Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi, ressam Muzaffer Kutlusan’ın resimlerine ev sahipliği yaptı. Serginin açılışını Ayvalık Belediyesi başkan yardımcısı Ersan Bahar gerçekleştirdi.

Çanakkaleli ressam Muzaffer Kutlusan, 1976 yılında İzmir’de açtığı ilk sergisinin heyecanını Ayvalık Orhan Peker Sanat Galerisi’nde de tekrar aynı duyguları yaşadığını söyledi. Sanat yaşamında bugüne kadar 15 kişisel sergi açan ve sanatseverler tarafından ilgiyle izlenen eserlere imza atan Muzaffer Kutlusan, Ayvalık Belediyesi tarafından konuk edilmekten, yapıtlarını Ayvalıklı sanatseverlerle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Ayvalıklı sanatseverlere çağrı yaparak 15 Kasım gününe kadar herkesi Orhan Peker Sanat Galerisi’ne beklediğini ifade eden Muzaffer Kutlusan sanat yaşamıyla ilgili olarak da, “Öğretmenlik yaptığım dönemde İzmir Resim Heykel Müzesi’nde dört yıl boyunca desen, suluboya, yağlıboya kurslarına katıldım. Beden eğitim öğretmenliğinin yanı sıra resime olan ilgim o kadar büyüktü ki Yalıkardıç Hanı’nda bir atölye açarak resimlerle iç içe yaşamaya başladım” dedi.

İlk çalışmalarında doğayı canlı renklerle tuvale aktaran sanatçı, daha sonraki dönemde, şekilleri renk ilişkisi içinde erittiği soyut arayışlara yönelmiş. Yumuşak formlar zaman zaman sert ve rahat fırça vuruşlarıyla, güçlü zıt renklerle çelişkilere karşın dinginliğin korunduğu bir dünya yarattığını ifade eden ressam Muzaffer Kutlusan, “Otokontrol mekanızmasına dönmüş bir dünyadan saf, biraz da çocuksu hayallerimle çok uzaklarda düşlediğim mekanlara, derinliklere mavinin farklı tonlarına ışık tutarak, sanatseverlerin ufkuna yeni pencereler açmay Efes Antik Tiyatrosu’ndan daha görkemli Smyrna Antik Tiyatro’sunda  sürpriz buluntu.

                                   Antik Tiyatro Kulisinde İlk Antik Tuvalet…

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 5 yıldır kazı çalışmalarının sürdüğü Smyrna Antik Kenti’ne ait tiyatroda, sanatçılar tarafından kullanıldığı değerlendirilen bir latrina (tuvalet) bulundu. Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı  Doç. Dr. Akın Ersoy, Akdeniz’de ilk kez bir  tiyatro sahne binası içerisinde bir mekanın tuvalet olarak kullanılmış olduğuna şahitlik ettiklerini söyledi.

İzmir’in Kadifekale semti yamacında bulunan yaklaşık 2 bin 400 yıllık Smyrna Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen bulgular, dönemin sosyal ve kültürel hayatına ışık tutmayı sürdürüyor. Bin 500 yıl önce üzeri toprakla kapanan ve gün yüzüne çıkarılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteğiyle kazı çalışmaları süren antik kente ait tiyatroda, latrina (tuvalet) bulundu. Smyrna Antik Kenti Kazı Başkanı, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk-İslam Arkeolojisi Bölümü Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Akın Ersoy,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi adına yürütülen çalışmalarda hiç beklemedikleri buluntularla karşılaştıklarını, heyecanlı olduklarını söyledi. Kazı esnasında latrinaya rastladıklarını ifade eden Akın Ersoy, “Bizim bildiğimiz tiyatroların yakınlarında, gelen izleyicilere hizmet eden latrinalar var ama böyle tiyatronun sahne binası içerisinde bir mekanın tuvalet olarak kullanılıyor olması bir ilk” dedi.

“Akdeniz coğrafyasındaki tiyatrolarda bir ilk”

Ersoy buldukları latrinanın özelliklerini şöyle anlattı: “12-13 kişinin birlikte kullanabileceği, Anadolu’da daha sık gördüğümüz şekliyle U planlı oturma düzenine sahip bir tuvalet. Çok sayıda kişinin bir arada bu tuvalet mekanını kullanması aynı zamanda sosyalleşmeyi de beraberinde getiriyordu. Sadece sahne binasında çalışan ve yine tiyatroda performans gösteren sanatçılar tarafından kullanıldığını düşünüyoruz. Çünkü sahne binası izleyiciye kapalı. Kapalı alanda bulunduğu için bunun ‘sanatçı tuvaleti’ olarak değerlendirmek mümkündür. Bu da Akdeniz coğrafyasındaki tiyatrolarda bir ilk olarak karşımıza çıkıyor.”

Tiyatronun tarihinin Milattan Önce (MÖ) 2. yüzyıla dayandığını, latrinanın ise Milattan Sonra (MS) 2. yüzyılda tiyatroda yapılan büyük çaplı değişiklikler sırasında inşa edildiğini değerlendirdiklerini belirten Ersoy, latrina ve tiyatronun MS 5. yüzyıla kadar kullanıldığı da sözlerine ekledi.

Latrinanın özellikleri

20 bin izleyici kapasiteli Smyrna Antik Tiyatrosu’nda bulunan latrina, yaklaşık 40 santimetre yüksekliğinde. 60 ile 70 santimetre aralıklarla kişilerin yan yana oturabilecekleri bir yapıya sahip. Bankın önünde taban seviyesinde sürekli temiz su akan yine U planlı 8-10 santimetre derinliğinde bir su oluğu yer alıyor. Sürekli akan temiz su oluğu kişilerin sopaya bağlı bir sünger yardımıyla temizlenmesini sağlıyor. Oturma bankları çoğunlukla olduğu gibi Smyrna örneğinde de ahşap. Tuvalet delikleri ise anahtar kilidi formunda.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Smyrna Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarının ana destekçisi. 2012 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kazıya verdiği destek miktarı 12 milyon lirayı aştı. Sürdürüyorum” Mesajını verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YENİ YIL MÜJDELERİ - 1 Ocak 2022
- 10 Aralık 2021
- 4 Kasım 2021
- 19 Ekim 2021
- 23 Eylül 2021
- 16 Eylül 2021
- 9 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ