Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

BİR AÇIKLAMA YAPILMADI

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Yeni yıla yaklaşırken, özellikle İzmir’de ‘Şehir Hastaneleri’ gündemini koruyor.

Birkaç gün önce konu sağlık çalışanlarının katılımıyla ele alınmıştı.

Şimdi de konu milletvekilleri tarafından ele alınmaya başlandı.CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Bayraklı Şehir Hastanesinin açılması halinde İzmir’de hizmet veren devlet hastanelerinin kapatılıp kapatılmayacağına ilişkin kamuoyunda devam eden huzursuzluk ve belirsizlik nedeniyle, ‘garantiler için hastanelerimizden değil, israf ve şatafattan vaz geçin’ diyerek şu açıklamalarda bulundu. 36 ay içinde bitirileceği vaat edilerek temeli atılan ancak 9 yıl geçmesine rağmen hala bitirilemeyen Bayraklı Şehir Hastanesi vatandaşlarımızın huzurunu ve sağlığını daha açılmadan bozar oldu.

İzmir kamuoyunda sıklıkla gündeme gelen şehir hastanesinin açılması ile birlikte 5 devlet hastanesinin kapatılacağı iddia ve kuşkuları bir türlü sonlandırılmış değil.

Bakanlık bu hastanelerimizin kapatılıp, kapatılmayacağına dair neden açıklama yapmıyor, anlamak mümkün değil!

Bu konuda açıklama yapmayan bakanlığın söz konusu hastanelere yazı göndererek sağlık emekçilerinin açılacak şehir hastanesinde görev almak isteyip istemediklerine dair görüşler topladığını gördük. 

Bu bize hem hastanelerin kapatılması için bir alt yapının oluşturulduğunu hem de çalışan doktorlarımızın ve diğer sağlık emekçilerinin üzerinde bir baskı ve mobing uygulandığını göstermektedir.

Bakanlığın bu tutum ve davranışını gözden geçirmesini bekliyoruz.

Eğer öyle değil ise; çalışmakta bulundukları hastanelerden İzmir Bayraklı Şehir Hastanesine geçmek isteyen sağlık personelinin boşaltacağı kadrolara atama yapılacak mı?

Konuyla ilgili 7 Ekim 2022’de verdiğimiz soru önergesi neden cevaplanmamıştır?

Gizlenmeye çalışılan nedir?

Milletvekili Ednan Erslan, İzmir’de kuruluş tarihi 1857 olan Alsancak Devlet Hastanesi başta olmak üzere, kapatılacağı iddia edilen Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Behçet Uz Çocuk Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin, köklü ve kurumsal kimliği oluşmuş, mesleki birikimi, kadroları itibarıyla da müthiş bir deneyim ve tecrübeye sahip hastanelerimiz olduklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:Bu yönü ile İzmir halkına çok ciddi hizmet veren, insanlarımızın kolay ulaşabildikleri ve iyi hizmet alabildikleri hastanelerimizin kapatılmamasını istiyoruz…’

HABERİNİZ OLMADAN SATARLAR!

Dolandırıcıların tapu oyununa e-Devlet’teki önemli bir değişiklikle engel olunabileceği öğrenildi. Uzmanlar tapu kaydı olan herkesin bu bilgiyi e-Devlet üzerinden muhakkak güncellenmesi gerektiği konusunda uyardı. Aksi halde kimlik bilgilerinize ulaşan dolandırıcılar haberiniz olmadan evinizi bile satabilir. İşte e-devlet üzerinden tapu bilgilerinde yapmanız gereken o güncellemeyi yapmanız.

Belirtildiğine göre,Dolandırıcıların akıl almaz yöntemleri ile milyonlarca liralık borca girebileceğiniz gibi elinizdekinden de olma ihtimaliniz çok yüksek. Geçtiğimiz aylarda arsa sahibi kılığına girerek arsa satışı yapmak isteyen dolandırıcılar son anda yakalanmıştı.

Uzmanlar bu olay üzerine e-Devlet’e yapılacak bildirim ile dolandırıcılığın gerçekleşmeden haberinizin olmasının mümkün olduğunu belirtti.

Kimlik bilgilerimiz hemen hemen neredeyse birçok yerde bulunuyor. Alışveriş yaparken hatta kargo gönderirken bile kimlik bilgilerimizi paylaşıyoruz.

Bu da sonu gelmeyen dolandırıcılık olaylarına kapı aralıyor.

Ancak e-Devlet’te yapacağınız hayat kurtaran küçük bir değişiklikle tüm bunların önüne geçmek mümkün. Bunun karşılığında hiçbir ücret ödemeniz ya da tapu dairesine gitmenize de gerek yok.

Yapılması gereken şey ise çok kolay. e-Devlet’e girip arama butonuna ‘tapu telefon bilgileri’ yazmanız yeterli. Karşınıza gelen ekranda ‘Tapu sisteminde daha önce kayıtlı bir telefon numaranız bulunmamaktadır’ uyarısı görüyorsanız tehlike altındasınız demektir.

Ekranda görünen ‘telefon numarası kaydet’ seçeneğine tıklayarak bilgilendirme metnini onaylamanız ve telefon numaranızı eklemeniz gerekiyor.

Telefonunuza gelen doğrulama kodunu ekrana girerek kayıt işlemini tamamlıyoruz.

Bunları yapmanız halinde artık tapuda sahte kimlik ve sahte vekâlet ile adınıza en ufak bir başvuru yapıldığında telefonunuza mesaj gelecektir.

5 YANLIŞ CÜMLE

Uzmanlar, ‘Eşinize Söylememeniz Gereken 5 Yanlış Cümle!’ yi açıklıyorlar.

Dediklerini ben de size aktarayım:

1. Saçmalama: Saçmalama demek karşınızdakine düşünce ve hislerinin değersiz olduğunu, anlaşılmadığını ve aşağılandığını hissettirir. Bunun yerine ‘Ben senin gibi düşünmüyorum, sana bu konuda katılmıyorum, bu konuda senin kadar hassas değilim’ demeyi deneyebilirsiniz.

2. Abartma: Abartma da saçmalamanın bir versiyonudur. Abartma kişinin olaylara dair bakış açısının yanlış olduğu mesajını verir. Kişi kendini eleştirilmiş hisseder, bunun yerine ‘Tam olarak neden rahatsız olduğunu, ne hissettiğini biraz daha anlatır mısın?’ diyerek empati kurmaya çalışmanız daha faydalı olacaktır.

3. Başkasının kocası/karısına bak: Bu cümle çok tehlikeli çünkü bu sözü sarf ettiğinizde ilişkinize üçüncü şahısları davet etmiş olursunuz. Eşinizi bir başkasının eşi ile kıyaslamak güvensizlik getirir. Başkasının eşi otomatik olarak örnek gösterdiğiniz özellikleriyle ilişkinizin ortasındadır artık, eşiniz sizin aklınızın o kişide olduğunu düşünebilir, kendini yetersiz hisseder, kıyaslanmak benlik bütünlüğüne zarar verir, sevilmediğini hisseder. Böyle kıyas ve benzetmeler yerine beklentiniz ne ise kimseyi işaret etmeden açıkça konuşmayı deneyin.

4. Sen anlamazsın: Bu cümle bir aşağılama sözüdür. Eşinizin kapasitesiyle dalga geçmiş onu küçümsemiş olursunuz. Eğer eşinizin o konuda sizi anlamayacağını düşünüyor ya da paylaşmak istemiyorsanız, ‘Bu konuda konuşmak istemiyorum, üstüne alınma ama bu konu bana kalsın istiyorum, bu konu senin ilgi alanında değil başka şeyler konuşalım’ deyin ya da sadece o konuda hissettiğiniz duygularınızdan bahsetmek hem size iyi gelir hem eşinize kendini iyi hissettirir.

5. Oraya gitme, şununla konuşma, onu yapma, bunu giyme, bu şekilde konuşma, şunu getir, bunu götür: Unutmayın eşiniz sizin emir eriniz, çalışanınız ya da kontrolünüzde olan bir uzvunuz değil. İstemediğiniz, hoşlanmadığınız şeyleri ona saygı çerçevesinde birlikte istişare ederek belirtin. Emir cümleleri yerine rica cümleleri kurmayı deneyin

Bence bu beş madde yalnız eşler için değil, hemen herkes için geçerli.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 3 Aralık 2022
EBEDİ DOSTLUK - 1 Aralık 2022
- 29 Kasım 2022
- 26 Kasım 2022
BİR AÇIKLAMA YAPILMADI - 24 Kasım 2022
- 22 Kasım 2022
HİZMETTE KUSUR OLMAZ! - 17 Kasım 2022
- 10 Kasım 2022
- 10 Kasım 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ