Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Başarılı Girişimci Bayanların İş Kapısı Oldu

Başarılı Girişimci Bayanların İş Kapısı Oldu
Reklam

Ödemiş’e bağlı Pirinççi Mahallesinde yaklaşık 10 yıl önce Ödemiş ve Bölgesinde cennet elması diye tabir edilen ancak Türkiye genelinde Trabzon Hurması ismini taşıyan ürünü kendine hedef olarak yetiştirmeye başlayan Ödemişli başarılı Girişimci bayan Ayşe Ocaklı  geliştirdiği bu üründe aynı zamanda köydeki ve diğer mahallelerdeki bayanlara iş kapısı oldu.

“CENNET HURMASI  ÜRÜN KAPASİTESİNİ SEZONDA 100 TONA ÇIKARDIM”

Her geçen yıl yetiştirerek rekoltesini büyüttüğünü dile getiren ve ilçeye bağlı Pirinççi Mahallesinde yaşayan Ayşe Ocaklı “Ben bu işe 2011 yılında 5 kilo ile başlamıştım. Her sene kapasiteyi arttırarak devam ediyorum. Geçen sene 50 tonla bitirmiştim. Bu sene 100 tona kadar çıktı. Japonya’dan otomatik soyma makinalarımızı getirdik. Her sene kapasitemizi artırmayı düşüyoruz. Büyük şehirlerle anlaşmalarımız var, marketlerle anlaşmalarımızı yaptık. Bayanlar bir ekmek kapısı oldu. Onlar bize yardımcı oluyorlar bizde onlara yardımcı oluyoruz. Önümüzdeki sene 200 tona çıkmak istiyoruz, talepleri karşılamakta zorlanıyoruz, markalaşmak ve kendi isminin patentini almak istiyorum. İngiltere, Almanya, Fransa gibi dış ülkelere gönderiyoruz. Fiyatlarımız 50-60 Lira civarında gidiyor” dedi.

“TALEPLERİ KARŞILMAYA ÇALIŞIYORUM”

10 yıl  önce başladığı Cennet Elması ürününün son haline gelesiye kadar kendi tesislerinde çalışmasını yaptığı belirten Ödemişli üretici  Ayşe Ocaklı “Bu yıl üretime destek amacıyla   Japonya’dan  gelen makine sayesinde üretime destek olmak ve üretim rekoltesini  yükseltmek için bu cihaz sayesinde üretime daha da yöneldik. Burada aynı zamanda  bölgemizdeki yakın köylerdeki bayanlara da iş imkanı sağlıyoruz. Eskiden bayanlarımız  Patates ve benzeri ürünlerin yevmiyelere  gidiyorlardı. Şimdi  Pirinççi Mahallesinde ve çevre mahallelerden  bayanlarımız  burada çalışarak aynı zamanda bu iş sayesinde para kazanmaları beni daha çok memnun ediyor.

“BU İŞ GEÇİM KAPISI OLDU”

Ovakent Mahallesinde Ayşe Burhan “Ayşe Ocaklı  hanım bu çalışmasıyla  kendi mahallesinden sonra Ovakent, Bıçakçı  ve çevre mahallelerdeki bayanlara iş kapısı oldu. Bize iş imkanı tanıdı bir çok kişi burada yıllardır çalışıyor. Sadece burada çalışılmıyor çevre mahallerde evlerde de soydurma işi yaptırıyoruz.  Bölgemizde Cennet elması olarak geçiyor ama Trabzon Hurması olarakta biliniyor. Bayan arkadaşlarımızla burada güzel bir ortamda hem cennet elması soyum işi yapıyoruz hem de para kazanıp aile bütçesine katkı sağlıyoruz. Ayşe hanım  bu iş dalında bir hayli azimli ve başarılı  bir şekilde yoluna devam ediyor. Allah  yolunu her zaman açık etsin İnşallah” dedi.

Çalışan bayanlardan Fatma Zengi yaptığı açıklamada “Pirinççi köyünde cennet elması soyum işi yapıyoruz. Bizim için değişik bir iş alanı oldu. Her yıl ürünü çoğaltarak çalışıyoruz. Burada  iyi bir ortamda  diğer bayan çalışan arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımızı  sürdürmekteyiz. Genel de bölgemizde  patates tarlasında bayanlar için çalışma ortamı olur. Ama bu iş  ile birlikte bayanlarımızla  hem evimize katkıda bulunmaya  hem de Ayşe hanım’ın bu işteki başarısına ortak olmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

“OCAKLI HER GEÇEN YIL KENDİSİNİ GELİŞTİREREK BU İŞTE SÖZ SAHİBİ OLDU”

Ödemiş’e bağlı Pirinççi mahallesinde esnaflık yapan Hasan Hüseyin Kocakabak Ayşe Ocaklı’nın uzun yıllardan  beri bu işte söz sahibi olarak  çalıştığını belirterek “Köyümüzde  yaklaşık 10-12 senedir bu hizmeti vermektedir. Köyümüzde yetişen cennet elması dediğimiz meyveyi değerlendiriyor. Yaklaşık 20-25 kadına dönüşümlü olarak  iş imkanı sunuyor. Türkiye’nin hemen hemen her yerine sevkiyat yapmaktadır. Ayşe kardeşimizle gurur duyuyoruz. Bizim ekmek teknemiz oldu. Aynı zamanda  köyümüzün adını da bu  ürünle daha çok ön plana çıkardı. Buna benzer kadınlarımızın  çoğalmasını bekliyoruz” Dedi.

Haber :  Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ