Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Türkiye’nin huzuru toplantısı gerçekleştirildi

Türkiye’nin huzuru toplantısı gerçekleştirildi
Reklam

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İzmir’de “Türkiye’nin Huzuru” konulu güvenlik toplantısına başkanlık etti.Toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Yerlikaya, 4 Haziran-1 Kasım tarihlerinde İzmir’in daha huzurlu ve güvenli olması için yapılan çalışmaları paylaşarak, çarşılarda, sokaklarda evlerine helal lokma götürmek için çalışan, vergisini ödeyen esnafa musallat olan organize suç örgütlerinin huzur ve güvenliğe zarar verdiğini söyledi.

“ÇOCUKLARIMIZI ZEHİRLEMEYE ÇALIŞANLARA HAYATI ZEHRETMEYE KARARLIYIZ”

İzmir’de zehir tacirlerine yönelik operasyonlara da değinen Bakan Yerlikaya, “10 bin 84 operasyon gerçekleştirdik. Bu operasyonlarda 12 bin 581 şüpheli şahıs gözaltına alındı. 1018 şahıs tutuklandı. Geleceğimizin göz aydınlığı çocuklarımızı zehirlemeye çalışanlara hayatı zehretmeye kararlıyız. Bir çocuğumuzu, bir gencimizi, bir evladımızı dahi bu uyuşturucu belasından kaybetmeye, Allah muhafaza kesinlikle tahammülümüz yoktur.” dedi.

Düzensiz göçle mücadele ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle de mücadelenin aralıksız devam ettiğini aktaran Bakan Yerlikaya şöyle devam etti:Ne sınırlarımızdan bir göçmenin geçmesine ne de sınırlarımızdan başka bir ülkeye göçmen geçişine asla izin vermeyeceğiz. Bu kapsamda düzensiz göçle mücadelemizde Mobil Göç Noktası adını verdiğimiz araçlarımızı devreye soktuk. Mobil Göç Noktası uygulaması, stratejimizde yer alan, sahayı daraltma ve sınır dışı süreçlerini hızlandırmaya yönelik bir çalışma. Biliyorsunuz pilot il olarak 19 Temmuz 2023 tarihinde ilk kez bu uygulama İstanbul’da başlamıştı. Bugün itibarıyla artık İzmir’de 8 Mobil Göç Noktası aracımız hizmet veriyor. Mobil Güç Noktası’nda bir yabancının düzenli ya da düzensiz göçmen olup olmadığı 1-2 dakikada tespit edilebiliyor. Böylelikle eğer düzenli göçmense kendisine anlayışı için teşekkür ediyoruz. Ama maalesef eğer düzensiz göçmense kendisini geri gönderme merkezimize götürüyor ve bilinen sınır dışı işlemleri sürecini de orada başlatıyoruz.İzmir’in düzensiz göçmen ve göçmen kaçakçılığıyla mücadelede sahil şeridi olduğu için stratejik bir şehir niteliği taşıdığını bildiren Bakan Yerlikaya, 150 günde İzmir’de göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik 322 operasyon düzenlediklerini, bu operasyonlar sonucunda 455 şüpheli şahsın gözaltına alındığını ve 240 göçmen kaçakçısının tutuklandığını aktardı.Tutuklananların dışında adli kontrol şartı uygulanan ve serbest kalanların da gözlerinin üzerlerinde olduğunu, hukuk kuralları içerisinde onları izlemeye, takibe devam edeceklerini vurgulayan Bakan Yerlikaya, “15 bin 217 düzensiz göçmen yakalanmış. Bunların 9 bin 512’si sınır dışı edilmiş, diğerlerinin de sınır dışı işlemleri devam etmektedir. İki hafta önce Kalkan Operasyonları kapsamında Basmane’de gerçekleştirilen operasyonda 309 düzensiz göçmen yakalandı. Nerede düzensiz göçmenle ilgili bir talep, bir tespit varsa oradayız.” İfadelerini kullandı.

“İZMİR’DE ASAYİŞ SUÇLARINDA HER 10 SUÇUN 9’UN ÜZERİNDEKİ RAKAMINI AYDINLATTIK”

Tüm asayiş suçlarına karşı mücadelede emniyet ve jandarmanın gayet iyi yolda olduğunu söyleyen Bakan Yerlikaya sözlerini şu şekilde sürdürdü:“Ama daha iyi olacağız. İçişleri, yani güvenlik birimleri olarak suç işlenmesini önlemek birinci görevimiz. Bunun için hep sahada olacağız. Daha fazla görünür olacağız. Teknolojik sistemlerle beraber yani MOBESE sistemleriyle beraber daha fazla göreceğiz. Olay sayılarını düşürmek, evet daha önceki döneme göre yani 2023’ün ilk 10 ayında, 2022 ve 2021 ile kıyasladığımız zaman iyi yoldayız. Ama biz iyi yoldayız diyerek hiçbir şekilde de rehavete kapılmıyoruz. Suçların aydınlatma oranlarına bakıldığında ise İzmir’de asayiş suçlarında her 10 suçun 9’un üzerindeki rakamını aydınlattık. Özellikle mala karşı işlenmiş suçlarda daha iyi noktaya doğru gidiliyor. 2 ay sonra tekrar İzmir’e geleceğim. 2024’ün ilk aylarında şehrin huzur ve güveninde ne noktaya gelindiğini değerlendireceğiz. Kentte emniyet ve jandarmaya ait 10 yaşın üzerindeki 700 aracı da yenileyeceğiz.”dedi.

Toplantıya İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Emniyet Genel Müdürü Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, İzmir Valisi Süleyman Elban ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da katıldı.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ