Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SAĞLIK ve ZİNDELİK SPOR

OKTAY KARAGÖZOĞLU

OKTAY KARAGÖZOĞLU

Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayacak olursak; özellikle yaşlı insanların çok ağır tempo ile yürüyüp koşmaması gerekiyor. Hatta bu kişilerin bir uzman kontrolünde spor yapmaları kişilerin yararına olabilir. Öte yandan genç insanlar da spor yaparken aşırı yüklenmeden uzak durmalılar. Vücut ne kadar genç olursa olsun, uzun süredir spor yapmayan bir insanın hareket kabiliyeti çok geniş olmadığından, bu kişilerin de spor yapma dozlarını yavaşça artırmaları gerekiyor.

Maraton koşanlar için yarış tarihleri doğal hedefler haline geliyor.  Ancak, günlük spor için hedefler çok daha basit ve gerçekçi olabilir.  Örneğin, bugün iş çıkışında 30 dakika yürüyüş yapacağım ve 2 kilometre yürüyeceğim gibi.  Bu hedefler önceden mutlaka belirlenmeli ve uygulanmaya çalışılmalı.  Hedefsiz olmak başarılı bir spor rutini değil ve faydasının çok fazla olmadığını düşünüyorum.  Kişisel tecrübemde hedefler belirlemek ve bu hedefler uygun çalışmalar yapmak suretiyle ben bile maraton koşabilir duruma geldim.  Size maraton koşmanızı önermiyorum.  Hareketli bir yaşantıyı deneyimlemenizin faydalı olduğunu söylüyorum.

Sporun branşına göre kas kramplarından menisküs yırtıklarına, bağ kopmalarından kemik kırıklarına kadar geniş bir yelpazede sakatlanma ihtimalleri mevcut.Son yıllarda ise kamuoyunun dikkatini gerek profesyonel sporcularda, gerekse amatör spor yapan kişilerde gelişen ani ölümler çekmekte. Sporda ani ölüm; “sportif aktivite sırasında veya takip eden saatler içinde herhangi bir travma olmaksızın gerçekleşen ölüm” olarak tanımlanmaktadır. Bu ölüm olaylarının yaklaşık %90’ı kalp ve damar hastalıkları sebebi ile gerçekleşiyor. Yaklaşık olarak 100.000’de 2 görülme sıklığı olan bu durum, erkeklerde ve 35 yaş üzerinde daha sık saptanır; daha önce yeterli idmana sahip olmayanlarda ise risk çok daha fazladır.

Bazı sporcuların  doping maddelerinin alımı; aşırı alkol tüketimi ve/veya uyuşturucu maddelerin kullanımı ile birlikte yapılan aşırı ve ağır egzersizler de riski artırır. Sigara kullanımı ise ani ölüm riskini 2,5 kat artırır.Günlük yaşantımızın en önemli aktivitelerinden birisi olan spor, son zamanlarda birçok insanın hayatına girmeye başladı. İnsanlar; sabah, öğle, akşam olmak üzere birçok farklı spor dalı ile günlük hayatın stresini atıyor. Spor yapmadaki en önemli amaç sağlıklı yaşamak. Ancak zaman zaman kilo vermek ve zinde kalmak isteyenlerin de spora başvurduğunu görüyoruz.Sporun yanındaki en önemli tamamlayıcı faktör hiç kuşku yok ki beslenme. Bir insan ne kadar çok spor yaparsa yapsın eğer iyi beslenemiyorsa sağlık açısından zor duruma düşebilir. Bu sebeple spor yapacak bir insanın doğru şekilde beslenmesi gerekiyor. Örneğin spordan hemen önce ağır yemekler yemek kişiyi spor esnasında zorlayabilir. Hareket kabiliyetini kısıtlayan bu beslenme şekli kimi zaman hastalıklara ve telafisi zor durumlara götürebilir. Bu sebeple spor ile beslenme konuları uzman eşliğinde birbirine paralel olarak yapılması gereken aktiviteden oluşuyor.

Spor yapmanın en büyük faydalarını; vücudumuzu ve beynimizi zinde hissetmek, mutlu olmak, stresi azaltmak, kendimize olan saygımızı artırmak, beslenmemizi iyileştirip iştahı artırmak, günlük enerjimizi yükseltmek ve yaşam kalitemizi artırmak şeklinde sıralayabiliriz.En iyi spor türlerini, en geniş kitleye uyarlayacak olursak yürümek olarak söyleyebiliriz. Her yaş grubuna hitap eden yürüme sporu insanların sağlıklı yaşamasını sağlıyor. Yürüme süresi, yürüme zamanı ve yürüme temposu farklı yaş gruplarına göre değişebilmektedir. Yürümekten sonra koşmak da yine birçok insanın başvurduğu yöntemlerden birisi. Yürümek ve koşmak insanların bireysel olarak yapabileceği sporlar olduğu için, en yaygın olanları bu iki spor türü kapsıyor. İnsanlar bu iki tür dışında spor salonlarına başvuruyorlar. Spor salonlarında yürümek, koşmak, yüzmek, ağırlık ve jimnastik hareketleri sporun en gözde türleri arasında yer alıyor.

Sporun yanındaki en önemli tamamlayıcı faktör hiç kuşku yok ki beslenme. Bir insan ne kadar çok spor yaparsa yapsın eğer iyi beslenemiyorsa sağlık açısından zor duruma düşebilir. Bu sebeple spor yapacak bir insanın doğru şekilde beslenmesi gerekiyor. Örneğin spordan hemen önce ağır yemekler yemek kişiyi spor esnasında zorlayabilir. Hareket kabiliyetini kısıtlayan bu beslenme şekli kimi zaman hastalıklara ve telafisi zor durumlara götürebilir. Bu sebeple spor ile beslenme konuları uzman eşliğinde birbirine paralel olarak yapılması gereken aktiviteden oluşuyor.Spor yaparken insanın biyolojisi nasıl değişiyor? Kaslar; kasılma, hareket için şeker ve enerjiye ihtiyaç duyuyor. Enerji için ilave oksijen gerekiyor, nefes hızlanıyor, kalp daha fazla kan pompalamak için hızlanıyor. Kaslarda ince yırtıklar oluşuyor fakat bu iyileşme sırasında daha kalınlaşmasını ve güçlenmesini sağlıyor. Kaslar çok çalıştığından aşırı ısınıyor.Spor yapıldıktan sonra özellikle sauna ya da havuza girmek doğru mu? Vücut ağırlığının üçte ikisi, kanın yüzde 90’ı sudan oluşuyor. Spor sırasında önemli miktarda su ve mineral kaybı olduğundan, spor öncesi, spor esnasında ve hemen sonrasında buna engel olacak şekilde minerali sıvı ( maden suyu) tüketilmediyse, vücudun yavaşça soğutulması gerekirken sıcak saunaya veya soğuk havuza girmek büyük tehlike yaratıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
TARİHİN TAKIMLARI - 13 Kasım 2021
- 20 Ekim 2021
- 14 Ekim 2021
- 23 Eylül 2021
- 18 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ