Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Şair Şükrü Erbaş Söyleyişisi

Reklam

Ödemiş Belediyesinin  Kitap Günleri etkinlikleri kapsamında her gün bir yazar  buluşması  Ödemiş Belediyesi  Kongre ve Nikah salonunda gerçekleşmeye devam edildi.

ŞAİR ŞÜKRÜ ERBAŞ BELEDİYE NİKAH SALONUNDA SÖYLEYİŞİ ETKİNLİĞİNDE KİTAP SEVERLERLE BİR ARAYA  GELDİ

ŞAİR Şükrü Erbaş Kitap Günleri söyleyişi etkinliği kapsamında bir araya geldi.  Erbaş  konuşmasında  kendisinin  yazarlığa başlaması  ve ayrıca “İnsan  Ruhunun En Güzel Şarkısı Şiir“ adlı kitabından çeşitli  bilgiler verdi.

ŞAİR ŞÜKRÜ ERBAŞ KİMDİR?

1953’te Yozgɑt’tɑ doğdu. Yazmaya lise yıllarında başladı. O dönemi acemiliklerle dolu bir dönem olarak adlandırır, ama kendisini bugünlere taşıdığı için de minnettardır o günlere.  Bizi en çok hangi listeler yoruyor biliyor musunuz? Şairleri anlatmaya çalıştığımız listeler, hem de açık ara… Gerçekten çok bitkin düşürüyor, çünkü şiirin kendisi zaten bir duygunun, durumun, sorunun (ya da siz ne derseniz), bir dil aracılığıyla en güzel şekilde ifade edilmiş hali. İnsanı, aşkı, yoksulluğu, çaresizliği ve hatta öfkeyi bu denli güzel ifade eden bir insan için biz fâniler ne söyleyebiliriz ki! Yani okuyucuyu şiire, şaire hazırlamaya çalışmak nafile bir çaba (deyip hâlâ uzatıyoruz). En güzeli, sizi Şükrü Erbaş’la baş başa bırakıp, buna vesile olmakla kendimizi avutmak.

“Yolculuk” adlı şiiɾ kitabıyla 1987 “Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’nü, “Dicle Üstü Ay Bulanık” şiiɾ kitabıyla 1996 OɾhonMuɾatAɾıbuɾnuŞiiɾ Ödülü’nü, “Üç Nokta Beş Haɾf” şiiɾ kitabıyla 2002 AhmedAɾifŞiiɾ Ödülü’nü, “Gölge Masalı” adlı şiiɾ kitabı ile de 2005 Ömeɾ Asım Aksoy Şiiɾ Ödülü’nü kazandı.

Sadece şiir yazmadı, denemeler de “yazmak zorunda kaldı”. Denemelerini “İnsanın Acısını İnsan Alır” (1995) ve “Bir Gün Ölümden Önce” (1999) adlı kitaplarında topladı. Bununla ilgili bir röportajında diyor ki Şükrü Erbaş: “Ben düzyazıdan hep uzak durmaya çalıştım. Sanki şiire kuma getiriyormuşum gibi bir garip duyguyla uzak durdum.”

“Ancak, hayatın gerçeği bizim isteklerimizi çok fazla dinlemiyor. Bir gazetede yazma zorunluluğu (bu gönüllü bir zorunluluktu, siyasi bir tutumdu, bilinsin isterim) ile gündeme geldi denemeler. Ancak, bildik gazete yazılarına hiç benzemedi. Dili baştan sona şiirin diliyle kuruldu. Deneme, diğer düzyazı türlerinden, şiire an yakın olanıdır.

ERİŞ, ERBAŞ’A EFE MAKETİ TAKDİM ETTİ

Ödemiş Belediye Kongre  ve Nikah Salonundaki Kültür etkinlikleri kapsamında gerçekleşen  söyleyişi sonrası Şair Şükrü Erbaş’a  teşekkür eden Ödemiş Belediye Başkanı  Mehmet Eriş “Bugün  Ödemiş Belediyesinin Kitap günleri  kapsamında çeşitli yazarlarımız her gün kitap severleriyle buluşuyor. Ve onlarla adeta bütünleşiyorlar.” Dedi.

Başkan Eriş, Erbaş’a  Ödemiş’in simgesi Efe Maketini takdim etti.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ