Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

90 DAKİNANIN ARDINDAN

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Evet sevgili Ödemiş Kent Gazetesinin değerli okurları bir kez daha 90 Dakikanın ardından Tire Belediye Spor-Ödemiş Spor Derbisinin ardından maçın detaylarını, maç öncesini ve sonrasını sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

12 YIL SONRA ASLINDA KÜÇÜK MENDERES DERBİSİ BAZILARINA GÖRE EGENİN DERBİSİ OLDU

Uzun yıllar sonra Tire Belediye Spor ile takımımız Ödemiş Spor maçı öncesi bazı kesimlerden Egenin En Büyük Derbisi diye lanse edildi. Aslında Egenin en büyük derbisi değil arkadaşlar, niye diye soracak olursanız. Egenin en büyük derbisi dediğinizde İzmir’in   Bir Süper Lig takımı Göztepe takımı var.

Dünyada üst düzey olmadığı halde en kalabalık seyirci grubunu hangi maçın çektiğini araştıran İngiliz Guardian gazetesi, en yakın tarihli rekorun İzmir derbisinde yaşandığı sonucuna varmıştır.

Bir İngiliz’in 30 Kasım 1974 tarihinde OldTrafford Stadı’nda Manchester United ile Sunderland arasında oynanan ve 60 bin 585 kişinin izlediği maçtan daha fazlasının bulamayacağını öne sürdüğü belirtilen haberde oysa ilk araştırmada Juventus’un Seri B’de Napoli ile oynadığı maçı 65 bin kişinin izlediğini gördükleri kaydedildi.

15 Ağustos 1973’te 1860 Münih ile FC Augsburg arasında Münih Olimpiyat stadındaki maçı yaklaşık 80 bin kişinin izlediği belirtilen haberde, bu konudaki en yakın tarihli rekorun ise Türkiye’de olduğu belirtildi.

O yıllardaki haberde, 16 Mayıs 1981 tarihinde İzmirli iki ezeli rakip Karşıya ve Göztepe arasında oynanan maçı tam 80 bin kişinin izlediği ve bu rekorun Guinness Rekorlar kitabı tarafından da tescil edildiği kaydedildi. Bu maç 0-0 berabere bitirdiği  haberleriTürkiyenin gündemine bomba gibi düşmüştü.

Aslında  Ege Derbisi değil bana göre Küçük Menderes havzasının derbisi diyebiliriz.Seyirci düzeyine baktığımızda da, istenilen düzeyde de değil, burada tabii ki İlçe Spor Güvenlik Kurulunun Tire Spor ile Ödemiş Spor takımları arasındaki eski yaşanan olayları da dikkate alarak Ödemiş Spor taraftarlarına maça gelmesi konusunda yasak kararı geçtiğimiz hafta maç öncesi alınmıştı. Bunun da seyirci sayısının düşmesinde bir etkendi.

Onun için bizden önce Göztepe-Karşıyaka derbileri eski yıllarda Egenin en büyük Derbisi olarak kayıtlara her zaman girmiştir. Yıllar sonra yaşanan gelişmede Göztepe bugün Süper Lig’te mücadelesini sürdürürken eski favori rakibi  Karşıyaka ise bugün  TFF 3. Lig 3. Grupta mücadele etmektedir. Bugün   Karşıyaka  Futbol Kulübü Süper Lig’te olsa eski derbiler yine küllerinden doğar diye düşünüyorum.

MAÇIN DETAYLARI

Saha ve Stad olarak bir kez daha İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Tire’nin eski Belediye Başkanı Tayfur Çiçek’i tebrik etmek istiyorum. Her yönüyle ilçeye Avrupai bir modern bir Stat kavuşturmalarından dolayı… Şu andaki ismi Mustafa Kemal Atatürk Stadı olarak Tire Belediyesinin aldığı meclis kararıyla değişen bu Stat gerek güvenlik önlemi alınmasında, ve gerekse  stadın zemin güzelliği toplantı salonları, TV’ler için Röportaj oda bölümleri  ve Çay ve Konukların yararlanması için özel bölümlerle birlikte daha bir çok bölüm bulunuyor.

Maçın genel  bakışına ele alacak olursak maçın ilk 15 dakikası baba baş denk mücadele şeklinde,geçerken maçın bu dakikasından sonra, ev sahibi   Tire Belediye Spor maçın sonuna kadar üstün bir performans gösterdi.

Ödemiş Spor ise rakip kaleye ataklardan yoksun olması da,bir başka detaylardan biri olarak notlarımda var. Maça hazırlık her zaman önemli olduğunu bir kez daha altını çizmek istiyorum.Bu maçta da Teknik Direktör Adnan Buber   başta olmak üzere takım oyuncularının oyuna daha hakim olması özellikle maçın sadece ilk yarsından 3 golle sonuca gitmesiyle bir anlamda” Maçın ilk devresinde sonucu belirlediler “ diyebiliriz.Maçın 2. Devresinde,  ev sahibi Tire Spor da, konuk ekip Ödemiş Spor’a nazaran yine daha iyi ve baskılı oynadığı bu devreden gol sesi çıkmasa bile oyuna daha iyi hakim bir futbol sergiledi.

ESKİ DERBİLERİ ÖZLEDİK.

Burada eski derbileri bilen ve yaşayan biri olarak eski derbileri özledim.Bir 3. Liğ havası öyle güzeldi. Her iki takım taraftarlarının maçlara yoğun ilgileri zaman zaman bu derbi maçlara bir hayli renkli görüntüler oluşturuyordu. Ancak bu arada her iki takım arasında yaşanan olaylarda bu maçlara maalesef gölge düşürüyordu. Yine de o yıllarda  yaşanan  rekabet ve denk mücadeleler büyük bir heyecan yarattığını da bir kez daha altını çizmek istiyorum.Bugün bana sorsanız O yıllardaki eski heyecan mı ? Bugün kü heyecan mı ? Diye sorarsanız. Eski yıllardaki heyecan çok farklıydı.  Eski yıllarda bu kadar imkanlar hiç yoktu. Taraftarlar  maçları çoğu zaman ayakta izler ve maç sonuna kadar zevkle o heyecanlı ve derbi maçlar olan Ödemiş Spor – Tire Spor karşılaşmaların izleyerek heyecanları her zaman devam etmişti.

Burada  maçın rövanşı da tabii ki var. Ödemiş Spor’un kendi saha ve seyircisi önündeki bu avantajı çok değerlendirmesi gerektiğine inanıyorum. Bana göre bir mağlubiyet her şeyin sonu asla değil, burada  tek bir mağlubiyet var.

Bu alınan mağlubiyetten bence bir ders çıkarılmalıdır. Ödemiş Spor Teknik Direktörü Mahmut Arslan’ın bu konudaki alınacak tedbirleri ve önümüzdeki süreci iyi değerlendireceğine şimdiden inanıyorum.

Ödemiş Spor’u ele aldığımızda özellikle gol ataklarını bir tarafa bırakın,  rakip kaleye atılan bazı şutlar da gayet etkisizdi.  Maçın genelinde rakip Tire Belediye Spor gol yollarında girdiği pozisyonlarda 3 golü değerlendirmesinin yanında başka da, geliştirdiği ataklarda vardı.

İLK 5 HAFTA DA GRUBUN GÜÇLÜ TAKIMLARI ÖN PLANA ÇIKTI

Süper Amatör Lig (SAL) grubunda 5. Haftaya gelinirken,grupta  Lider  Tire Belediyespor 12 Puanla namağlup olarak liderliğini sürdürüyor.Grupta bir başka namağlup  İşcievleriSpor’da 9 puanla namağlup olarak yoluna devam ederken grupta 3. Sırada bulunan  Ödemiş Spor Tire Belediye Spor karşısında ilk aldığı mağlubiyetle ilk yenilgisini alarak namağlup ünvanını Tire’de bıraktı. Burada lig’in zirvesinde yer alan belli olurken, E grubunda son sırada bulunan GüraltaySpor  0 puanla 9. Sırada bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ