Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNÜN KUTLU OLSUN ÖĞRETMENİM!

AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

Göstermelik de olsa gerçekten yıl içinde kutlanacak, kutsanacak birkaç günden biridir Öğretmenler Günü.

Bugün 24 Kasım… Bugün Öğretmenler Günü…

Günü anlamlı kılansa Cumhuriyet’in halk eğitimindeki temel taşlarından biri olan Millet Mekteplerinin açılış yıldönümü ve bu günle birlikte, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Başöğretmen” olarak seçilmesi… 

Cumhuriyet, nitelikli, kimlikli, özverili, vatansever, Cumhuriyet ilke ve devrimlerine yürekten tutkulu çok öğretmenler yetiştirdi. Bu bağlamda pek çoğu derin izler bıraktı. Türk eğitim tarihine isimlerini altın harflerle yazdırdılar. Hele bir Köy Enstitüleri kuşağı var ki, anlatılmaz… Yüreği okyanuslar kadar engin, çalışkan, özverili, işte tıpkı o Köy Enstitülüleri gibi özgür ruhlu, yaratıcı öğretmenlere bayılıyorum.

Aynı ruhu taşıyan öğretmenlerden elbette günümüzde de var. Öncelikle belirteyim bu iş sevda işi, gönül işi. Parayla yapılacak iş değil, hele hele bu paraya yapılacak iş hiç değil. Niye mi? Bugün bir öğretmen maaşı asgari ücretin biraz üstünde, yoksulluk sınırının bile altında da ondan.

Ancak her şeye karşı, yaşanılan tüm olanaksızlıklarına ve zorlu koşullarına karşın bu büyük coğrafyanın her metrekaresinde canla başla emek veren, didinen, özveriyle gecesini gündüzlerine katan öğretmenler var. Eskiden de vardı, günümüzde de var.

İşte isimsiz bir öğretmen… Haftalardır okula uzak kalan, Musa isminde bir öğrencisi var.

Mahalle mahalle geziyor öğretmen, öğrencinin evine gidiyor, çalıştığı yerlere gidiyor, pes etmiyor ve Musa’yı okula getiriyor. Hepsinden öte her gereksinimini seve seve karşılıyor.

Musa başarılı da bir öğrenci. Takdir alıyor. Öğretmenine minnet duyuyor: “Öğretmenin iyi ki beni okula getirdiniz.” diyor. İşte öğretmen olmanın en güzel hikâyesidir bu ve bunun gibiler, ne mutlu o isimsiz öğretmene…

Batman’da uzak bir köyünde görev yapan bir öğretmen… Öğrencilerinin belki de ulaşılamaz denilen hayallerini gerçekleştiriyor. Hayatları boyunca hiç pizza yemeyen öğrencilerine üstelik de okullarına getirtiyor pizzayı. Öğrenciler o gün en güzel elbiseleriyle geliyorlar okullarına. Belki de küçük bir dokunuş ama öğretmen olmanın ince yanı ve gururu, öğrencilerin gözündeyse tarifi olanaksız biri…

Yer Elazığ…Bir köyünde sınıf öğretmenliği yapan 32 yaşındaki Özlem Erdoğan, görme engelli öğrencisi 8 yaşındaki Caner için Braille Alfabesini özel ders alarak öğreniyor.Ona gönüllü olarak ders verip okuma yazma öğrenmesini sağlıyor. Eli öpülmez mi?

Geçen yıl Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Esendere’ninilkokulu ve ortaokulunda görevli 4’ü bayan 10 öğretmen, kendi olanaklarıyla sınıfları boyuyorlar. Öğretmenler okullarını güzelleştirirken bir yandan da EBA üzerinden ders anlatmaya devam ediyorlar.

Yer Van’ın Başkale ilçesi… İlçeye 41 km uzaklıktaki bir dağ köyünde,Bilgeç İlkokulunda görevli öğretmen Şermin Tiryaki, bir yandan büyük özveriyle öğrencilerini geleceğe hazırlarken diğer yandan da okuma yazma öğrettiği köy halkının tüm sorunlarıyla yakından ilgileniyor, yaptığı çalışmalarla köydeki vatandaşların gönlünde taht kurdu. Ailelerle görüşerek okula devam edemeyen çocukları yeniden eğitim öğretime kazandırıyor. Her şeyiyle yakından ilgilendiği 12 öğrencisine anne şefkatiyle yaklaşan Tiryaki, 2 yaşındayken düşmeye bağlı geçirdiği travma sonucu tamamen içine kapanan öğrencisi Yeşim Yalçın’a da ışık oluyor.Bir an olsun yalnız bırakmadığı minik Yeşim’i sürekli evinde ziyaret eden fedakâr öğretmen, Yeşim’in yeniden sosyalleşmesini sağlayarak eğitim öğretime dâhil etti.Eli öpülmez mi?

Manisa’da okul müdürlüğü yapan Yakup Ateş, okula ait 8 dönümlük araziyi ekip biçiyor. Elde ettiği geliri ise okulun ve maddi durumu olmayan öğrencilerinin gereksinimleri için harcıyor. Eli öpülmez mi?

Çarşamba İlçesi’ne 15 kilometre uzaklıktaki Kumköy İlkokulu’nun ‘müdür yetkili’ sınıf öğretmeni Dilek Livaneli, 5 yıldan bu yana görev yaptığı okulda yaptığı çalışmalar sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun’da 2012’de ‘Yılın mesleğinde fark yaratan öğretmeni’ seçildi. Okulun iç donanımı ve fiziki şartlarını tamamen yenileyen Livaneli, sosyal içerikli projeler hazırlayıp 14 öğrencisine ilkleri yaşattı. Livaneli, öğrencilerini operaya, tiyatroya, sinemaya, götürüp buz pateni pistinde paten yapmalarını sağladı. Dilek öğretmen, çocuk aile arasındaki iletişimin güçlenmesini sağlamak amacıyla öğrenci velilerine İlçe Halk Eğitim Merkezi desteğiyle aile eğitimi kursu açtı. Veliler her hafta okulda kurs kapsamında eğitim görmeye başladı. Dilek Livaneli, ayrıca açtığı okuma-yazma kursuyla köyde okuma yazma bilmeyenlere yardımcı oldu. Öğretmenin girişimleri ardından Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün sanatçıları köye gelip köylülere özel mini konser verdi. Ayrıca yine 30 köylü kadın operaya götürülerek bu sanatı yerinde izleme fırsatı buldu.Eli öpülmez mi?

Benim de ortaokul öğretmenim Sayın Muzaffer Taşyürek, emekli… Yazar. Tarih araştırmacısı ve yazarı… Özellikle Erzurum için paha biçilmez bir cevher. Yetmişin üstünde kitabı var. Bu bağlamda kültüre yadsınamaz katkıları oldu. Ne mutlu. Eli öpülmez mi?

Ödemiş’in tanıtımına önemli katkılar yapan, merhum Behiç Galip Yavuz Yavuz öğretmendi. Yine edebi çalışmalarıyla Ödemiş’te yazın ve kültür dünyasına önemli katkılar sağlayan merhum Ömer Akşahan… Sizleri de rahmetle, saygıyla anıyorum. Sizin de günüz kutlu olsun.

Farklı türlerde onlarca kitap yazan saygıdeğer öğretmenlerim, sizin de kutlu olsun gününüz.

Memleketimin uçsuz bucaksız bir dağ köyünde, okulunun her şeyi olan tüm öğretmenlerime selam olsun. Sizin de gününüz kutlu olsun.

Bugün aramızda olmayan, terör belasına şehit verdiğimiz tüm öğretmenlerimiz, ışıklar içinde yattığınız yerden umarım bizi görüyorsunuzdur. Sizin de gününüz kutlu olsun.

Amirim vicdanımdır, diyerek en olumsuz koşullarda bile görev aşkıyla yanıp tutuşan siz özverili öğretmenlerimiz, sizin de gününüz kutlu olsun.

Bu mesleğe 33 yılını vermiş bir öğretmen olarak, yalnızca öğretmenlik bağlamında değil başka hangi alanda olursa olsun kendi asli görevlerinin üzerine çıkarak, ayrı bir iş ve çalışma disipliniyle başarıdan başarıya koşan öğretmenlere ne mutlu. Gün, sizin gününüz kutlu olsun.

Öğretmenlik bilgi aktarmak değildir. Her şeyiyle yaşamı öğretmektir. Öğretmenlik saf, masum, temiz yüreklere ana ve baba şefkatinde dokunmaktır. Ne mutlu bugüne kadar öğrencilerine dokunabilen, onlara yaşamın yolunu açan, dürüstlüğü, ahlâklı olmayı, insan olabilmeyi öğreten öğretmenlere. Hepinizin günü kutlu olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ