Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Avrupa Ülkelerinden Kuşkonmaz’a Talep Geliyor

Reklam

Ödemiş’te Kuşkonmaz üretiminde ilçeye bağlı Kurucova Mahallesinde sürdüren başarılı üretici  Ali Akgün ürettiği Kuşkonmaz ürününe Türkiye’den daha ziyade Avrupa ülkelerinden taleplerin geldiğini dile getirdi.

“AVRUPA ÜLKELERİ KUŞKONMAZ’I BİZLERDEN DAHA ÇOK İSTİYOR”

Kurucova Mahallesinde Kuşkonmaz ürünlerini hasadını bekleyen ve çalışmalarını sürdüren Mahallenin üretici Ali Akgün “Kuşkonmazda yazın 10 günde bir 25 dakika su verdik. Çok az su ihtiyacı var kendi su ihtiyacını güneşten ve yaprağından alıyor. Aşırı su verdiğimizde ürün strese giriyor. Haddinden fazla filizleniyor ve o yeni filizlenmeler  bitkiyi kurutuyor. Tamamen olmasa da susuz tarım diyebiliriz. Bu ürünün 1 yılda harcamış olduğu su tarla olarak 1 metre küp, yazın 45 derecelik sıcaklarda vermiş olduğum su 25 dakikadır. En büyük mücadelemiz yabancı ot. Yazın sıcak geçmesiyle ürünler olgunlaştı bir ay sonra sararmaya başlayacak”

“BU ÜRÜNÜN ANAVATANI ÖDEMİŞ DİYEBİLİRİZ”

“Aralık ayı geldiğinde söküp kaldıracağız. Önümüzdeki yıl Şubat, Mart aylarında hasat bekliyoruz. Türkiye genelinde ürün yetmiyor, yurt dışından da çok talep var. Avrupa bizden çok ürün istiyor 100 bin ton açık olduğu söyleniyor. Bu bölgede kuşkonmazı çoğaltmak istiyoruz. Bu ürün diğer yerlerde çok fazla yetişmiyor. Anavatanı Ödemiş diyebiliriz” dedi.

Haber Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ