profesyonel sporcuların ve spor yapan bizler gibi normal insanların protein tozu tüketmesi ne kadar doğru? Uzmanlar, bu konuda sadece profesyonel sporcuların protein tozu tüketmesi gerektiğini söylüyor. Protein tozları, günlük hayatta tükettiğimiz proteini daha yoğun ve özel aminoasitler içeren hali aslında. Ancak bilinçsiz kullanıldığında protein tozu vücudunuza faydadan çok zarar verebilir.  Vücuttaki protein miktarının bir anda artması, kalbinizi yorabilir ve büyümesine neden olabilir.  Aslında kemiklerinizi güçlendirmek için yaptığınız sporda size destek olması için tükettiğiniz protein tozunun kandaki asidite oranını artırabilir. Vücudunuz da kemiklerinizde bulunan kalsiyumu kullanarak kandaki asidik oranı dengelemeye çalışır, bu da kemik erimesi gibi hastalıkların riskini artırır.Yine kalsiyumla alakalı olarak, böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Böbreklerinizin fazla çalışmasına sebep olup, böbrek yetmezliği gibi hastalıklara yol açabilir.  Tıpkı, böbreklerinizi olduğu gibi karaciğerinize fazla mesai yaptırarak zarar verebilir.Vücut geliştirme zararları ile yakından ilişkili olan protein tozunun sebep olabileceği kötü durumlardan kaçınmak için tercihinizi kaliteli bir protein tozu markasından yana yapmalı ve bunu bir diyetisyen denetiminde kullanmalısınız. Protein tozu kullanmadan, doğru beslenme ile proteini doğal yiyecekler almak aslında sağlığımız için daha iyi olacaktır.

Vücut geliştirme sporu yapan kişiler Sakarya spor salonları bünyesinde çalışan profesyonellerden eğitim ve destek alarak disiplinli bir şekilde amaçlarına ulaşmak isterler. Bu süreçte beslenmelerinden antrenmanları sırasında gerçekleştirdikleri hareketlere kadar birçok konuda oldukça titiz ve özenli davranırlar.

Antrenmanları sırasında yaptıkları her hareketin kas kitlelerini çalıştırıp çoğalttığından emin olmak istedikleri için de genellikle koşu yapmayı antrenman programından çıkarırlar. Genel kanı; koşu yapan sporcuların kaslarının eridiği yönündedir. Bu nedenle vücut geliştirmek isteyen sporcular koşarak kas gelişimlerine zarar vermek istemezler. Ancak bu kanı doğru sayılmaz; koşmak ve vücut geliştirme egzersizleri doğaları gereği birbirinden çok da farklı değildir.

Bu bakımdan pandemi sürecinde de çeşitli sporları  yaparak spordan uzak kalmamalıyız.

Vücut geliştirme, çoğunlukla ağırlık kaldırarak ve kas kütlesini artışını destekleyecek şekilde beslenerek vücut şekillendirme amaçlanan bir spor dalıdır. “Body building” olarak anılan vücut geliştirme sporları tarihi, birçoğumuzu şaşırtacak bir şekilde 11. yüzyıla kadar gidiyor. Hindistan’da ortaya çıkmış olarak kabul edilen vücut geliştirme sporu o dönemde kas yapma için değil güç artırmak için insanların tercih ettiği bir spor olarak kabul görmüş. İlk modern vücut geliştirme yarışmaları ise 1900’lerin başlarında İngiltere’de gerçekleşmiş.

Türkiye’de Ahmet Enünlü’nün başarılarıyla 1970’li yıllarda halkın bu spora olan ilgisi giderek artmış 1991 yılındaysa Türkiye Vücut Geliştirme Federasyonu kurulmasıyla, ülkemizde bu sporu profesyonel olarak yapanların sayısında artış görülmüş.

Aslında vücut geliştirme evde yapabileceğiniz sporlardan biri olduğu için sosyal mesafemize dikkat etmemiz gereken bu dönem için ideal. Ancak her sporda olduğu gibi vücut geliştirme faydaları olduğu kadar zararlı da olabilecek bir spor. Bu yüzden doğru vücut geliştirme teknikleri uygulamak büyük önem taşıyor. Hadi, vücut geliştirme nedir sorusunun cevabından başlayarak vücut geliştirme hakkında bilmeniz gerekenler nelermiş bir bakalım!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 22 Ekim 2021
GÜNDELİK SPOR - 16 Ekim 2021
- 6 Ekim 2021
SAĞLIK İÇİN SPOR - 4 Ekim 2021
- 1 Ekim 2021
- 27 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ