Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’te deve havutlama töreni

Ödemiş’te deve havutlama töreni
Reklam

Ödemiş’in tanınmış deve sahiplerinden Bekir Atok torunu ile aynı ismi verdiği Yiğit Efe  adlı devesini yeni  sezona hazırlayarak dualar eşliğinde mevlitli törenle havutlamasını gerçekleştirdi.

“BÖLGEMİZDE 31 YILDAN BERİ  DEVECİLİK KÜLTÜRÜNÜ AİLE OLARAK  YAŞATIYORUZ”

Ödemiş’te ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılan deve güreşlerine katıldıklarını belirten  Ödemiş’in tanınmış deve sahiplerinden Helvacı  Kardeşler Mehmet Atok “Bölgemizde  bilindiği üzere deve güreşleri eskiden günümüze kadar uzanmaktadır.  Bizlerinde aile olarak  deve güreşlerine büyük bir ilgimiz var. Bunu  severek sürdürüyoruz. Deve güreşleri kış aylarında başlar ve belli bir sürede devam eder. Yiğit Efe isimli devemizi yeni sezona hazırlayarak geleneğimizde her yıl var olan Havutlma işlemini  gerçekleştirdik. Ödemiş’te bulunan deve sahipleri arkadaşlarımızla olmak üzere  eş ve dostlarımızın  katılımıyla  gerçekleştirdik. Uzun yıllardan beri  deve güreşlerine katılarak hem  Ödemişimizin adını hem de  kendi ailemizde olan Yiğit Efe ismini duyurmaya devam ediyoruz. Bu anlamda severek  baktığımız Yiğit Efe isimli devemizi  havutlayarak yeni sezona hazırladık” dedi.

Deve  havutlama  törenine katılan Ödemiş’in  tecrübeli  deve sahiplerinden Şevket Cingöz “Ödemiş’te Deve güreşi geleneği eski yıllardan günümüze kadar uzanmaktadır. Burada en güzel olan yeni sezona  develerimizin hazırlanışı sanki düğün gibi dualar eşliğinde  hazırlanıyor. Yeni sezonda tüm deve sahibi arkadaşlarımıza kazasız güreşler diliyorum” Dedi.

Ödemiş Emmioğlu Mahallesinde Atok ailesinin gerçekleştirdiği yemekli mevlitli deve  havutlamaya yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Yapılan havutlamanın ardından Yiğit Efe isimli deve   cadde  ve sokaklarda yürütüldü.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ