Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SAHİP ÇIKMAK

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Ege Üniversitesi’nde ‘Kariyer Söyleşileri’ kapsamında, ‘Geçmişten Günümüze İzmir’de Tıp’ başlıklı bir konferans verildi.Nedense bu tür konferanslar fazla ilgi çekmiyor…

Bunu anlamakta zorluk çekiyorum.Hâlbuki kentimizin her yönden geçmişini bilmek kadar önemli bir gündem maddesi olduğunu sanmıyorum.Bilirsek, bizi yanıltanları hemen anlarız.Tabii benim söylediğim genelde siyasiler ve sahte tarihçiler için.Önce küçük bir örnek vereyim.Bir zamanlar İzmir’in eşrafının ve köklü zengin ailelerinin yaz aylarında Çiğli’yi, Ödemiş’in Gölcüğü gibi tercih ettiklerini anlatmış, bu arada bu güzel yöremizin yani Çiğli’nin üç aile tarafından kurulduğunu anlatmıştım.Yağcılar, Yazganlar ve Balcılar tarafından.Bu yazım üzerine bir mühendis hanım aramış, teşekkür etmişti.Nedeni de, ‘Son zamanlarda göç ile Çiğli’ye gelip hazine arazilerine ve tepelere gecekondu yapan, ya da hisse tapulu imarsız yerlere kaçak yapı yapanlar’ ile 40-50 yıl göç eden bazı kişilerin ‘Çiğli’yi biz kurduk!’ gibi tavır içinde olduklarından duydukları rahatsızlığı anlatmıştı…

Aslında bir kenti, mahalleyi, geçmişi sahiplenmenin güzel tarafları da var.

Ama bundan siyasi yönden yararlanıp, bir yerlere gelmeye çalışmanın ne kadar tehlikeli olduğunu da anlamamak biraz sıkıntı yaratabilir.Bu kadar önemli konu birer cümle ve paragraf ile ele alınacak kadar basit değil,Şimdi, ‘İzmir, sağlık turizmi alanında en fazla pay alacak şehirlerden biri!’ diyen Dr. Eren Akçiçek’in konferansına dönelim:

ARAPLAR BİLE…

Dr. Akçiçek, ‘İzmir’e, Amazonlar, Persler, Romalılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyet farklı tarihlerde ev sahipliği yapmıştır. Bu açıdan İzmir çok önemli bir konuma sahiptir.

20. yüzyılın başlarında İzmir’de on altı adet hastane bulunmaktaydı. Hollanda Hastanesi, St. Antonie Katolik Hastanesi, Rum Hastanesi, İngiliz Hastanesi, Fransız Hastanesi bunlardan bazılarıdır. 1827 yılında kurulan Karataş Musevi Hastanesi günümüze kadar ayakta kalmış ve faaliyet göstermeye devam etmektedir. İzmir sağlık alanında önemli gelişmeler göstermiş ve ilklere imza atmıştır. 112 Acil Bisikletli Ekipler ilk İzmir’de faaliyet göstermiştir.Yenidoğan Ambulansı, Kanser İzleme ve Denetim Merkezi, kalite belgeli İlk sağlık Müdürlüğü bunlardan bazılarıdır.

İzmir’deki ilkler turizmin ve sağlık turizminin gelişmesine de katkı sağlamıştır. İzmir, Türkiye’nin termal tesis sektörünün yüzde 10’unu elinde bulundurmaktadır. Yaşlı ve engelli bakımı ile medikal turizm açısından da önemli bir merkezdir. ABD’de tüp bebek tedavisi 15 bin dolar iken, Türkiye’de ortalama 3 bin dolar civarındadır. Sağlık turizmi alanında en fazla pay alacak şehirlerden birinin İzmir olduğunu düşünüyorum’ diyor.Şunu da unutmayalım; Sahiplenmek başka, sahip çıkmak başkadır…

SEFARAD KÜLTÜR FESTİVALİ SONA ERDİ

28 Kasım’da başlayan 3. İzmir Sefarad Kültür Festivali, dopdolu etkinlik takvimiyle Konak’ta dokuz gün sürdü. Sefarad kültürünün çeşitli etkinliklerle anlatıldığı festivalin kapanışı, Hanuka Bayramı Mum Yakma Töreni’yle yapıldı. Törene katılan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur festivalin çok önemli bir mesaj taşıdığını belirterek, “Tüm farklılıklara rağmen, birlikte dostça ve kardeşçe yaşadığımızı gösteriyoruz, bunun mümkün olduğunu kanıtlıyoruz. Konak’taki bu uyum, bu tablo çok büyük bir zenginliktir” diye konuştu.

HAVALİMANA ALTERNATİF OTOPARK

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in kentteki otopark sayısını artırma hedefi doğrultusunda Adnan Menderes Havalimanı’nda yaşanan bekleme sorununa çözüm bulmak için çalışma başlattı. Toplam 215 araca hizmet verecek otoparkta, havaalanına ulaşım için “Park Et, Ring ile Devam Et” uygulaması ile yolcu transferinde kolaylık sağlanacak.

KARŞIYAKA’DA BALKAN KADINLARI DERNEĞİ

Karşıyaka Balkan Kadınları Derneği (KARBALKAD)’nin kongresinde KARBALKAD Başkanı Emine Özarslan şunları söyledi.

‘Derneğimizi 2020 yılı Şubat ayında kurduk fakat pandemi nedeniyle fazla bir faaliyetimiz olmadı bu gün tam anlamıyla yola çıkıyoruz diyebilirim. Kadınlarımızın sosyal ve kültürel alanda daha fazla birlik ve beraberliğini sağlamak için bir araya geldik.

Bugün iki mutluluğu bir arada yaşıyoruz birincisi derneğimizin kuruluşu ikincisi Atamızın biz kadınlara kazandırdığı seçme ve seçilme hakkına kavuştuğumuzun yıl dönümüdür.

Atamızın biz kadınlara verdiği bu hakların sonuna kadar savunucusu olacağız. Aslında bizler kadın olarak fazla bir şey istemiyoruz temsilde eşitlik istiyoruz.

1934 yılında bu hakkı bize veren Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anıyoruz. Atamızın izinde giderek örgütlenmede eksik olan kadınlarımızı örgütleyerek bu günlere geldik.

Kültürümüzü nesilden nesille aktaran kadınlarımız olacaktır. 

Böyle güçlü bir balkan camiasının bir ferdi olmaktan onur ve şeref duyuyorum.

Ben değil biz varız. Güçlenirsek el ele verirsek büyür vErkan Uçar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘DİŞSİAD, 220’nin üzerinde üyesiyle ülke ekonomisine ve sektörüne katkıda bulunmayı ilke edinmiş, yerli üretimi ve ihracatı teşvik eden sektörün tek derneğidir.

10. ve 11. Kalkınma Planlarında ilaç ve tıbbi cihaz sektörünün öncelikli ve stratejik sektör olarak kabul görmesine rağmen, firmalar teslim ettikleri cihaz ve malzemelerin karşılığı olan, vadesi geçmiş 5 milyar TL’yi bulan kamu ve üniversite alacakları için mücadele eden sektörün hammadde tedarik edemez, üretim ve ithalat yapamaz hale geldiğini, ara mamul tedariğinde de sıkıntılar yaşandığı için ihracat yapamaz durumda olduğu görülüyor.

Son zamanlarda artan döviz, gümrük vergisi ve navlun maliyetleri sebebiyle aynı hacimde üretim, ithalat ya da ticaret yapma imkânı ortadan kalkmıştır.

Tüm bu etkenler nedeniyle çok yakın süreçte tedarik zincirinin kıymetli bir halkası olan sektörümüzün ürün temin süreçleri sıkıntıya gireceğinden halk sağlığı sorunu yaşanması kaçınılmazdır.

Ne yazık ki sektördeki firmaların önemli bir kısmı birer birer kapılarına kilit vurmaya hazırlanmaktadır. Kamudan tahsilat yapamayan ilaç ve tıbbi cihaz endüstrisinin bu şartlar altında yeni projeler üretmesi mümkün olmayacak ve ciddi anlamda istihdam kaybı da beraberinde gelecektir.

Ekonominin çarklarının döndürülmesinde kuşkusuz ki krediler çok yararlı ancak kredi dışında başka desteklerle daha da cazip olacağına inanıyoruz. Bize göre ihracatçı firmalara hem vergi hem SGK desteği mutlaka sağlanmalı. Uzun vadeli olduğu için tercih edilen KGF kredileri faizinin de makul seviyelerde tutulmasını ve KGF kredi faizleri, piyasa faizlerine göre daha makul seviyeye getirildiği taktirde yararlanacak işletme sayısının artacağını, böylelikle ekonominin kılcal damarlarını canlandıracağını düşünmekteyiz.’

10 YILDAKİ YÜKSELİŞ

Anlattığım bu sektörün son sözleri şöyle,Yerli üretim oranını son 10 yılda yüzde 8’den yüzde 25 seviyelerine çıkaran ağız ve diş sağlığı sektörü olarak, ticari hayatımızı devam ettirebilmemiz ve daha da önemlisi ülkemize ihracat yoluyla döviz getirebilmemiz için sektörün vadesi geçmiş alacaklarının acil olarak ödenmesi konusunda devletimizin yardım elini uzatmasını önemle rica ederiz.’

Bu arada bir anımsatma yapayım:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memur maaşlarına enflasyon oranının dışında ek zam yapılacağını açıkladı. Zamla ilgili oran verilmedi ancak, “Tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır” denildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katarlı mevkidaşı Al Sani ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Çavuşoğlu’na bir Avrupa ajansının muhabiri tarafından (Siz Türkiye’nin yaşadığı ekonomik kabus nedeniyle Katar’dan destek istemeye mi geldiniz?” diye soruldu.

Böylesine bizi küçültmeye çalışanlara Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin ekonomisi en iyi ülkelerden biri olduğunu, rakamların incelenebileceğini söyledi.Başka bir soruya yanıtlayan Sani ise Türkiye’deki ekonomik zorluklardan çıkacak fırsatları değerlendirmek istediklerini söyledi.

ÇARŞAMBA GÜNÜ 13 KENTE KAR GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 5 günlük haritalı hava durumu raporu yayınlandı. Raporda çarşamba günü için 13 kente kar yağışı 3 kente de gök gürültülü sağanak uyarısı yapıldı. Ayrıca yurt genelinde de sağanak yağışların beklendiği görülüyor.

Meteoroloji il il uyardı Çarşamba günü 13 kente kar geliyor.Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 6 Aralık Pazartesi günü tarihli hava durumu raporunda Yurdun batısında lodosun etkisiyle Trakya, Çanakkale ile Balıkesir, Ege Bölgesi ve Akdeniz’in batısı sağanak yağışlı. Yağışların Trakya, Kıyı Ege ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Ayrıca Doğu’da ve Karadeniz’in iç kesimlerinde ise kar beklendiği duyuruldu.e daha da güçleniriz.’

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 13 Ocak 2022
- 7 Ocak 2022
DEMEK Kİ OKUYORLAR! - 5 Ocak 2022
GÜÇ İNSANIMIZDA - 3 Ocak 2022
- 31 Aralık 2021
ÜÇ KIZKARDEŞ - 29 Aralık 2021
- 27 Aralık 2021
TARİHTEN DERS ALMALIYIZ - 23 Aralık 2021
ÖDÜL BÖYLE OLUR! - 21 Aralık 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ