Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GURURLA ‘BEN TÜRKÜM’ DİYORDU

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Konak Belediyesi ve İzmir’i Sevenler Platformunun düzenlediği “İzmir Sevdalılarına Vefa Gecesi” ile İzmirli sanatçı DarioMoreno ve İzmir Baba olarak anılan vefa insanı Sancar Maruflu anıldı.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Başkan Batur, “Bu kentin en önemli isimlerinden bir tanesi, İzmir’e hayatını vermiş, İzmir’in Babası ve vefanın en büyük örneği Sancar Maruflu’yu, her yıl burada elinde mikrofonla sunumunu gerçekleştirdiği bu etkinlikte DarioMoreno ile birlikte anıyoruz. Bu kentin değerlerini, bu kente hizmet edenleri anmaya, kentin en güzel noktalarında yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Her yıl düzenlenen DarioMoreno’yu anma gecesi bu yıl, “İzmir Sevdalılarına Vefa Gecesi” adıyla düzenlendi.Karataş semtindeki DarioMorenoSakak’ta gerçekleştirilen etkinlikte

hem ölümünün 53’üncü yıl dönümünü yaşadığımız İzmir aşığı sanatçı DarioMoreno, hem de kısa süre önce aramızdan ayrılan İzmir sevdalısı, nam-ı diğer İzmir Baba Sancar Maruflu’nun da anıldı.

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) solisti LorenzoMokArranz, Bilgehan ve Tuğçe Oğuz Orkestrası ile Grup Omnitone’nun sahne aldığı gecede İzmir ve Moreno şarkıları söylendi. 

İZMİR SEVDALISI İDİ

DarioMoreno, çok genç yaşlarda Fransa’ya gitti.

Şarkılarının bir kısmını İspanyolca söyledi. İspanyolca söylemesinden dolayı da çok yerde Güney Amerikalı diye tanıttılar. Bunu her fırsatta düzelte gereğini duydu.

Hatta bir ödül alırken onu Arjantinli olarak tanıttılar.

Hemen müdahale ederek, ‘Ben Türküm’ diye kendi kimliğini ön plana koydu.

Onun İzmir sevgisi apayrı. Vefat etmeden önce ‘Ben öldüğüm zaman dünyanın neresinde ölürsem öleyim beni İzmir’e gömün’ diye bir vasiyeti vardı.

Kısmet olmadı, Annesi Madam Roza’nın ısrarıyla İsrail’e gömüldü.

MÜDÜR DE BİLİYOR

Yazımın başlığını ‘Polisimize sahip çıkalım!’ diye attım…

Nedense bir iki kişinin dışında bir etki ve tepki görmedim.

Bunu da İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra valiliklerin ve yetkililerin dikkate almalarını diliyorum.

Yazımda; terör gazilerinin haklarının verilmesi gerektiğini belirtmiş, bu arada son zamanlardaki polis intiharlarına dikkat çekmek istemiştim.

Düşünebiliyor musunuz?Kayıtlara göre son zamanlarda canına bir şekilde kıyan polislerimizin sayısı 100’ü buldu.Bakalım bu konuda yandaş akademisyenler, AKP’li Rektörler ‘Sağlıklı bir sonuç için’ adım atacaklar mı?Neden canımızı ve malımızı korumakla görevli polislerimiz, sevdikleri ve sevenlerini geride bırakarak gidiyorlar?Daha önceki zamanda esnaf ve özellikle müzisyenlerin intiharlarını görüyorduk.

Bunun incelenmesi ve ona göre görevlendirilmesi gerekir.

Son zamanlarda polis intiharları da bunun araştırılması gerektiğini ortaya koyuyor.

Ayrıca polislik sınavlarında adayların tercihlerinde liyakata ne kadar uyuluyor bunun da sorgulanması gerekir!.Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok…

Müdürün söyledikleri dikkate alınsa sorun önemli derecede çözülür…

Tabii ki ilk ve en önemli konu açıkça ortada:

Eğitim… ve ikinci önemli konu geçim şartları… Binde bir de rastlansa mobingden söz etmeyeceğim…

Artık elimizi mutlaka ve mutlaka taşın altına sokmalı ve gerçeklere göre sorunu kökünden çözmeliyiz…

KAYGILARI ARTIRDI

Son aylarda gıda fiyatlarındaki artış durdurulamaz bir noktaya ulaşırken, yılın üçüncü çeyreğinde tarım sektörünün küçülmesi kaygıları daha da artırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan gayri safi yurtiçi hasılayı (GYSH) oluşturan faaliyetler içinde tarım sektörü üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.9 oranında küçüldü.

Bu dönemde tarımsal hasıla 22 milyar 562 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Salgının da etkisiyle tedarikte yaşanan sıkıntılar nedeniyle dünyada gıda fiyatlarında yüzde 30’u aşan yıllık artış, Türkiye’de döviz kurlarındaki yükselişin maliyetlere yansıması nedeniyle daha yoğun şekilde hissediliyor. Nüfustaki artışa rağmen tarım sektörünün büyümesi gerekirken küçülmesi de önümüzdeki günlerde gıda ürünlerinde yeni zamların habercisi olarak yorumlanıyor.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Milletvekili Orhan Sarıbal, tarım sektörünün yılın ilk çeyreğinde yüzde 8.3, ikinci çeyreğinde yüzde 0.6 büyüdüğüne dikkat çekerek, “2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 1.3 oranında küçülen tarım sektörü uzun bir aradan sonra tekrar küçülme yaşadı.

AKP iktidarı döneminde tarım sektörü ortalama yüzde 2.9 oranında büyüdü. Bu büyüme rakamı istenilen en az yüzde 5 rakamının altında kaldığını gösteriyor’ dedi.

Sarıbal, Tarımdaki büyüme hızının küçülmesinin sektörün GSYH içindeki payını da azalttığını vurguladı.

Ülke çiftçisinin büyümesi, borçlarının azalması ve gelirlerinin artması ile mümkün olabilir.

2002 yılında çiftçilerimizin bankalara olan borcu 2.4 milyar lira idi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Eylül 2021 verilerine göre çiftçimizin borçları 152 milyar lirayı buldu.

Yılbaşından bu yana 23 milyar lira, son bir yılda ise 27 milyar lira arttı.

LAHİTTE YAZILANLAR

Hatay müzesindeki bir lahitten alıntı,Duvarda yazan söz MS 65 yılında vefat eden ‘Seneca’ isimli bir düşünüre ait,Para ile satın alınan sadakat, daha fazla para ile de satılır!

Başlayan her şey biter!Büyük bir servet, büyük bir köleliktir!

Ölüm: bazen ceza, bazen bir armağan, çoğu zaman da bir lütuftur!

Yeryüzünde gün ışığına layık olmayan nice insanılar vardır, ama güneş her gün yeniden doğar!

Hayatı komedi sananlar, son espriyi iyi düşünsünler!

Yaşıyorsak, hâlâ umut var demektir!Aza sahip olan değil, çok isteyen fakirdir!

Hayatı kaybetmekten daha acı bir şey vardır, yaşamın anlamını kaybetmek!

Unutmazsan senin, affetmezsen onun canı acıyacaktır!

Unutma, affetmek ve unutmak sadece iyi insanların intikamıdır!

Ey hayat, senin bu kadar önemli tutulman ölüm sayesindedir!

Unutma ki, birlikte olduğun insanın geçmişini kurcalamak, onunla kurmayı düşündüğün geleceği yok etmekten başka bir şeye yaramaz!

İnsanları tanımak için onları sınamaktan korkmayın; çünkü kaybedilmesi gerekenler, en önce kaybedilmelidirler!Gençliğinde bilgi ağacını dikmeyen, yaşlılığında rahatlayacağı bir gölge bulamaz!

Hafif acılar konuşulabilir ama derin acılar dilsizdir!

Ölüm her şeyi eşit kılar!’Bu lahitte yazılanların çoğunu bir şekilde duymuş, yaşamış ya da öğrenmişizdir.Ama hiçbirini aklımızda tutmayız..

Başımıza geldiğinde ise iş işten geçmiştir…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 13 Ocak 2022
- 7 Ocak 2022
DEMEK Kİ OKUYORLAR! - 5 Ocak 2022
GÜÇ İNSANIMIZDA - 3 Ocak 2022
- 31 Aralık 2021
ÜÇ KIZKARDEŞ - 29 Aralık 2021
- 27 Aralık 2021
TARİHTEN DERS ALMALIYIZ - 23 Aralık 2021
ÖDÜL BÖYLE OLUR! - 21 Aralık 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ