Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

CUMHURİYET MEŞALESİ İZMİR’İ AYDINLATTI

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Binlerce vatandaşın katılımıyla büyük coşkuyla gerçekleşen fener alayları muhteşem görüntülere sahne oldu.

Cumhuriyet korteji sırasında ilçe sakinleri evlerinin balkonlarından, pencerelerinden, arabalarından alkışlarla cumhuriyet coşkusuna ortak oldu.

Törenlerde konuşanlar, ‘Bizim kırmızıçizgimiz; Bayraklı, vatanın bölünmez bütünlüğü ve Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bundan sonra da cumhuriyet coşkusunu tüm sokaklarımıza yayarak, hep böyle el ele, gönül gönüle kutlayacağız mesajını verdiler.

SÖZÜMÜZ VAR: CUMHURİYETİ KORUYACAĞIZ!

Bugün bazıları hangi öyküyü anlatırlarsa anlatsınlar;  biz istibdatın, bağnazlığın, adam kayırmacılığın, bilim karşıtlığının, kadın düşmanlığının kol gezdiği uzun asırlar sonunda, tüm bu olumsuz birikimin ortaya çıkardığı bazı kadrolar eliyle memleketin emperyalist paylaşıma açıldığını, düşman işgaline uğradığını hiç unutmadık.Hukuku, insan haklarını, çağdaş değerleri, uluslararası toplumun eşit ve çağdaş bir üyesi olmayı reddeden anlayışın ürününü birlikte çöpe atacağız.

İzmir’den, tüm yurttaşlarımıza verilmiş bir sözümüz var.Cumhuriyete verilmiş bir sözümüz var;

Mustafa Kemal Atatürk’e verilmiş bir sözümüz var.Cumhuriyet değerlerinden ve laiklikten hiçbir koşulda, hiçbir zorun etkisi altında vazgeçmeyeceğiz! Bu değerleri savunmaya, bu değerleri yaşatmaya, bu değerlere sahip çıkmaya sonuna kadar devam edeceğiz!

BİR DAHA YAŞAMAYALIM

30 Ekim.İzmir Depremin birinci yıl dönümü,İzmir’de yaşanan ve ülkemizi yasa boğan deprem felaketinin birinci yıldönümünde, Büyükşehir Belediyesi; Bayraklı’da ‘deprem parkı’ olarak yenilenen Hasan Ali Yücel Parkı’nda ‘Deprem Anıtı’ açılıyor.

Ayrıca;  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, depremde yaşamını kaybedenler için bir dizi anma etkinliği düzenledi.İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sergi Salonu’nda 30 Ekim İzmir depremini anlatan fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisi yer aldı.

30 EKİM DEPREM ANITI

Büyükşehir Belediyesi’nin deprem parkları projesi kapsamında yenilediği, afet ve acil durumlar için güvenli toplanma alanı olarak tasarladığı Hasan Ali Yücel Parkı, depremde vefat eden 117 kişinin anısı için yapılan Deprem Anıtı ile anlam kazanıyor.Bayraklı’da Rıza Bey Apartmanı yanındaki Şehit Hakan Ünal Parkı’nda başlayacak.

Rıza Bey Apartmanı’na karanfil bırakılmasının ardından depremde kaybedilen yurttaşlar için saygı yürüyüşü yapılacak. Deprem Anıtı’nın açılışı için Hasan Ali Yücel Parkı’na geçilecek.

Depremin olduğu saat olan 14.51’de anıt önünde itfaiye sireni eşliğinde saygı duruşu yapıldıktan sonra 117 beyaz balon gökyüzüne salınacak ve ‘Elimi Tutar Mısın?’ isimli belgesel izlenecek.

30 Ekim anma programı kapsamında 117 bisikletli Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’ndan depremin yaşandığı bölgeye bisiklet de sürecek. Ayrıca yedi merkez ilçede 15 noktada 18 bin 500 kişilik lokma dağıtılacak. Bayraklı’daki üç camide akşam ile yatsı arasında ise mevlit okutuldu.

DEPREM PARKI HALİNE GETİRİLDİ

Afet ve acil durumlarda güvenli toplanma alanları oluşturabilmek için belirlenen yeşil alanlar ve parklarda onarım çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Hasan Ali Yücel Parkı’nı da bu kapsamda yeniledi ve deprem parkı haline getirdi. Afet anında elektrik, su, tuvalet, duş ve çamaşırhane gibi temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir Belediyesi, Hasan Ali Yücel Parkı’na da üç modülden oluşan kent donatıları yerleştirdi.

Kent donatılarında elektrik kesintilerine karşı güneş enerjisi sisteminin devreye geçirilmesi sağlandı. İhtiyaç duyulan malzemelerin depolanması için oturma birimlerinin altında kilitli depolar oluşturuldu. Depolara afet sonrası çadırlar kurulana kadar barınma amaçlı kullanmak üzere brandalar yerleştirildi.

117 KİŞİNİN ADI YAZIYOR

Bir anıt geçidi niteliği taşıyan 30 Ekim Deprem Anıtı’nın başlangıç noktasında üç pano bulunuyor.

Bu panolarda depremin olduğu tarih ve saat ile kaybettiğimiz 117 kişinin isimleri yer alıyor.

İsimlerin yazılı olduğu panolarda kuş figürleri yer alıyor; bu figürler kaybedilen yurttaşların sonsuzluğa uçuşlarını temsil ediyor. Parkın girişine konumlandırılan anıt geçidi, karşılama ve parkın içine davet görevini de üstleniyor.

KARDEŞLERİN ADI VERİLDİ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, depremde yaşamını kaybeden Sayra ve Çınar Alpgündüz kardeşlerin adının verildiği sınıfların açılışını gerçekleştirdi.

Bornova Suphi Koyuncuoğlu Ortaokulunda iki sınıfa isimleri verilen ikiz kardeşler, depremin birinci yıl dönümünde rahmetle anıldı. Alpgündüz ailesinin de hazır bulunduğu sınıf açılışı ve anma programında konuşan Yentür, acılı aileye baş sağlığı dileklerinde bulundu.

Ardından Bornova Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokulunda depremde yaşamını kaybeden Irmak Çetin’in adının verildiği kütüphane açılışı gerçekleştirildi. Yentür, Çetin ailesinin yanı sıra, öğretmen ve öğrencilerin de yer aldığı kütüphane açılışı ve anma programında, aileye başsağlığı dileklerinde bulundu. Yentür, son olarak depremde hayatını kaybeden Umut Perinçek’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

YETERİNCE OLMADI

İzmirli girişimci ve genç siyasetçi Seda Kaya Ösen İzmir Depreminin birinci yılında, İzmir’in benzer boyuttaki bir felakete hala çok açık olduğunun altını çizerek, gerek Merkezi Yönetimin gerekse de Yerel Yönetimin bir yılda depremzede hemşerilerimizin yaralarına yeterince merhem olamadığını belirtti.

‘Öncelikle depremde kaybettiğimiz 116 hemşerimizi rahmetle anıyoruz” diyen Ösen,

‘Depremzedeler son bir yılda merkezi yönetimle yerel yönetim arasında sıkışıp kaldı. Emsal artış oranlarının gecikmeli ve eksik kabulü, kentsel dönüşüm kredisi problemleri, proje alanlarındaki hak kayıpları, Dask’tan kaynaklı sorunlar, orta hasarlı bina sakinlerinin çok büyük mağduriyetleri, rezerv alanda yapılan konutların hak sahiplerine nasıl verileceğine dair belirsizlikler gibi devletin çoktan çözmesi gereken problemler hala tam anlamıyla çözülememiştir.’ diyerek sözlerine devam etti.

Bir yıldır maddi ve manevi olarak büyük zorluklar çeken depremzedelerin sorunlarını her ortamda dile getireceklerini söyleyen Ösen, ‘Çözüm planlı, kurallı, eşit ve adil bir afet yönetimidir.

Bölgeden bölgeye değişen ve vatandaşlarımızın devlete olan güvenini sarsan farklı uygulamaların derhal sonlanması gerekmektedir. Maalesef hem merkezi hem de yerel iktidar bazı hemşerilerimizi deprem mağduru olarak değil kentsel dönüşümcü olarak görmektedirler. Ağır ve orta hasar ayrımı yapılmaksızın tüm deprem mağdurlarının adil şekilde devlet desteklerinden faydalanması bir lütuf değil vatandaş olmanın getirdiği bir haktır.

Bu hak daha fazla mağdur yaratmadan bir an önce sahibine yani vatandaşa teslim edilmelidir.’ diyerek sözlerini bitirdi.

YARALARIMIZI SARACAĞIZ’

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, 30 Ekim İzmir Depremi’nin yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, ‘Birlikten İzmir Doğar kampanyası kapsamında bugüne kadar yaklaşık 48 Milyon TL bağış toplandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kampanya kapsamında yapılacak okul ile birlikte toplanan bağışlar 53 Milyon TL’ye ulaşmış oldu. Toplanan bağışlarla kampanyada yer alan kurumlar tarafından konut ve diğer alanlar inşa edilecek.

Temelini de yakın zamanda atacağız. Bizler her şartta ve koşulda hemşerilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz, yaralarımızı birlikte saracağız’ dedi.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu sekreterliği ise şu açıklamayı yaptı:

‘İzmir’de yaşadığımız 30 Ekim Depreminin 1. yılında kayıplarımızın acısını yaşıyor, ailelerine sabır diliyoruz.Deprem ve sonrasında yürütülen çalışmalar ile ilgili olarak 9 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirdiğimiz basın açıklaması ile sorduğumuz sorular cevaplanmadı.

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu ve İzmir Barosu olarak sorunların çözümü, sorumluların tespiti için sorularımızı sormaya devam ediyoruz…

VALİ BEY KATILIYOR

İlimizde 30 Ekim 2020 günü meydana gelen depremin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek anma programı çerçevesinde; Vali Yavuz Selim Köşger, 30 Ekim tarihindeki , İzmir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü tatbikat alanında icra edilecek programa katıldılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 17 Mayıs 2024
GÜNDEME DAİR  - 7 Mayıs 2024
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ