Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SON ANDA DEĞİŞMEZSE

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Bergama’yı anımsayın, hatta yanı başındaki Kınık’ıBaşkanlarne isterlerse ‘tamam!’ deniyor…Sebebi açık ve net İktidar partisi her zaman daha büyük avantaj sağlar’ sistemini İzmir’e de ilçeleri vasıtasıyla yerleştirmek.Seçimlerde parola belli‘Kazanmak isteyen oyunu bize verir!’

Ya vermezse?Buna yanıt da belli;Senbilirsin!Yani ‘havanı alırsın!’ a getiriliyor…

Bu sistem yeni değil, yıllardır sürüp geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kesinleşen İzmir programına göre,26 Kasım Cuma günü İzmir’e gelecek.

Bakanlar Kurulu’ndan çok sayıda bakan ile birlikte İzmir’e gelip çeşitli toplantılara katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Ekim İzmir Depremi’nin ardından evleri yeniden inşa edilen vatandaşlar için yapılan konutların teslim törenine katılacak.

Törenin ardından Menemen’e geçecek olan Erdoğan’ın burada halka seslenmesi bekleniyor.

Son duruma göre; AKP İzmir İl Danışma Kurulu toplantısına katılması beklenen Genel Başkan Erdoğan yoğun programı nedeniyle ancak öğle saatlerinde İzmir’de olabilecek.Belirtilene göre Cuma namazını ise Gaziemir’de kılacak

TOPRAKLA BULUŞTU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in iklim krizinin yanı sıra yoksullukla mücadele etmek, aynı zamanda yerel tohumlarla üretimi yeniden canlandırarak köylüyü kalkındırmak için başlattıBaşka Bir Tarım Mümkün” projesi meyvelerini vermeyi sürdürüyor.

Başkan Soyer’in verdiği yerel tohumlarla çiftçi Nevzat Eldem’in tarıma bakışı değişti. Üretici Eldem, artık toprağa sağlam adımlarla basıyor.

SAĞLIK İÇİN PEDAL BASTILAR

Bergama Belediyesi, Yeşilay ve Bisikletliler Derneği Bergama Temsilciliği işbirliği ile düzenlenen Bisiklet Turu’na 7’den 77’ye tüm Bergama katıldı. ‘Sağlık İçin Pedal Çeviriyoruz’ teması ile gerçekleştirilen Bisiklet Turu’nun startı KızılAvlu’dan verildi. Bisikletin sağlık için önemine değinen Başkan Koştu, çevre yolu inşaatının ardından Adnan Menderes Bulvarı’nda yeni bir düzenleme yapılacağına dikkat çekti. Başkan Hakan Koştu, ‘Bu düzenleme içerisinde bisiklet yoluna da yer vereceğiz. Hastane kavşağına kadar kesintisiz bir bisiklet yolu yapmayı planlıyoruz’ dedi.

TUR İZMİR’İN

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Kadın Hentbol Takımı, Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) Avrupa Kupası 3. tur rövanş maçında sahadan 29-29’luk skorla ayrılarak son 16 takım arasına adını yazdırdı.BİZİ ÖTEKİLEŞTİRİYORLAR

Bizde söz sahiplerinden bazıları ve onların her söylediğine katılanların Taliban sempatizanı olduklarını biliyoruz.Son günlerde sütre gerisinde kaldılar ama ben de onlara birkaç anımsatma yapayım.Hatta Çin’i ‘dost’ görenlere de biraz gözlerini açmalarını ve biraz de dünyaya tek çerçeveden bakmamalarını öneriyorum.

Çin nereye yatırım yapıyor?

Bize mi, Yunanistan’a mı?

Ben söyleyeyim;

Daha önceleri yazmış ve anlatmıştım:

Yunanlıların son yıllarda en yeni ve güçlü dostlarından biri de Çin oluyor…

Bizi değil onları tercih ettiler, yatırım konusunda…

Yani Avrupa ile bağlantılarını bizimle değil, Yunanistan’la sağlamak için önemli ve ciddi adımlar atıyorlar.

Düşünsenize İzmir’de Çinlilerin konsoloslukları vardı, onu bile kaldırdılar.

Yıllar önce Amerikalıların hastanelerini kapatıp, Fuara katılmama kararı aldıklarını bile acaba hatırlayan var mı?Bunungibi,O zamanlar ‘Amerikan Muzaffer’ gibi gazeteciler bile vardı…

Biz Namık Kemalliler de neredeyse her gün, Alsancak’ta önümüzü kesen Amerikalı gençler ya da askerlerle çatışıyorduk.

Şunu da düşünmeden kendimi alamıyorum.Sanki İzmir’e gelenler, gönderilenler ‘seçmece karpuz gibi’ idiler.Hepsi Amerikalı sporcu idi, sanki,Bunları da arada parantez açarak belirttim.

Suriye politikamızda da, yakından uzaktan hiçbir ilgileri olmamasına rağmen Çinlilerin açıklamaları inceleyin bakın kimden yana çıkmışlar?Bizim politikamızın tam tersini savundular.Sakın yanlış anlaşılmasın, muhalefetin söyledikleri de onları ilgilendirmemiş.Yani değerlendirmeleri bizim için tehlikeli ve zararlı,Şimdi günümüze gelelim.Afganistan geçici hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Çin Medya Grubu’na verdiği özel röportajda, geçici hükümetin ulusal güvenlik ve istikrarı korumaya, halkın yaşamını iyileştirmeye ve ekonomiyi geliştirmeye kararlı olduğunu belirtti.

Anlamışsınızdır Taliban’dan söz ediyorum.Muttaki yaptığı değerlendirmede ‘İyi komşuluk ilişkilerine sahip olduğumuz Çin, ileri sanayiye ve gelişen bir ekonomiye sahip. Çin, Afganistan’ın yeniden inşasında önemli bir rol oynayabilir. Çin ile ilişkilerimizi derinleştirmeyi ve ikili ticareti sürdürmeyi umuyoruz’ dedi.Güvendiğimiz dağlara kar yağıyor.Çinliler de diğer ülkeler gibi önümüzü kesiyor.Zaten Çinliler Kasım ayı başında Afganistan’dan 45 ton çam fıstığı ithal ettiler.

Neden acaba ihtiyaçları mı vardı?

Şunu da söyleyeyim.Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından yayımlanan son rapor, harekete geçilmezse Afganistan nüfusunun yarısından fazlasının daha önce benzeri görülmemiş şekilde açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını, hanelerin yüzde 95’inin yeterli gıdaya sahip olmayacağını gösterdi.Yani şimdi bazı ülkeler Afgan halkını açlıkla terbiye etmeye ve isteklerini elde etmeye çalışacaklar.

Muttaki bu arada şu açıklamayı da yaptı.Taliban’ın Kabil’e girmesinden önce okullar COVID-19 salgını nedeniyle kapatılmıştı. Şu an ilk ve ortaokullardaki tüm erkek öğrenciler okula yeniden döndü.Ya kız öğrenciler?Yağma Hasan’ın böreğinden yararlanmak isteyenlerin şimdi ‘kız öğrencilerle ilgilenecek’ halleri yok.Sonuç:Bizim evdeki hesap çarşıya uymuyor.Belki Çinliler bizde daha ucuz işçilik olduğu için işi bize yaptırırlar, parsayı kendileri toplarlar.Yani ne bize ne de karşıya acımıyorlar.Çarkın, dişlilerin arasına bizi de almaya çalışıyorlar.Bu yazdıklarım küçük bir örnek.Bizim müteahhitlere ve girişimcilere ekmek vermemek için her türlü caba diğer ülkeler tarafından gösteriliyor.TOBB Başkanı ve Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye tarafı Eş Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Üyesi ve Türkiye- AB Karma İstişare Komitesi AB tarafı Eş Başkanı Peter Clever, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Dış İlişkiler Bölüm Başkanı DimitrisDimitriadis, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi NikolausMeyer-Landrut ve Avrupa Komşuluk Politikaları ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktör Yardımcısı MaciejPopowski’nin açılış konuşmalarıyla başlayacak.

ÇOCUK DOSTU KENT KARŞIYAKA!

Karşıyaka Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde, ‘Çocuk Hakları Bildirgesi’nin yer aldığı panoyu, ilçenin en önemli simgelerinden biri olan İnsan Hakları Anıtı’na astı.

Anıt önünde gerçekleştirilen törene katılan Karşıyaka Çocuk Belediyesi üyeleri, ellerinde çocuk haklarının yazılı olduğu pankartlar taşıdı. Etkinlikte çocukları yalnız bırakmayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Güzel bir gelecek; mutlu ve güvenli büyüyen, eğitim, sağlık gibi temel hizmetlerden adil faydalanan nesillerle mümkün. Dünyanın daha yaşanabilir bir hal alması için çocukların güvende olması mutlak gerekliliktir. Karşıyaka Belediyesi olarak çocukların ve çocuk haklarının her koşulda savunucu olmaya devam edeceğiz. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlu olsun” dedi.

MARMARİS SİZİ BEKLİYOR…

Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Ayyıldız ‘Sürekli aynı tatil kentlerine gitmekten sıkılmadınız mı?’ diyerek ‘Marmaris Sizi Bekliyor!’ kampanyası başlattı.

Ayyıldız  ‘Marmaris yemyeşil doğası, masmavi denizleri, tarihi mekanları, değişik yöresel yemekleri, günlük veya charter tekne turları, çadır ve karavan yerleşkeleri, beş yıldızlı veya butik otelleri, eğlence hayatı, spor aktiviteleri, konserleri ve güleryüzlü misafirperver esnafları ile sizi bekliyor.

Neden Marmaris’e sizleri davet ediyoruz?

Çünkü, ekonomik anlamda her kesime hitap edebilen tesisleri var, Alternatifi olan diğer turizm şehirlerine göre daha yeşil, ulaşımı kolay, değişik birçok ülkeden insanları aynı anda misafir edebilecek kapasiteye sahip, sosyal aktiviteleri çok fazla, huzur veren değişik mekanlara sahip, kendine özgü lezzetli tatları var, gecesi ayrı gündüzü ayrı güzellikleri olan Marmaris bir de misafirperver esnaf ve sanatkarlara sahip’ şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BİLİMİN IŞIĞINDA - 26 Kasım 2021
SON ANDA DEĞİŞMEZSE - 23 Kasım 2021
- 16 Kasım 2021
ANLAYANA SAZ - 5 Kasım 2021
İYİ Kİ ÜZDÜLER! - 3 Kasım 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ