Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Bir gün gelecek artık kadınlarımızın haklarının hatırlatılması ve farkındalık yaratılması adına günleri olmayacak. Çünkü yaşamdan hak ettiklerini almış olacaklar ben buna inanıyorum. Ne kadın erkekten üstün olsun neden erkek kadına üstünlük yapsın. Mühim olan hep birlikte dünyamızı güzelleştirebilmek. Çalışan kadın ekonomik özgürlüğünü elde ettiği zaman ruh hali olarak karşı cinsi ezmeye kalkmamalı buda bir eşitsizlik meydana getirir. Kadının işini ve yerini asla küçümsemeyin bunu halk arasında sıkça duyduğumuz şu cümle özetliyor, her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı ve tek yürek oldu.26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden ClaraZetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat her zaman ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında gerçekleşti.Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960 lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletlerinde de kutlanmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme gelmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etmiştir.

ÜLKEMİZDE KADINLAR GÜNÜ

Türkiye’de 1921 tarihinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlandı. 1980 darbesi döneminde dört yıl kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her geçen gün daha da geniş kitlelerle kutlanmaya devam ediliyor.Kadınların dünya üzerindeki ve hayatımızdaki yeri bir güne sığamayacak kadar büyük. Yaptıkları her işte öncelikleri titizlik olan kadınlarımız hayatın bir çok noktasında sayısız zorluklar yaşamaktadır. Bunlara en basit örneklerden birisi araç kullanrken trafikte bir kadın sürücüyü fark eden özgüveni eksik insanların şiddetine maruz kalmalarıdır.

Çalışan kadınlarımızın işi iki kat daha zordur, dünya’nın en zor işlerinden birisi olan olan ev hanımlığının yanısıra birde hayatlarını idame ettirip evlerine destek olmak için tüm ön yargıları farklı bakışları karşısına alıp çalışmak hem psikoloji boyutunda hemde beden yorgunluğu olarak özverileri gerçektende takdire şayan’dır.

Herkes eşitlikten bahseder de hâlâ kadınlarımıza kimse hak ettiği değeri göstermez ve onlara eşitliği sağlamaz. Bir lütufmu ki onlar adına birlikte yaşayarak paylaştığımız dünyada eşit olabilmek hatta kadınlarımızın haklarını savunabilmek. Bizim diğer yarımızdır kadınlarımız, ne onlar bizsiz yapabilir nede biz onlarsız, böylesine bir bütünken neden hâlâ kadınlarımız yaşamın her noktasında şiddete maruz kalıyor bu durumu anlamak mümkün değil. Kadınları yücelten ve önemini anlatan bu günlere aktaran büyük usta, gönül insanı, rahmetli Neşet ERTAŞ’ın şu güzel cümlesi geliyor aklıma. “Kadınlar insandır; biz erkekler ise insanoğlu” nede güzel ifade etmiş büyük usta.Sevgi ve saygılarımla sağlıcakla kalın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜLE GÜLE ERKİN BABA - 9 Ağustos 2023
- 4 Ekim 2022
- 27 Eylül 2022
- 20 Eylül 2022
- 13 Eylül 2022
- 30 Ağustos 2022
- 25 Ağustos 2022
- 16 Ağustos 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ