Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerilim yakın tarihten ziyade Orta Çağa’a kadar uzanıyor. Son sönem bu durum adeta bayrak değiştirir gibi Putin’e geçti.

Putin her ne kadar krizlerle dolu olsa da ortak bir geçmişe sahip olmaları nedeniyle Rusya ve Ukrayna’yı sık sık “tek halk” olarak nitelendiriyor.

2000 yılında Rusya’da devletin başına geçmesiyle (2008-2012 arasında başbakanlığını da sayarsak 22 yıldır iktidarda) ülke uluslararası camiada siyaseten yükseldi ama onun döneminde muhalefet ve basın hep sıkıntı yaşadı. Çocukluk yıllarındaki yaşamından bugüne kadar hep zorluklarla dolu bir  yaşama sahipmiş. Tabi buda bence narsist diktatör bir yapıya sahip olmasına etkenlerden biri.

Mesela Babası, 2. Dünya Savaşı sırasında yaralanmış ve yaşamına bacaklarında oluşan engelle bir fabrikada çalışarak devam etmiş. Annesi ise 2. Dünya Savaşı sırasında sokakları, laboratuvar ekipmanlarını temizlermiş. Putin ve ailesi sıcak suyu bile olmayan küçücük odalarda yaşıyormuş. Bu ev Sovtetler Birliği döneminde bir devlet politikası olan paylaşımlı evlerden biriymiş. Yokul ve fakir çocukluk günleri. Fakat buna rağmen okulunda oldukça haylaz ama başarılı bir öğrenciymiş.

Sovyet gizli istihbarat servisi KGB’nin eski bir ajanı olan Putin, bizzat Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yeltsin ve onun yakın çevresi tarafından seçilmiş, Rusya’yı 21’inci yüzyıla taşıma görevi kendisine biçilmişti.

Peki Rusya Ukrayna’ya neden savaş açma kararı aldı. Gerçi Putin, konuşmasında bunun bir işgal olmadığını ancak “özel askeri operasyon” olduğunu kaydetti Fakat herşey ortada  Ayrıca, bu durumunda Ukrayna’dan kaynaklı olduğunu söylerken, tehditler karşısında Rusya’nın kendisini savunacağının da altını çizmişti.

Putin, konuşmasında Ukrayna topraklarını işgal etme niyetleri olmadığını ifade etti ve “Operasyonun amacı sivillerin hayatını korumak” olduğunu iddia etsede yüzlerce sivil vatandaş yaşamını yitirken hem Rusya’nın hemde Ukrayna’nın ordusu çok kayıplar verdi ve hala veriyor.

Müzakere yapılmasına sıcak bakan Putin her ne hikmetse kendi belirlediği yerde bir araya gelmek istiyor fakat bu hiçte adil değil savaş çıkarark bir Ülke’ye saldırıp sonrasında da o Ülkenin heyetini müzakere için kendi belirlediğniz yere çağıracaksınız aynı putin savaş’ı başlatmadan iki gün öncede asla operasyon savaş adına ne derseniz diyin yapmayacağını garanti etmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski bir komedi oyuncusu yani deneyimli bir siyasetçi değil ve ABD’nin ona verdiği güven ve cesaretle Putin’in söylemlerine karşılık kayıtsız kalmayarak meydan okumuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı komedyenliğinin dışında gerçek bir vatansevermiş meğerse. Ülkesinin bu zor günlerinde halkıyla birlikte Rus askerlerine karşı kıran karana savaşıyor. Ukrayna halkı bizim askerlerimizi çiçeklerle karşılayacak diyen Putin’in hayalleri suya dökülmüş oldu. Aynı zamanda Rusya halkı Ukrayna ile savaş istemezken Ukrayna halkı yaşlısı genciyle Ülkesini sonuna kadar savunuyor. Anlaşılan 21. Yüzyıl’da artık kimse savaş istemiyor buradan egosu yüksek dünya liderlerine mesajım sorunlarınız varsa tehdit görüyorsanız savaşmadan önce masa başında konuşarak çözün Ülkece sorunlarınızı,yoksa sizin bireysel yanlış hareketleriniz yüzünden suçsuz masum insanlar ölüyor.

Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜLE GÜLE ERKİN BABA - 9 Ağustos 2023
- 4 Ekim 2022
- 27 Eylül 2022
- 20 Eylül 2022
- 13 Eylül 2022
- 30 Ağustos 2022
- 25 Ağustos 2022
- 16 Ağustos 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ