Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Sakarya meydan muharebesinin yıldönümü

Sakarya meydan muharebesinin yıldönümü
Reklam

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ödemiş Şubesi Başkanı Selahattin Aktaşoğlu  Türk tarihine altın harflerle geçen  Sakarya Meydan Muharebesinin  yıldönümünde yaptığı açıklamada “Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin zaferle sonuçlanışının 100. yıl dönümünü kutluyor olmanın gurur ve mutluluğu içerisindeyiz.

1. Dünya Savaşı sonrasında Ege Bölgemizi işgal eden Yunan Ordusu, Ankara’yı ele geçirmek, TBMM’nin varlığına son vermek ve Sevr Antlaşması’nı kabul ettirmek amacıyla 23 Ağustos 1921 tarihinde askeri harekât başlatmış, Sakarya Meydan Muharebesi olarak tarihe geçen bu savaş 13 Eylül 1921’de Milli Mücadelenin Büyük Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün yönetimindeki kahraman ordumuzun zaferiyle sonuçlanmıştır.

Kahraman ordumuza, “Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz” emrini veren Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk, savaşı geniş bir alana yaymış, askeri dehasıyla Sakarya Meydan Muharebesi’nde düşman ordusunun yenilgiye uğratılmasını sağlamıştır.

100 kilometre uzunluğunda bir alanda 22 gün 22 gece süren bu savaşın sonunda Yunan Ordusu geri çekilmiş ve kahraman ordumuz tarafından vatan topraklarımızın işgalden kurtarılacağı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin önü açılmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle, şanlı bir kahramanlık destanı olan Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yıl dönümünü kutluyor, Ebedi Önderimiz ve Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ