Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Terra Madre Anadolu Tanıtım Etkinliği Gerçekleşti

Terra Madre Anadolu Tanıtım Etkinliği Gerçekleşti
Reklam

İzmir Büyükşehir Belediyesinin üreticiyi ve Kooperatiflere destek amaçlı çalışmasının devamı olarak ilçeye bağlı Demircili Mahallesinde  Kooperatif’e yönelik hibe destekli 200 bin lira değerindeki un değirmeni açılışını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer açılışın yanında Demircili Mahallesinde kurulan küçük üretici pazarları stantları ile köyün  mahalle için de kurulan fırınlarını gezdi.

Ödemiş’e bağlı Demircili Mahallesinde yapılan Tanıtım etkinliğine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi İzmir Köy- Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, İzmir İtalya Başkonsolosu Valerio Giorgio ve eşi Michelle Moubarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve eşi Müyesser Özuslu, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz ve eşi Seçil Gürbüz, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve Selma Eriş, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ve eşi Necibe Duran, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ile eşi Nesrin Kırgöz, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ve eşi Filiz Yılmazlar, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’in eşi İlke Engin, Kemalpaşa Belediye Başkanı Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı’nın eşi Lütfiye Karakayalı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve Ödemiş Demircili Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Coşkun ve eşi Birgül Coşkun, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleri Odası Başkanı Hülya Çavuş, bölgedeki üretici kooperatiflerinin başkanları ve ortakları, Büyükşehir bürokratları,  meclis üyeleri ve bölge muhtarları katıldı.

“TERRA MADRE ANADOLU FUARI İÇİN HEYECANLIYIZ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “İzmir Tarımı Ekosistemini paylaşmıştım. O günden bugüne, üreticilerimize ve tüm vatandaşlarımıza verdiğim sözleri harfiyen yerine getirdim. Yerine getirdiğimiz sözler arasında, Bayındır’daki süt fabrikamızın temelini attık, Sasalı’da İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’ni açtık. Ödemiş’teki et entegre tesisini yeniledik ve atalık tohumlar ile yerli hayvan ırklarını desteklemek gibi pek çok çalışmaları yaptık. Üretim yollarını yeniledik. Üreticilerin ürünlerini satın alarak destekliyoruz.  Bugün, İzmir Tarımı kapsamında verdiğimiz vaatlerden bir başkasını daha hayata geçirmek üzere buluştuk. TerraMadre Anadolu Fuarı için çok heyecanlıyım çünkü dünyanın lezzetlerini İzmir’le, İzmir’in lezzetlerini dünyayla buluşturacağız. Ürettiklerinizi ihraç edeceğiz. Hepinizin ekmeğini büyüteceğiz.Bu büyük organizasyonu İzmir’e ve ülkemize taşımamızın tek bir gayesi var. Küçük üreticimizi ihracatçı haline getirmek. Köylümüzü içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan kurtararak ekmeğini büyütmek. Anadolu mutfak kültürü, bu coğrafyanın bereketli toprakları, havası ve suyuyla yoğrulmuş. Ülkemizde üretilen tarımsal ve gastronomik ürün zenginliğinin dünyada eşi benzeri yok. Bu kültürün dünyaya anlatılması ve tanıtılması gerekiyor. TerraMadre, Anadolu mutfağının bu eşsiz tariflerine yeni pazarlar kazandıracak ve onları hak ettiği itibara ulaştıracak” dedi.

“KURAKLIKLA MÜCADELENİN YEGANE ANAHTARI ATALIK TOHUMLARI YENİDEN YAYGIN HALE GETİRMEMİZ”

“Kuraklıkla mücadelenin yegane anahtarı, atalık tohumları ve yerli hayvan ırklarını yeniden yaygınlaştırmamız. Yoksullukla mücadelenin yolu ise küçük üreticilerimizi ve üretici kooperatiflerini desteklemek. İzmir Tarımı, sömürücü, tahrip edici ve tek tipleştirici büyük şirketlerin bize dayattığı tarım ekonomisine karşı bir direniştir. Yerli ve milli tarımın, ülkemizdeki yeniden inşasıdır. Bunu başarmanın yegane yolu ise milletin efendilerinin, yani üreticilerimizin yanında olmaktır. Bugüne kadar köylümüzü küçümseyen, küçük üreticinin ihracat engelinden bahseden bilindik söylemleri çok duyduk. Küçük üretici bilemezmiş. İhracat, büyük tarım şirketlerinin işiymiş. Köylü pazarlamadan, satıştan, ihracattan ne anlarmış? “Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışımız ile bunların hepsi tarih oluyor. Küçük üreticimiz isterse ürününü pazarda satar. İsterse en güzel ambalajı tasarlar, market ve bakkallara ulaştırır. Dilerse örgütlenir, bir araya gelir, güçlenir. Ektiğini tarlasından kamyona yükler, İzmir Limanı’na gönderir. Bütün dünyaya satar. İzmir Büyükşehir Belediyesi, işte bunun için var.”

‘Sen uğraşma, ver şirkete mahsulü, sat yok pahasına, gerisine karışma şeklinde yürüyen tarımdaki bu devir İzmir’de kapandı’ diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Kimse kusura bakmasın.  Gerçekleştirdiğimiz desteklerle,  alımlarla üreticimiz ürününden para kazanıyor. Artık İzmir Büyükşehir Belediyesi var.  ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonumuz doğrultusunda iki buçuk yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arkadaşlarım 24 ilçemizin meralarını tek tek gezdi. 4160  çobanla tanıştı, sorunlarını dinledi. İzmir’in, Türkiye’de bir eşi daha  olmayan, çoban haritasını çıkardı. Meralarımızda şimdiye kadar 110 bin 430 keçi, 352 bin 185 koyun ve 15 bin 489 kara sığır tespit etti. Diğer yandan 10 yıl önce tükenmek üzere olan karakılçığın, saz çavdarının, mürdümük ve gambilyenin tohumlarını yeniden ortaya çıkardık. Bir avuçla başladık, binlerce dönüm araziye yetecek kadar tohum elde ettik ve çiftçilerimizle paylaştık. Bu tohumları üreten çiftçimize piyasa değerinin üç katından alım garantisi veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Tüm bunları neden yaptık ve yapacağız? Çünkü bu memleketi çok seviyoruz.

Okul bahçesinde oynayan bu günümüzün ortağı çocuklarımız, gençlerimiz  bunları yaşamayacak.  Onlar için güzel bir geleceği biz hep beraber kuracağız. Hiç birimizin hak etmediği bu siyasal ve ekonomik krizler sona erecek. El birliğiyle, birlikte bu işi başaracağız” dedi.

“TERRA MODELİ BİZİM IŞIĞIMIZ OLDU”

“Terra Madre’yi ışık olarak Demircili köyünde yaktığınız için çok teşekkür ediyoruz. Tarım ve hayvancılıkla kendi kendine yeten bir ülke olarak doğru tarım yöntemlerini ne yapmamız gerektiğini Tunç Başkan bize öğretiyor. Bize öğretmenlik yapıyor. Terra Madre’de yine bizim ışığımız oldu Tunç Soyer. İyi ki var, iyi ki de biz onunla birlikte bu yolu yürüyoruz. Tunç Başkan ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ dediğinde bu topraklara geldi. Ödemiş’in önemi toprağından geliyor. Bu toprak o kadar güzel kullanılmalı ki gelecek nesillere tüm işlevliğiyle bırakılmalı. Bizler biliyoruz ki üretici kazanırsa İzmir kazanır tüm Türkiye, Anadolu kazanır diyoruz. Üreticinin işini kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ayrıca  3 hafta  sonra bölgemizin en önemli ürünlerinden olan Patates’in tanıtımı içinde güzel bir festival gerçekleştirmeyi planlıyoruz”

Ödemiş Demircili Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin yaklaşık 20 yıldan beri atıl durumda olan, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek yeniden devreye alınan taşlı tip un değirmeninin açılışı yapıldı.

Demircili Mahalle Muhtarı Ülkü Coşkun gazetemize yaptığı açıklamada “İzmir Büyükşehir Belediyesinin  yaptığı  destek ile ilk önce Karakılçık  ve daha sonra Modern Un Değirmeni hibe desteği ile köyümüzde  bu alanda bir takım gelişmelerin yaşanmasını bekliyorum” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ