Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

112 Ambulans personeline öldürme teşebbüsü

112 Ambulans personeline öldürme teşebbüsü
Reklam

Birlik sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol’un Selçuk 112 de saldırıya uğrayan sağlık personeli ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Doğruyol açıklamasında “Hiç mi vicdanınız yok.  Hiç mi devlet, millet sevgisi yok? Görevi başındaki sağlık personeline 80-90 kişi öldürürcesine saldırıyorsunuz?

Alınan bilgilere göre, İzmir ilimizin Selçuk İlçesinde traktör devrilmesi sonucunda traktörün altında kalan 35 yaşlarındaki vatandaş için görevlendirilen 112 Ambulans ekibi olay yerine gittiğinde vatandaşın hayatını kaybettiğini ve kaza olduğu için mevzuat gereği adli makamların gelmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Gelen bilgilere göre, Cumhuriyet Savcımız cenazenin adli tıp’a gönderilmesine karar veriyor.  Polis ekiplerimizin olay yerine gitmesinin ardından yaklaşık 1 saat sonra, olay yerinde fenalaşan vatandaşların olduğu gerekçesiyle tekrar ambulans görevlendiriliyor.

Ambulansın olay yene gitmesiyle birlikte güvenlik görevlilerimizin ve Savcının yanında sağlık görevlilerimiz daha ambulanstan inmeden ambulansa taşlarla saldırarak aracın camlarını kırmış, bahçeli olan evin bahçesinden ambulansta görevli olan üç sağlık personelimizi darp etmek için ambulanstan çıkarmaya çalışmış, bahçe kapısını kapatarak sağlık personellerimizin olay yerinden ayrılmasını engellemeye çalışan gurup, polisin havaya ateş etmesiyle dağılmış.

Aracın içindeyken, kalabalık bir gurup tarafından taşlanan camları kırılan aracın içindeki sağlık çalışanlarımızın psikolojisini düşünebiliyor musunuz?

Dün öğle saatlerinde yaşanan bu olay bize bir kez daha göstermiştir ki yetkililer sağlıkta şiddeti durduramıyor. Engelleyemiyor. Neden derseniz?

Çünkü önemli olan sağlık çalışanlarımızın can güvenliği değil. Önemli olan vatandaş memnuniyeti.

Eğer yetkili makamlar geçekten sağlıkta şiddeti önlemek isteselerdi, bu güne dek etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkartılarak, caydırıcı cezalar getirilirdi.

Mesela yaşanan bu olayda ambulansın ikinci kez olay yerine gönderilmesinin gerekçesi nedir? Kalp krizi geçiren mi var? Yaralanan mı var? Yani ölüm riski taşıyan acil bir durum var mıdır? Yoktur. Sağlık hizmetleri sunumunun, 112 Ambulanslarımızın asli görevi hasta ve vatandaş memnuniyetini sağlamak değildir. Vatandaşa gerekli olan hayati risk taşıyan durumlarda acil sağlık hizmeti vermektir. 

Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, bayram tatili boyunca, 3 bin 287 ambulans ve 19 bin 83 acil sağlık personelinin görev yapacağını açıklamış. Elbette sağlık çalışanlarımız herkes tatildeyken kesintisiz görevinin başında. Ancak, sağlık çalışanları maalesef sahipsiz.

Sendikamız BİRLİK SAĞLIK SEN olarak “sağlıkta şiddete” maruz kalan tüm arkadaşlarımıza, bu güne dek olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteğe hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isteriz” dedi.

Haber : Cengiz Türkavcı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ