Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Uluslararası 6. Ekim Geçidi Karma Resim Sergisi Sanat Severlerle Buluştu

Reklam

Ödemiş’te Projenin sahibi Gülsüm Erbil’in olduğu küratörlüğünü ve serginin hazırlığını  Ressam Özlem Tok’un yaptığı Ödemiş Uluslararası 6. Ekim Geçidi Karma Sergisi 29 Ekim  Cumhuriyet Bayramında Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesinde (ÖYKAM) açılarak sanatseverlerle buluşturuldu.

AÇILIŞ KONUŞMASINI SERGİNİN KÜRATÖRÜ ÖZLEM TOK GERÇEKLEŞTİRDİ

ÖYKAM’da açılan Karma Resim sergisinin açılış konuşmasını gerçekleştiren ve Geleneksel serginin Uluslararası düzeyde açılmasında büyük pay sahibi olan Küratör Özlem Tok açılış öncesinde yaptığı konuşmasında “Öncelikle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum. Cumhuriyet Bayramı nedeniyle; 2002 yılında Ressam Gülsün Erbil’in öncülüğünde büyük kentlerimizde başlatılan ve altı yıldır benim küratörlüğümde,Ödemiş ilçemizde gerçekleştirilen 6. Ödemiş Ekim Geçidi Uluslararası Karma Resim Sergisine hoş geldiniz” dedi.

“YURT DIŞINDAN VE YURT İÇİNDE RESSAMLARIMIZIN ESERLERİNİ SERGİDE SİZLERLE BULUŞTURDUK”

“Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; Türkiye Cumhuriyetinin Temeli Kültürdür… Bu anlamlı söylemden hareketle gerçekleştirdiğimiz bu sergi ile; sanatın büyük kentlerden küçük yerleşim alanlarına yayılması ve paylaşılmasını da sağlamaya çalıştık.Cumhuriyet sevinci ile çağdaş resim sanatının renkli söylemini buluşturduğumuz bu sergimizde; Ödemişli ressamlarımız ve değişik kentlerimizden sanatçılar ile Azerbaycan, Filistin, Hindistan, İsrail, Romanya, Rusya, Türkmenistan’dan sanatçıların eserlerini sizlere sunmaktan mutluluk duyduğumu da ifade etmek isterim.Sergi küratörü ve bir ressam olarak; buna benzer sergilerin Ödemiş’te yaşayan birçok sanatçıya, uluslararası açılım için ilham vereceğine inanıyorum.

Artık Ödemiş’te de uluslar arası boyutta sanat faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceğinin

kanıtı olan bu serginin gerçekleştirilmesinde destek veren Ressam Gülsüm Erbil’e,

Ödemiş Kaymakamımız  Fatih Aksoy’a Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’e, Kültür ve sosyal işler müdürlüğü ve tüm personeline, İlçe Milli Eğitim Müdürüm sayın Bahattin Gengörü’ye ve üyesi bulunduğum Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliğine teşekkür ediyorum.Ve elbette beni yalnız bırakmayan, Ödemiş ve çeşitli illerden aramıza katılan ressam arkadaşlarıma da teşekkürler.Sizi ressamlarımızın renklerle bize ulaşan duygu ve düşüncelerini paylaşmaya davet ediyorum” Dedi.

Ödemiş İlçe Kaymakamı Fatih Aksoy yaptığı konuşmasında “Ödemiş’te Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımızın coşkusuna kıvancına bu sergiyle destek olan katkı sağlayan siz değerli sanat severlere sanatçılarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Sergimizin 6. Senede ilçemizde düzenlenmesinde emek veren çaba gösteren küratör Özlem hanıma emeklerinden ve katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” Dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş “Bu etkinliğin tamda Cumhuriyet’imizin 98. Yıl tamamlanmasında zenginleştirilmesinde büyük katkı sunduğuna inanıyoruz. Başta Özlem Tok olmak üzere sergiye katılan bütün ressam arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Uluslararası katılım gösteren ressamlarımıza teşekkür ediyorum. Sanatın bu birleştirici gücünü bizlere  göstermiş oldular. Bizlerde böyle Uluslar arası bir sergiye ev sahipliği yapmaktan da büyük bir mutluluk duyuyoruz” Dedi.

“ULUSLARARASI KARMA RESİM SERGİSİNDE YURT DIŞINDAN RESSAM SANATÇILARIMIZIN VE TÜRK RESSAM SANATÇILARININ ESERLERİNİN BİR ARADA BULUŞTUĞU BİR SERGİ”

Ödemişli başarılı ressam Mustafa Ali Kasap Gazetemize yaptığı özel açıklamada “Bugün 6.’sı düzenlenen fakat yıllardan beri devam eden geleneksel Ekim Geçidi sergisindeyiz. Türkiye’nin ünlü ressamlarından Gülsüm Erbil’in hazırladığı ve her yıl devam eden, Cumhuriyet’in kazanımlarının sergilendiği bir sergi. Bugün aynı anda Türkiye’nin her yerinde sergiler yapılıyor. Amaç Cumhuriyet’in ruhunun sanat ile kültür ile bilim ile aktarabilmek, bende Ödemiş çocuğu olarak Ödemiş efesini Mustafa Kemal Atatürk’e saygı gösterisi olarak bir de Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 98. Yılına özgü olsun diye Efe ruhuyla bu resmi yaptım. Bugün burada Ödemiş’ten Dışarıdan ve hatta Yurtdışından değişik ressamların eserleri yer alıyor. Yaklaşık 9 yabancı ressamın sergisi burada yer alıyor. Sadece Ödemiş’in bir resim sergisi olmasının ötesinde  uluslar arası bir resim sergisi olması açısından da şehrimiz içinde büyük bir kazanç diye düşünüyorum” dedi.

Açılış sonrası gazetemize özel açıklamada bulunan Uluslararası Ekim Geçidi Karma sergisinin Küratörü Özlem Tok 2002 yılından beri proje sahipliğini Gülsüm Erbil’in yürüttüğü Uluslararası serginin bu yıl 6. Kez açıldığını belirtirken “Ekim Geçidi sergilerini 6. Kere yapılan sergilerin Küratörüyüm. Bu sergiye Azerbaycan, Filistin, Hindistan, İsrail, Romanya, Rusya ve Türkmenistan  7 yabancı ve 27 Türk ressamımız katıldı. Resimlerde Ödemiş’in genel toplumsal yapısına uygun gündemde olan konuları seçmeye çalıştım. Orman yangınlarına da değindik, bu açıdan doğa ile ilgili çok resmimiz var. Ekim Geçidi resim sergilerimiz her yıl 29 Ekimde açmaya devam edeceğiz” dedi.

ÖYKAM’da açılan Uluslararası 6. Ekim Geçidi Karma Sergisine katılan ressamlara Katılım Belgeleri tek tek İlçe Protokolü tarafından takdim edildi. Açılış kurdelesi kesilen Uluslararası sergi davetliler tarafından büyük bir beğeni ile gezildi. Sergideki yer alan eserlerin bilgilerini Küratör Özlem Tok anlatarak sergiye gelenlere bilgileri aktardı.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ