Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’te Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı

Ödemiş’te Muhtarlar Günü Törenle Kutlandı
Reklam

Ödemiş’te 19 Ekim Muhtar Günü dolayısıyla Ödemiş Hükümet Meydanında Tören Düzenlendi. Törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Atatürk Anıtına çelenk koydu. Törene Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran, Ödemiş mahalle muhtarları katıldılar ve siyasi parti ilçe başkanları katıldılar

“MUHTAR KÖY veya MAHALLE TÜZEL KİŞİLİĞİNDE YÖNETİMİNİN BAŞINDA BULUNAN KİŞİDİR”

Ödemiş Hükümet Meydanında yapılan törende konuşma yapan Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran “Demokrasi zincirimizin ilk halkasını oluşturan, mahallesindeki ve köyündeki vatandaşın tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olan, siyasi partiye mensup olmadan halk tarafından bizzat seçilen  Muhtar nedir ve kimdir? MUHTAR; köy veya mahalle tüzel kişiliğinde, yönetiminin başında bulunan kişidir. Kökeni Arapçadır ve “seçilmiş kişi” anlamına gelir.  Muhtarlarımız; muhtarlık müessesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceği ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi sağlayan kişilerdir.Bu amaçla 2015 yılında yayınlanan 11 nolu Başbakanlık genelgesiyle 19 Ekim gününü Muhtarlar günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Ülkemizdeki yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesi 19 Ekim 1829 yılında İstanbul’da yapılan nüfus sayımı nedeniyle yayınlanan “Hatt-ı Humayun” yani Padişah tarafından dirlik ve düzenin sağlanması amacıyla yayınlanan ferman, Muhtarlık müessesinin temeli olarak kabul edildiği için 19 Ekim tarihi MUHTARLAR GÜNÜ olarak belirlenmiştir”

“TÜRKİYE’NİN İLK KADIN MUHTARI EMİRLİ MAHALLESİNDEN ÜMMÜ TÜREDİR”

“Bu tarihsel süreç içerisinde;seçim tarihimiz hakkında bulunan en eski kayıt 1833’te Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimleri ile ilgilidir, en eski belge de Bolu’da yine 1830’lardaki bir muhtar seçimine aittir. Ülkemizde İlk kadın muhtar ile ilgili birçok iddia bulunmaktadır. Aydın’ın Çine ilçesi Demircidere Muhtarı GülkızÜrbül adı ile de bilinen Gül Esin,ilk seçilmiş kadın muhtar olduğu iddia edilmektedir. Başka bir kaynak;Menemen’den Kudret Hanım’ın Türkiye’de seçilen ilk kadın muhtar olduğunu belirten yazılar yazmıştır.  Ancak en ciddi iddia bizimdir. Türkiye’nin ilk kadın Muhtarıİlçemizdençıkmıştır.Emirli Köyü muhtarı 86 yaşındaki “ÜMMÜ TÜRE” 11 Mayıs 1928 tarihinde Türkiye’nin ilk kadın muhtarı olmuştur. Bu nedenle Mustafa Kemal ATATÜRK ve İsmet İNÖNÜ’nün de takdirlerini kazanmıştır. Muhtarlar Derneği Başkanlığımızca Türkiye’nin ilk kadın Muhtarı Ümmü TÜRE ile ilgili hazırlanan tanıtım videosunu sosyal medya hesaplarımızdan izleyebilirsiniz.  Değerli arkadaşlar, Geçen yıl yaptığımız Muhtarlar Günü etkinliklerini Dünyada ve Ülkemizdeki Covid-19 salgını nedeniyle kısıtlı tutmak zorunda kalmıştık. Geçen yıldan bugüne,  her ne kadar virüse karşı aşı bulunmuş ve toplumun bir kısmı aşı olmasına rağmen salgın tamamen hayatımızdan çıkmış değil ve tüm hızıyla insanların hayatlarına almaya devam ediyor”

“PANDEMİ DOLASIYLA GEÇEN YIL PROGRAM YAPAMAMIŞTIK”

“Bugüne kadar Dünyada yaklaşık 4,5 milyon kişi, Türkiye’de de yaklaşık 70 bin kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetmiş ve hala ülkemizde her gün yaklaşık 200 kişiyi hayatını kaybetmektedir.  Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum.İçinde bulunduğumuz pandemi koşulları nedeniyle; bu yıl da geçen yıl olduğu gibi programımızı virüs tedbirlerine uyarak daha kısa programlarla uygulamaya çalışıyoruz. Salgınlamücadelede tek yolun aşı olduğu ve toplum bağışıklığının sağlanması için Sağlık Bakanlığınca yayınlanan aşı programının vatandaşlarımız tarafından uygulanmasını ve en kısa sürede virüs illetinden kurtulmayı temenni ediyoruz.  Değerli katılımcılar; Etkinliklerimize dün itibariyle yani18 Ekim Pazartesi günü ilçemizin mülki amiri Kaymakamımız Sayın Fatih Aksoy  ve değerli Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Eriş’e ziyarette bulunarak başladık. Kendilerine bizleri kabul ettikleri ve günümüzü kutladıkları için teşekkürlerimiz sunuyorum.  Ardından asgari sayıda muhtar arkadaşımızın katılımıyla, Belediyemizin sağladığı araç ile geçen yıl aramızda olan ancak geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Alaşarlı Mahallesinin değerli ve çok kıymetli Muhtarı Saffet ÇETİN kardeşimizin ailesine ve ardından ebedi istirahatgahına ziyarette bulunarak dünkü programımızı tamamladık” Dedi.

Haber: Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ