Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Köyüne Dönüş Projesine Hibe

Reklam

Köyüne Dön sloganıyla yeni kredi başvuruları konusuna değinen Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı “Şehirler yaşanmaz halde. Teşvik artmalı, uzatılmalı, genişletilmeli. Gıdasız yaşanmaz. Bugün kırsalın boşalması çok ciddi gıda sıkıntısı yaşatacak. İleride kırsalda üretim yapanlar mutlaka kazanacak.Özellikle tavsiye ediyorum geriye dönüşü.Büyükşehirde sıkılmış kalmış modern köle gibi yaşayan gençlerimize çare olacaktır.

Gençlerimiz Büyükşehirin cazibesi-hareketini, geniş imkanlarını, renkliliğini, sosyo-kültürel zenginliğini tercih ediyor. En önemlisi de iş imkanı ve mesleki kariyer için gidiyorlar.

Şehirler kırsala göre tabii ki çok büyük imkanlara sahip. Ancak bu imkanların hepsinin bir bedeli var. Özellikle son dönemde işsizliğin arttığı, şehirlerin ağzına kadar insanla dolduğu ekonomik dengelerin bozulduğu enflasyonun tavan yaptığı ve gelirlerin giderek eridiği bir dönemde yaşamak inanılmaz zorluklar taşıyor.Öte taraftan yıllardır uygulanan yanlış ekonomik ve tarım politikaları sonucunda kırsal köy boşalmış vaziyette. Ülke ihtiyacımız olan gıda ve tarımsal ürünlerin sıkıntısını çekmeye başladık. Bu sıkıntı kıtlık giderek artacak da.Gelecekte global egemenlik araçları değişecek. Geçmişte insan sayısı,savaş silahları, teknolojik imkanların yerini son dönemde biyolojik ve ekonomik imkanlar almıştı.Gıda ve su gelecekte en büyük ihtiyaç, güç ve üstünlük(savaş unsuru) olacaktır.Bu anlamda üretim yapılabilecek tarım alanları herşeyden çok değer kazanacaktır.Ama bugün ülkemizdeki bir çok tarım alanı terk edilmiş vaziyette.Çok büyük bir kayıp bu.Yazık bunca zenginliğe sahip topraklarımıza.Bu projeyi sonuna kadar destekliyorum.

Daha da yayılması gerektiğine inanıyorum.Hatta şehirden kırsalda dönen tüm vatandaşlarımıza verilebilir bu destekler.Proje şu an pilot bölgelerde uygulanıyormuş.Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin seçilmiş. Müracaat ziraat bankası şubelerine yapılabilir.30 bin lira hibe desteği de veriliyormuş” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ