Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Türk Kadınlar Birliği tarafından yürütülen “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projesinin İzmir’de yapılan 1. İzleme Çalışmaları tamamlandı.

Proje ben Esat Erçetingöz’ün İzmir Gazeteciler Cemiyetini temsil ettiği bir basın tolantısı ile kamuoyuna duyuruldu.

Türk Kadınlar Birliği, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın artırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projesini 2020 Ocak ayında başlatmıştır.

35 ilde yürütülen Proje faaliyetleri ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yereldeki aktörlerin farkındalığının artırılması, sözleşmelerin/yasaların hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda İzmir’de hak temelli çalışan kadın kuruluşlarının katılımıyla, şiddet, eğitim, adalete erişim, çalışma yaşamı, kalıp yargılar ve zararlı uygulamalar ile politik katılım ve temsil ana temalarında ilgili kurum ve kuruluşları nezdinde bir izleme çalışması yürütülmüştür. 1. İzleme çalışmalarına Türk Kadınlar Birliği Bayraklı, Bornova, Güzelbahçe, İzmir, Menemen, Urla Şubeleri, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şubesi ve İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma ve Hukuk Araştırmaları Merkezi katılmıştır. Bundan sonra da devam edecek olan izleme çalışmalarından beklentimiz ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir.

Proje kapsamındaki illerde bu amaca ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetler, ilgili kesimler ile iletişim ve iş birliğinin gelişmesini de sağlayacaktır. Öte yandan bu faaliyetler projenin uygulandığı diğer illerde olduğu gibi İzmir’de de sivil toplum örgütlerinin kurum ve karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olacak, yeni iş birliklerinin oluşmasını sağlayacak ve katılımcılık açısından da önemli bir artı değer katacaktır. Çeyrek Asırdır Kula’da Ata Sporu Güreş Yaşatılıyor

Kula Belediyesi tarafından bu yıl 25.’si düzenlenen  Kula Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Başpehlivan Mustafa Taş oldu.

25. Geleneksel Kula Yağlı Pehlivan Güreşleri, 200’ün üzerinde pehlivan, 26 başpehlivanın katılımıyla kıran kırana mücadelelerle gerçekleşti. Kula Er Meydanı’nda Başpehlivanlığı ise Sinoplu Mustafa Taş göğüsledi. Spor Toto Kula Spor Kompleksinde kurulan er meydanında, 26 başpehlivan ve 200’ün üzerinde pehlivanın katıldığı güreşlerde, Kulalı pehlivanlarda müsabakalarda  kıyasıya mücadele etti. Kula’nın yetişdirdiği pehlivanlardan İsmail Enes Eyice, Yunus Kaygısız, Samet Taşdelen gibi pehlivanlar izleyenlerden büyük beğeni topladı. Havanın yağmurlu olmasına aldırış etmeden vatandaşların yoğun ilgisi eşliğinde yapılan müsabakaların sonunda başpehlivanlıkta finale adını yazdıran Mustafa Taş ve Faruk Akkoyun mücadelesinde Sinoplu Mustafa Taş rakibinin sırtını yere getirerek 25. Kula Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Başpehlivanı olurken ikinci Faruk Akkoyun, üçüncüler, Süleyman Başar ve Fatih Atlı oldu.

Protokol, Güreşleri İlgiyle Takip Etti.

Kula Er Meydanı’nda MHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Erkan Akçay, MHP Manisa il Başkanı Murat Öner, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kula Kaymakamı Kemal Duru, Selendi Kaymakamı Ali Yıldırım, Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Salihli Cumhuriyet Savcısı İrfan Deniz Çapkın, Manisa Ülkü Ocakları Başkanı Nazmi Akçay, MHP İlçe Balkanı Nazım Baytok, Kula Belediyesi Meclis Üyeleri, Ülkü Ocakları İlçe Başkanı Uğur Çakan, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda güreş sever takip etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ