Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Doktor Reçetesi İle Birgi’ye Taşındı

Doktor Reçetesi İle Birgi’ye Taşındı
Reklam

ESKİ MODA TASARIM SANATÇISININ YAŞAMAK İÇİN TEK UMUDU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Daha önce Antalya’da yaşayan Moda Tasarım Sanatçısı ve Eğitmeni Tangülü Erçetin 6 ay önce yakalandığı Skleroderma hastalığı nedeniyle mesleğini bırakmak zorunda kaldı. Erçetin yaşam mücadelesi verdiğini belirterek doktor tavsiyesi üzerine Ödemiş’in tarihi mahallesi Birgi’ye yerleşti.

Gazetemize özel olarak konuşan Erçetin 6 ay öncesine kadar sağlıklı olduğunu belirtirken “6 ay öncesine kadar çok sağlıklı, sportif bir insandım, aspirin dahi içmezdim. Ama 6 ay sonra skleroderma ve Jogler iki hastalık vücuduma girmiş. Teşhis hemen konulamadı. Daha sonra Vücuda zarar verdikten sonra teşhis konuldu. Akciğerlerimin üzerini tutmuş nefes hastasıyım. Ellerimi de tuttu taş gibi yaptı. Türkiye’de bu hastalıkta mücadele eden 4 hastadan biriymişim. Hastalığın son evresine doğru gidiyormuşum ve ölümden döndüm”

“BANA DESTEK VEREN KOMŞULARIMIN HAKKINI ÖDEYEMEM”

“9 Eylül Üniversite hastanesindeki profesörlerim sağ olsunlar, günde 25 tane hap içerek bu hastalığı bastırmaya çalışıyoruz. Doktorumun tavsiyesiyle Birgi’ye taşındım. Buranın havası çok güzel, burada doğal besleniyorum. Eğer ilaç tedavilerine başlamasaydım 3 aylık ömrüm kalmış, azmim sayesinde  yaşamaya çalışıyorum. Hastalığımı çok araştırdım ve tanıdım. Hastalığınızı  tanımanız gerekiyor. Büyük araştırmalarımın sonunda kök hücre ile düzeleceğini öğrendim. İstanbul’da bu konuda çok iyi profesörlerimiz var. Bu konuda desteğe, yardıma ihtiyacım var. Ben Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan destek istiyorum. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’dan destek bekliyorum. Türk El Sanatları Dokuma sanatçısıyım. Şu anda sadece seyrettiğim bu dokuma tezgahımda bundan 1,5 yıl önce kullanarak şallar, dokuma ipek kumaşlar dokuyordum. Ancak hastalığın verdiği etki ile ellerimi kullanamıyorum. Genel olarak ayakta zor duruyorum. Sağlığıma kavuşunca Türk El Sanatlarını yaşatmak, kurslar vererek  gençlere bu mesleği öğretmek, hanımlarımıza meslek edindirmek  istiyorum”

ESKİ MODA SANATÇISI ERÇETİN, SAĞLIĞINDAKİ ÇEKİLEN FOTOGRAFLARINA BAKARAK O YILLARA DÖNMEK İSTİYOR

Moda tasarım Sanatçısı ve Eğitmeni Tangülü Erçetin hastalık nedeniyle gün geçtikçe eridiğini ve 6 ay içinde 30 kilo verdiğini dile getirirken “Bu hastalık insanı simasını  değiştirdiği gibi aynı zamanda insanın içinden etkiliyor. 1,5 yıldır bu dokumayı kullanamıyorum. Daha önce ipek böceği yetiştirip ondan  ip elde ederek bu dokumada bir çok ürünler dokudum. Bu ürünlerden  moda tasarımlarımda gelinlikler abiye kıyafetler bir çok modeller diktim. Şu anda hastalığım nedeniyle yapamıyorum. İyileşip tekrar bu dokumayı kullanarak yeni ürünler yeni kıyafetler dikmek ve bu ipek dokumayı gençlerimize, hanımlarımıza öğretmek istiyorum.  Aniden hastalanınca şok oldum hareket edemedim, hareketlerim kısıtlandı”

“RAHMETLİ ANNEM’DEN KALAN MAAŞ İLE HAYATIMI SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIYORUM”

“Rahmetli annemden kalan maaş ile şu anda kaldığım evin kirası, bakıcı parasını ve masraflarımı karşılamaya çalışıyorum. Kök hücre için ilk önce İstanbul’da hastalığım konusunda tedavi olmam için desteğe ihtiyacım var. Yaşamak istiyorum. Eskiden olduğu gibi tarihimiz günümüze kadar gelen ipek dokumacılığını yaşatmak ve gelecek nesillere aşılamak için iyileşmeye ihtiyacım var”

“YAŞAMAK  İÇİN MÜCADELEMİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİM”

“ Mesleğim olan Moda Tasarımı dalını çok seviyorum. Bu hastalık çıktığından bu yana 6 ay içinde adeta hayatım karardı. Her şeye rağmen tüm olumsuzluğa rağmen yaşamak istiyorum. Bunun için tedavi ve morale ihtiyacım var. Devamlı şekilde araştırarak nereden sağlığıma kavuşacağım diye araştırma yapıyorum. Ayakta duramıyorum. Yattığım yerden  cep telefonunun interneti aracılığı ile  devamlı araştırmalarımı sürdürüyorum. Birgi’de günlerimi geçirmeye çalışıyorum. Havası ve buradaki insanların sıcaklığı beni mutlu ediyor.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ