Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KRİPTO PARA NEDİR?

Ersoy Toptaş

Ersoy Toptaş

Konuya yabancı olanlar için ilk olarak kripto para nedir bununla ilgili bir özet geçmek istiyorum.

Sanal para olarak da bilinen kripto paralar sadece elektronik ortamda bulunurlar. Günümüzde yüzlerce farklı kripto para türemişdir. Ama en bilinen kripto para birimi 2009 yılında ortaya çıkan BİTCOİN dir. Bu ürünlere para desek de gerçek para biriminin taşıdığı işlevlerden bir hayli uzaktırlar. Hergün kullandığımız paralardan farklı olarak kripto paraları basan bir merkez bankası yoktur. Bitcoin ve diğer kripto paralar matematiksel formüller kullanan bilgisayar ağları tarafından oluşturulur. Kripto paraların geçerliliğini ve değerini koruyan belirleyen bir otorite bulunmaz.

KRİPTO PARALAR PARA DEĞİLSE NEDİR?

Kripto paralar spekülatif varlıklardır. Diğer bir deyişle bu para türleri işlem yapmak risklidir.Kripto paraların Kaynağı Nedir?Bitcoin herhangi bir devlete veya merkez bankasına bağlı değildir. Geleneksel paralarda olduğu gibi karşılığında altın gibi herhangi bir değerli maden yoktur. Sadece sanal olarak üretilen ve temelinde matematik formülü olan bir sistemdir.

Kontrol edilemeyen bu kripto paraların durumu, devletlerin ekonomilerini etkilemesi ile birlikte tüm dünyanın dikkatini çekmeye başladı.Bitcoin madenciliği diye tabir edilen bitcoin üretimi için elektrik çok önemlidr. Bitcoin ‘e bağlı olan bilgisayarların durmaksızın elektrik tüketmesi gerekiyor geçmişse nazaran 1 bitcoin üretimi için harcanan elektirk maliyeti artmış durumda.

KRİPTO PARALAR NEDEN DÜŞÜŞ YAŞIYOR?

Bitcoin madenciliğinin İran’daki elektrik masraflarını artırmasıyla İran hükümeti kripto para madenciliğini, hükümetin yasal çerçevesi kapsamında denetlenen bir endüstri olarak tanıyacağını duyurması bitcoin de düşük hareketi başlatmıştı, ardından ABD başkanı Trump ‘ınBitcoin ve Facebook’un yeni Libra’sı ile ilgili eleştirileri kripto para piyasası gündemine oturdu. Trump, her iki kripto para biriminin bankacılık düzenlemelerine maruz kalacağını belirtmesi ile birlikte Bitcoin de volatilite arttı düşüş biraz daha hızlanmaya başladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 19 Kasım 2021
- 6 Kasım 2021
- 3 Kasım 2021
- 28 Ekim 2021
- 25 Ekim 2021
KRİPTO PARA NEDİR? - 23 Ekim 2021
- 16 Ekim 2021
- 12 Ekim 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ