Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Döviz Kurunun Artması Yem Zamlarını Tetikliyor

Döviz Kurunun Artması Yem Zamlarını Tetikliyor
Reklam

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı  ve Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa son günlerdeki yem artışlarının artan döviz kurlarının yükselmesine bağlı olduğunu dile getirdi.

“TARIM ve ORMAN BAKANLIĞI ŞUBAT AYINDA BU KONUYLA İLGİLİ OLARAK TOPLANACAKLARINI ANCAK BİZLER BUNUNLA İLGİLİ OLARAK OCAK AYINDA TOPLANILMASINI TALEP EDECEĞİZ”

Ödemiş  Ziraat Odası  Başkanı ve İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kocaağa “Sütümüz ucuzdu, yem fiyatlarının karşısında direncimiz azalmıştı. Üretici olarak uzun zamandır mağdurduk. Bakanlığımız sağ olsun iyi bir zam verdi. %50 gibi bir zam verildi. Artık primle desteklenecek, fakat bu zam üreticinin cebine yansımadan dövizin etkisinden çıkamadık. Döviz kurlarının artması yem zamlarını engelleyemiyor. Bunun yanında gübre maliyetleri, medikal ilaçlar, elektrik fiyatları, akaryakıt fiyatlarını hepsini üst üste topladığınızda bu zammında önümüzdeki günlerde yeterli geleceğini sanmıyorum. Bakanlığımız girdi maliyetlerinde çok değişiklik olursa  Şubat ayında tekrar toplanacağını söyledi. Bu toplantının bu şartlarda Şubat ayında değil de Ocak ayında toplanılmasını ileteceğim. Çünkü yem fiyatları her gün artıyor. Burada hem üretici memnun değil hem de tüketici memnun değil, üretici zam istemiyor girdi maliyetlerinden şikâyetçi ,300 gram yem 1 kilo süte eş değer şimdi onu 1 kilo 100 grama düşürdüler buda 1700 artı prim olarak bir nefes alacaktı ama yem fiyatlarının artışı tekrar yem süt dengesini bozmuştur. Üretici ve çiftçimiz için üzerimize ne görev düşerse her zaman yapmaya hazırız” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ