Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

‘Mor Cepken Mor Sevdam’ Kadın Efe Resim Sergisi Açıldı

‘Mor Cepken Mor Sevdam’ Kadın Efe Resim Sergisi Açıldı
Reklam

Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıldönümü dolayısıyla Şerife Bacı Platformu ve Ödemişli Ressam Mustafa Ali Kasap’ın katkılarıyla “Mor Cepken Mor Sevdam” Kadın Efe resim sergisi İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler binasında Ödemişli Sanatseverlerle buluştu.

Yapılan etkinliğe, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, CHP Ödemiş İlçe Örgütü Başkanı Hamdi Halis, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş olmak üzere kamu kurum ve Ödemişli kadınlar yapılan katılım gösterdiler.

“KURUCU LİDERİMİZ ATATÜRK KADINLARA 1930 YILINDA MUHTARLIK SEÇİMLERİNDE 1934 YILINDA BELEDİYE MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNE SEÇME VE SEÇİLME HAKKINI VERMİŞTİR”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Binasında açılan Mor Cepken ve Mor Sevdam Kadın Efe Resim Sergisinin organizasyonda katkı sağlayan Şerife Bacı Platformu adına konuşan Başkan Mualla Akgün yaptığı konuşmasında “Kurucu Liderimiz Atatürk Kadınlara 1930 yılında muhtarlık seçimlerine, 1934 yılında belediye milletvekili seçimlerine katılım seçme seçilme hakkını vermiştir. Aradan neredeyse 90 yıl geçmiştir. Türkiye’de 20824 muhtardan sadece 1120 kadındır. % 2.2 ile temsil edilmektedirler. Yıllar içinde sadece 150 kadın belediye başkanı seçilmiştir. 1935 yılı  Milletvekili  seçimlerinde %18 kadın temsil oranı varken bu seçimlerde %17 oranı ile temsil ediliyoruz. Nüfusun yarısıyız. Yakışıyor mu  Türkiye Cumhuriyetine?

‘Ey Kahraman Türk Kadını ‘Sen yerde sürünmeye değil, Omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın demiş ulu önder Atatürk. Ama kadınlar hala 100 yıldır omuzlara yükselme seviyesine erişemediler. Demokratik Çağdaş Hukuk Düzeninde yaşıyoruz. Demokrasiden dem vuruyoruz Kadınsız Demokrasinin olmayacağını bilmiyoruz. Toplumların gelişmişliğinin kadının sosyal kültürel ekonomik konumları ile direkt bağlantısı vardır. Siyasi temsilde kadına cinsiyet adına pozitif ayrımcılık ilgili çalışmalar yapıldı. Verimli olmayan çalışmalara evet  demiyoruz. Eşit  temsil istiyoruz”

“ERKEĞİN ÖNÜNDE ARKASINDA DEĞİL YANINDA YAN YANA OLMAK İSTİYORUZ.”

“Erkeğin önünde arkasında değil, yanında yan yana olmak istiyoruz. Pozitif ayrımcılığı siyasi partilerden radikal kararlar alarak yapmalarını istiyoruz, Bu zamana dek yapılmayan Radikal kararların iktidara taşıyacağını bilmeleri gerektiğine inanıyoruz. Pilot bölge seçimi yapılarak İlçe ve Beldelerde Kadın belediye başkan aday olmak isteyen kişilerin önüne kadına pozitif desteği erkek aday çıkarmadan yapmalarının önerebiliriz. Rekabet değil destek isteriz. Neden bu günde Mustafa Ali kasap dedik. Aramızda kadın ressamlarımız var. Ödemiş’te 25 adet kadın ressamımız var Ödemiş için gurur verici.Gönül koymasınlar bize. Kadın ressamlarımızla ileriki günlerde birlikte projelerimiz var beraber bir kültür sanat gününe getirerek uygulamak istiyoruz. Kadın Efe resimleri ile kurtuluş savaşından bu yana kadının gücünü: Güçlü mücadele veren, üreten kadınları görünür kıldı. Kadını güçsüz gösteren zihniyeti yıktı. Ege kadın zeybekleri Ülkemizin tüm bölgelerinde tanıttı.

Kendisi covid olması dolayısıyla katılamıyor. Canlı performans gösteriminde Kadın Efe Lider Kadın Neptün Soyer resmini yaparak hediye etmeyi planlamıştık. Şimdi ben Mustafa Ali Kasap imzalı Mor cepken Mor sevdam kitabını Kadın efe, lider kadın, kooperatifçi yönetici Neptün Soyer’e takdim etmek istiyorum” dedi.

“ÜLKEMİZİN BÜYÜK KURTARICISI ATATÜRK TÜRK KADININA HER ZAMAN GÜVENMİŞTİR”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş açılış öncesi yaptığı konuşmasında “Mustafa Kemal Atatürk kadına her zaman güvenmiş çünkü o güven sonradan oturuluş konuşulmuş bir güven değil. Ayşe Bacıyla, Kara Fatma’yla, Makbule Bacıyla Kurtuluş savaşını zaten beraber almış. Yanında olanlar seçilmiş olarak bugün Cumhuriyet tarihinde, Kurtuluş Savaşı tarihimizde fazlasıyla var. Kadının toplumda ki yeri sayısal olarak değil etkinlik olarak çok fazla başöğretmenimiz Mustafa Kemal fakat ilk öğretmenimiz anne o yüzden onların değerini bilmeliyiz. Atatürk ilk pilotu cesaretlenmiş, bugün kadın meclis üyesi arkadaşlarımız, ilçe kadın başkanlarımız var. Kadının olduğu her yerde kültürel zenginliğin, paylaşımın en güzellerini yaşıyoruz. Kadın şiddetinin, kadın öldürülmelerin olmaması için elimizden geleni yapmalıyız. Bir ülkede neredeyse hergün bir kadın cinayeti işleniyorsa toplum olarak kendimizi yargılamalıyız. Yerel yönetim olarak, Ödemiş Belediyesi olarak, yaptığımız sağlık otobüsümüzde, Tunç Başkanımızın bize hediye ettiği otobüsümüzle kadınlarımızın ayaklarına giderek olanların bulunduğu yerde onları ziyaret ederek yaşadıkları her sorunu şiddete karşı, cinsel ayrımcılığa karşı, cinsel istismara  karşı her türlü sağlık sorunlarını belediyemizin sosyoloğu ile psikoloğuyla, sağlık ekibiyle inceleyerek her türlü sorunlarını çözmek için kadınlarımızın yanındayız. Sergimizi zenginleştiren dört kadın ressamımıza ayrıca kutluyoruz ve daha çok alanda seçilebilecek alanda kadınlarımızı görmekten mutlu olacağız” dedi.

“ÇAĞDAŞ MEDENİYETLER SEVİYESİNE GİDEN EN GÜZEL YOL CUMHURİYET O YOLU  BİZLERE AÇAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TÜR.”

Ödemiş’te İzmir Büyükşehir Belediyesinin Ödemiş Yerel Hizmetler binasında açılış öncesi söz alan İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer konuşmasında “Mustafa Kemal Atatürk’e çok teşekkür ediyoruz. Çağdaş medeniyetler seviyesine giden en güzel yol Cumhuriyet, o yolu bizlere açan Mustafa Kemal Atatürk kadına verdiği değer ve kadına verdiği hak, bütün o fotoğraflara baktığımızda, 1930 larda da yaşasaydım aynı mücadeleyi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında vereceğimiz gibi şimdi de aynı mücadeleyi omuz omuza vermeliyiz. 1976’larda Dünyada ’ki medeniyeti düşünülen ve öngörülen uzaydaki medeniyetlerle buluşturmak istiyorlar. NASA uzaya bir plak göndermek istiyor. Bu plakta da diyor ki Dünyanın medeniyetine biz bir anlatalım, orada başka bir medeniyet varsa ve bu medeniyeti anlatma konusunda dile karar veremiyorlar. Yüzlerce dil var, dine karar veremiyorlar onlarca din var, cinsiyete karar veremiyorlar, renge karar veremiyorlar. Bir bilim insanı şu anda uzayda olan  bir altın plak ın üzerinde çöp bir kadın ve çöp bir erkek, medeniyet ne sadece kadınların marifeti nede erkeklerin marifeti dolayısıyla hep beraber el ele omuz omuza  Türkiye’yi medeniyete yükselteceğiz” dedi.

“DÜNYANIN EN DEĞERLİ OVALARINDA VE BEREKETLİ TOPRAKLARINDA TARIM YAPIYORUZ”

Dünyanın en bereketli ve en değerli topraklarında tarımın yapıldığını belirten Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Açelya Keskin “Dünyanın en değerli ovalarından birinde tarım yapıyoruz. Küçükmenderes ovasında ter akıtan üretici kadınlardanız. Bizler ekonomik şartlara ve zorlu iklim koşullarına direniyoruz. Çalışan kadın hele ki tarım emekçisi kadının ağır yükleri var. Tarımsal üretimin elleri olan kadınlar. Sıcak ve soğuk mevsimlerde bedenen çalışıp eve dönüce evin tüm işlerini yüklenmektedirler.  Beslenme, temizlik, çocuk yetiştirme, yaşlı bakımı gibi sorumluluklar onlardadır. Sabah 6 da kalkıp tarlada çapa sallayan, koyun sağan kadın üretim gelirinden ne kadar pay almakta, geliri ne kadar yönetmektedir. Kadın sahada ön planda, resmi üretici kayıtlarında arka plandadır. Kooperatif üyeliklerinde kadın üye kotası gereklidir. Tarımı ve toplumu besleyen kadın kendini besleyememektedir. Üretici kadının kendini ayıracak zamanı vizyonunu geliştirecek enerjisi olmalıdır. Kadının güçlenmesi için, onun hayatını kolaylaştıracak çalışma koşulları, tarım sosyal güvencesi emeğinin karşılığı hak etiği ücreti alması sağlanmalıdır. Kaliteli aile bağları mutlu kadınlar, güçlü bir toplum hedefliyorsak kadın emeğinin karşılığını nasıl alır? Kadın yükünü erkekle, ekkek egemenliğini kadına nasıl devreder onu çalışmalıyız” dedi.

“BİZLER KADIN GÜCÜNÜ KULLANARAK BU ÜLKEYİ ÇOK DAHA İLERİYE TAŞIYABİLECEĞİMİZE İNANIYORUZ.”

 ÇYDD Ödemiş Başkanı Ümran Ateş konuşmasında “Kurucu  genel başkanımız Türkan Saylan demiş ki Eğitimli her kadının bu Cumhuriyet’e bir borcu vardır. Evet bizim borcumuz çok fazla, Cumhuriyet’e borcumuz çok fazla ve Mustafa Kemal Atatürk’e çok fazla çünkü bu ülkenin eğitim konusunda yapacağı çok iş var. Bizler kadın gücünü çok doğru kullanarak bu ülkeyi çok daha ileri noktaya taşıyabileceğimizi inanıyoruz.   Bize sorumluluk vermekten korkmayın, biz yapmaktan korkmuyoruz, biz üretiriz, biz çabalarız, biz yaptığımız her işi güzel yaparız buna inanıyoruz, bunu gönülden yapmaya istekliyiz, niyetliyiz. Bizler tıpkı Türkan Saylan’ın Cüzzamı çözerken yaptığı gibi toplumu eğitmek için kadını, kadınında çocuğu eğitmesi ile geleceği şekillendirmesini sağlayabilen güçlü insanlarız. Her konuda bizleri güvenin bizler başarılı olmaya istekliyiz. Sizlerle birlikte daha güçlüyüz” Dedi.

“TÜRK KADINI 1934 YILINDA ÇOK ÖNEMLİ BŞR MÜCADELE BIRAKARAK SEÇME ve  SEÇİLME HAKKINI ELDE ETMİŞTİR”

Ödemiş Gençlik ve Spor Derneği ÖGEDER Başkanı Melis Eriş açılış öncesi yaptığı konuşmasında “Türk kadını 1934 yılında gerisinde çok önemli bir mücadele bırakarak seçme ve seçilme hakkını elde etmiştir. Bu hak edişinin yıldönümü olan bu günde bu hakların kazanılmasında, nerelerden başlandığını ve bu günlere nasıl gelindiğini hatırlamak gerekir.Elbette bu haklar bir lütuf, ikram, bağış değildir. Olması gereken budur.Kadınlar ezelden beri hayatın aktif yüzüdür. Cephede evde, ülke yönetiminde iş hayatında, rol almış pay sahibi olmuşlardır. Bugün elbette olmak istediğimiz yerde değiliz.Biz kadınlar daha fazla çalışmak haklarımızı korumak anlamak ve birbirimize anlatmak zorundayız.Maalesef kadınlarımızın çoğu haklarının farkında değil bunları kullanamıyor. Bu nokta da eğitim çok önemli,biz kadınlarımıza ne kadar fazla eğitim alma kendilerini geliştirme donanımlarını arttırma imkanı verirsek Türk kadını o kadar başarılı olacak. Ve haklarına sahip çıkacaktır. Mustafa Kemal  Atatürk  kadının ülkemiz için önemini  ve değerini çok güzel bir şekilde ifade etmiştir “  Bir Toplum  Bir Millet  Erkek  ve Kadın Denilen İki Cins İnsandan Meydana  Gelir. Mümkünmüdür ki Bir Toplumun Yarısı Toprakta, Ve Zincirlerle Bağlı Kaldıkça Diğer Kısmı Göklere Yükselebilsin” Gücümüzün yarısını geride bırakarak hiçbir alanda başarılı olamayız. Bu Ekonomide de,  Sanatta da, böyle olacaktır.Bizler kadınlarımızın karar mekanizmalarında, daha fazla yer almasını istiyoruz. Bu konuda verilen mücadelede, herkes ortak bir bakış açısı ile hareket edilmelidir.Kadınların hak sahibi olması sadece kadınlar açısından değil ilerlemece erkekler için de önemli bir konudur. Tabiiki eşit mücadele koşulları oluşturmalıyız. Ve her alanda iyileştirmeliyiz. Ödemiş Gençlik ve Spor Hizmetleri Derneği olarak büyük çoğunluğu kadın olan bir yönetim kurulumuz var. Biliyoruz ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Cumhuriyeti kurarken gerçekleştirdiği devrimler ışığında, yetişen gençlerimizin özellikle genç kızlarımızın bu misyon ve bakış  açısıyla, eğitimlerini almaları bizlerin en büyük hedefi ve bu hedefimizi sadece bireysel bir kazanım anlamında görmüyor. Bunun ailevi ve sosyal dönüşümünü sağlamak içinde gerekli kurum ve kurumlarla işbirliği yapıyoruz” Dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Binasında yapılan konuşmaların ardından, “ Ödemişli ressam Mustafa Ali Kasap’ın eserlerinden oluşan  “ Kadın Efe Resim Sergisi “  Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Köy- Koop Başkanı Neptün Soyer, Ödemiş Şerife Bacı Platformu Mualla Akgün ve Ödemiş Belediye Başkanı Selma Eriş tarafından açılış kurdelesi kesildi.

Yapılan açılış sonrası, ressam  Kasap’ın  birbirinden güzel kadın efe resimleri açılışa gelenler tarafından ilgiyle izlendi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ