Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SPOR YARALANMALARINDAN İLK MÜDAHALE

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Çeşitli sporları yaparken,Spor yaralanmalarında ilk müdahaleyi yaranın şiddetine ve cinsine göre kendiniz de yapabilirsiniz. İşte ilk müdahale tüyoları.Profesyonel sporcular için sakatlanma ve yaralanmalar oldukça önemli. Ani kas hareketleri veya yanlış yapılan egzersizler sonucunda oluşan yaralanmaların yanında elverişsiz zemin ve kötü hava koşulları nedeniyle oluşan çevresel faktörler de yaralanmalarda önemli rol sahibi. Spor yaralanmalarında ilk müdahaleyi yaranın şiddetine ve cinsine göre kendiniz de yapabilirsiniz.

Temas sporu yapanlarda meydana gelen kas-tendon yaralanmalarında en sık görülenler adele ezilmesi, lif yırtılmaları olarak bilinir. Bağ dokusunda yer alan yaralanmalarda ise eklem burkulmaları, diz iç yan veya dış yan bağların yaralanması yanında kırık çıkıklar da spor sakatlıklarında önemli yer tutuyor.

Spor yaparken herhangi bir sakatlanma veya yaralanma ile karşı karşıya kaldığınızda kendinizi istirahat pozisyonuna alarak sakatlanan yerde ödem gelişmemesi için buz tedavisi uygulayın. İlk yardım müdahalesi olarak kesinlikle herhangi bir ilaç almayın. Çünkü yanlış ilaç uygulaması tehlikeli birtakım durumları ortaya çıkarabilir. Birkaç buzu herhangi bir bez veya torbaya koyarak cilde uygulamalı, direkt cilt ile temas ettirmekten kaçınmalısınız. En az 10-15 dakika süreyle uygulayacağınız buz tedavisini 3 saat ara ile günde 5 veya 6 kez uygulayabilirsiniz. Yaralanan bölge bandaj ile sarılmalı ve alt bacak yaralanmalarında bacak kalp seviyesine kaldırılmalı ve bu pozisyon korunmalıdır.Sakatlıklarda soğutucu spreyler kullanmak da bölgenin rahatlamasını sağlar. Sakatlanan yerde ağrı, hareket kısıtlığı, sıyrıklar ve şişlik gibi bulgular görülmesi normaldir. İlk müdahaleyi kendiniz yaptıktan sonra derhal bir uzmana görünmeniz istenmeyen sonuçları önleme konusunda önemlidir.

Siz de spordan uzak kalmak istemiyor ve sağlığınıza önem veriyorsanız yazımızdaki önerileri uygulayarak spor sakatlıklarından uzak durabilirsiniz.Spor sakatlıkları hem amatör hem de profesyonel sporcuların başına gelebilir. Birçok farklı nedenle meydana gelebilen sakatlıklar sporcuların motivasyonunu ve gelişimlerini engelleyebilir; hatta sporu bırakmak zorunda kalmalarına neden olabilir.

İdeal bir dünyada spora yeni başlayacak olanlar da düzenli spor yapanlar da belli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmelidir. Ancak gerek zaman olmaması gerek konu ile ilgili farkındalığın henüz yükselmemesi sağlık kontrollerinin aksatılmasına neden olur. Spor sakatlıklarından uzak durmak isteyenlerin, işe ilk olarak sağlık kontrollerini tamamlayarak başlaması öneriliyor. Bu şekilde kişi genel sağlık durumu ile ilgili bilgi sahibi olabiliyor ve spora başladığında antrenörlere bilgi vererek kendisine uygun spor programının çıkartılmasını isteyebiliyor.Sağlık kontrolleri sonuçları size çok önemli bilgiler verir. Bu bilgileri spor hocaları ile paylaşırsanız size özel hazırlanacak antrenman programının verimliliğini arttırabilirsiniz. Spor sakatlıklarının engellenmesi adına herkesin vücuduna ve genel sağlık durumuna uygun bir çalışma programı uygulaması gerekir. Bu şekilde fiziksel kapasite arttırılırken sakatlık riskinden uzak kalınabilir.

Her egzersiz kendine has kurallar barındırır. Hareketlerin yanlış yapılması antrenman verimliliğini düşürmekle kalmaz aynı zamanda sporcuyu sakatlanmanın eşiğine götürür. Siz de sporcu yaralanması deneyiminden uzaklaşmak istiyorsanız her hareketin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili mutlaka bilgi edinin. Spor eğitmenleri eşliğinde hareketi tam öğrenmeden antrenmanlara başlarsanız sakatlanma riskinizi de ister istemez arttırırsınız.Isınma ve soğuma egzersizleri sayesinde kas sistemi korunarak ani sakatlanmaların oluşması engellenebilir.

Size özel antrenman programı hazırlansa da zaman zaman vücudunuz temponuza baş kaldırabilir. Kalp atışlarınız hızlanabilir, terlemeye başlayabilirsiniz, kaslarınız titreyebilir ya da susuz kalabilirsiniz. Çalışmalarınız sırasında vücudunuza kulak verirseniz ne zaman ara vermeniz gerektiğini anlayabilir, spor yaralanmaları riskinizi minimize edebilirsiniz.

Kilo vermek, form tutmak ya da kas yapmak için spor yapabilirsiniz, ancak amacınıza uygun bir beslenme programı uygulamazsanız emeklerinizin karşılığını alamazsınız. Spor sakatlıklarından korunmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri zamanında almalısınız. Sporcu beslenmesi ile ilgili spor eğitmenlerinden ve Sakarya spor salonları bünyesinde görev yapan profesyonellerden bilgi alabilirsiniz.

Kondisyonunuz ne kadar fazla olsa da antrenmanlar sonrası vücudunuza dinlenmek için süre tanımalısınız. Kas gelişiminin artması ve vücudunuzun halsiz kalmaması için dinlenme süreçlerini es geçmemelisiniz. Hedeflerinize ulaşmak için acele eder ve dinlenmeyi tercih etmezseniz sakatlıklara davetiye çıkarmış olursunuz.

Spor yaralanmalarından ve sakatlanmalarından uzak kalmak için yazımızdaki önerileri mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz. Spor yaralanmalarının büyük bir çoğunluğu kısa sürede iyileşse de yaralanmaların ciddiyetine göre cerrahi müdahale gereksinimi de ortaya çıkabilir. Hafif yaralanmalarda yaklaşık 1 hafta, ağır yaralanmalarda ise yaklaşık 1 ay spordan uzak durulması gerekir. Kişi sağlık durumu doğrultusunda hareket etmezse sporu tamamen bırakmak zorunda da kalabilir. Bu nedenle temkinli olun; hem beslenmenize hem de antrenmanlarınıza özen gösterin!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 5 Haziran 2024
- 3 Haziran 2024
- 31 Mayıs 2024
- 24 Mayıs 2024
- 22 Mayıs 2024
- 20 Mayıs 2024
- 17 Mayıs 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ