Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

YAŞAM HAKKIMIZ

ÜMRAN AKÇA ATEŞ

ÜMRAN AKÇA ATEŞ

Kış koşulları, yoğun çalışma temposu ve kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaynaklı olarak bazen mikroplara yenik düşebiliyoruz. Bu yüzden şehir hastanemizi ve doktorlarımızı ziyaret etmek durumunda kalabiliyoruz.

Doktorluk mesleği gerçekten çok değerli ve yaşamsal öneme sahip.Yıllarcaokuyarak,araştırarak ve pek çok özveriyle sağlık hizmeti veriyorlar. Kendilerinemüteşekkirim. Ödemiş’e büyük bir hastane yapılmış olması, sadece şehrimiz için değil Beydağ, Kiraz ve yakın köyler için de bir şanstır elbette. Dün öğle vakti 279. kişi olarak acilden sıra aldım.Acil kayıt için yüzlerce hasta vardı,yeşil odalara veya sarı odaya sevk edilerek; hastalık durumunuza göre teşhis ve tedavi yapıldığını gördüm.Belli bir düzen için içerisinde ve özverili bir çalışma ortamını görüyorsunuz ama o kadar hastaya, hızlı bir biçimde bakmak  zor, yorucu… Hasta olarak beklemek, nereye gideceğini takip etmek de zor, yorucu. Hastanede herşey bilgisayar üstünden yapıldığı için,istatistik bilgiler muhakkak mevcuttur ama bunu ben bilmediğim için sormak istiyorum:

1-Bir günde acile kaç hasta geliyor?

2-Yıllık ortalamaya göre yoğun olduğu günler hangileridir?

3-Acildeki her doktora kaç hasta düşmektedir?

4-Hasta sayısına göre yeterince uzman doktor var mıdır?

5-Ambulans ve evde sağlık hizmetleri, kişi/ihtiyaç ve çözüm açısından yeterli oranda mıdır?

6-Acil durumlarda (yaralanma,zehirlenme,kalp krizi vb) yeterli personel bulunmakta mıdır?

En az 135000 kişiye hizmet vermesi hedeflenen hastanemiz uzman doktor ve diğer personel bakımından yeterli midir kısacası? İstediğiniz zaman randevu alabiliyor musunuz? Kalp krizi riskiyle acile gitseniz,en erken kaç gün sonraya sıra bulabilirsiniz mesela? Üstelik hafta sonuna denk geldiyseniz, Ödemiş’te gidebileceğiniz bir uzman var mı gerçekten?

Ödemiş pek çok ilden büyük bir ilçe.Vergisini ödeyen, çalışan, üreten bir şehir halkına sahip olmasına rağmen, ödediğimiz  vergilerimizle, aldığımız hizmetin örtüşmediğini düşünüyorum bazen. Ödemiş’ten Torbalı’ya ,Tire’ye, İzmir’e  sağlık hizmeti almak  için giden kaç kişi tanıyorsunuz? Neden peki? Neden başka şehirlere gidip,iyileşmek için evimizden uzaklaşalım?

En önemli hakkımız yaşam hakkı. Koruyucu sağlık tedbirleriyle hastalanmamızı engelleyecek yaşamsal koşulların oluşturulmasını konuşmaya fırsatımız bile kalmıyor maalesef.Sağlıklı gıdaya ulaşabiliyor muyuz? Su kaynakları yeterli ve temiz mi? Kullandığımız temizlik malzemeleri güvenli mi, bunları doğru kullandığımızdan emin miyiz? …

İnsana, doğaya, yaşama ne kadar çok değer verirsek, o kadar  değer görürüz. Daha iyi yaşamayı hak ediyoruz. Daha güzel, daha sağlıklı bir yaşam mümkün…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
YAŞAM HAKKIMIZ - 26 Aralık 2023
- 4 Ağustos 2023
- 3 Ağustos 2023
“EĞİTİM ŞART “ - 11 Temmuz 2023
DEPREM - 9 Şubat 2023
- 12 Eylül 2022
ÖDEMİŞ’İN EFE RUHU - 4 Ağustos 2022
ZAMANSIZ KADINLAR - 12 Mart 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ