Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Açıkalın, Kurtuluş savaşı sergisini sanatseverlerle buluşturdu

Açıkalın, Kurtuluş savaşı sergisini sanatseverlerle buluşturdu
Reklam

Ödemişli Gazeteci Vedat Açıkalın’ın “Kurtuluş Savaşı” adlı fotoğraf ve resim sergisi, İstanbul  Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 30 Kasım’a kadar sanat severlerin ziyaretine açık olacak. Uzun zamandır çektiği özel fotoğrafları sergilerde sanat severlerle buluşturan Açıkalın, İzmir Ödemiş Belediyesi’nin de destek verdiği bu sergisinde Kurtuluş Savaşı’nın izlerini bize sunarken Cumhuriyetin 100. yılı için çektiği fotoğraflara da yer veriyor.

Serginin açılış törenine Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve eski Turizm Bakanı  Alev Coşkun da katıldı.

Sergide yer alan Kurtuluş Savaşı gazileri ve onların savaştan kalma eşyalarının fotoğrafları, tarihte izi kalan görsel notlarda,Atatürk’ü çizdiği resimlerle birlikte ulu önderimizin  Avustralya’daki heykelinden ve diğer şehirlerden heykellerinin fotoğrafları da sergide önemli bir yer tutuyor. Bu yılki 29 Ekim kutlamalarında çektiği fotoğraflar ise en yeni eserleri oluşturuyor.

“GAZETECİ VEDAT AÇIKALIN’ IN UZUN YILLAR SABIRLA ÇALIŞARAK YARATTIĞI FOTOĞRAFLARLA İSTİKLAL SAVAŞI SERGİSİ ÇOK ÖNEMLİ BİR SERGİ OLARAK ORTAYA ÇIKMAKTADIR.”

Açılışta konuşan Turizm Eski Bakanı Ödemişli Alev Coşkun sergi konusunda şunları söyledi :”Vedat Açıkalın’ ın uzun yıllar sabırla çalışarak yarattığı fotoğraflarla İstiklal Savaşı sergisi çok önemli bir sergi olarak ortaya çıkmaktadır. Cumhuriyetimizin 100.yılını kutladığımız bu günlerde bu serginin önemi çok büyük. Cumhuriyet kolay bir devrim değil. Bir öncesi var, onun öncesi de Kuvayı Milliye hareketidir. Bu sergi, Kuvayı Milliye ruhunu açıkça ortaya koymaktadır. Kendisini tebrik ediyoruz. Genç kuşaklara da serginin önemini belirtmek istiyoruz” dedi.

“ÇANAKKALE ‘NİN 100. YILINDA OLDUĞU GİBİ, KURTULUŞ SAVAŞI VE CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA DA KAPSAMLI BİR SERGİ DÜZENLEMEK İSTEDİM.”

Ödemişli gazeteci Vedat Açıkalın gazetemize yaptığı açıklamada “Çanakkale’nin 100. yılında olduğu gibi, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetimizin 100. yılında da kapsamlı bir sergi düzenlemek istedim. Bunun için yıllarca uğraşıyordum. Kurtuluş Savaşı’ nda çarpışan askerlerin fotoğraflarını çekiyordum. Bunlar yaşamlarını yitirince, onların çocuk ve torunlarının izlerini sürdüm. Eşyalarını, madalyalarını fotoğrafladım. Anılarını kaydettim. Bu sergimde Ödemiş sergimdekilere ek olarak anı metinlerini de koydum. Ayrıca Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamalarını izleyip halkımızın her yaş ve kesimindeki coşkuyu yansıtmak istedim. Sergimi gezenlerde bunun etkisini gördüm. Çocuklar fotoğraflarımdaki yüzler, coşkulu ifadelerle özleşti. Büyükler, çocuklarına “Bak işte biz bugünleri yaşayalım diye Atatürk, silah arkadaşları, kahraman kadınlarımız savaştı, kendilerini feda etti. Bunları her zaman hatırlayın,” dediler.

Burcu Güngenci  “Ben de 5 yaşındaki oğlumu Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yetiştiriyorum” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ