Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Folkart Academy sanatı ve sanatçıyı yüceltmeye devam ediyor. Tamamenücretsi olan çeşitli dallardaki eğitimlerle çocuklarımızı sanat hayatına hazırlıyor.EvetFolkart Academy yeniden başlıyor. İşte yeni sezonda verilecek eğitimler,Türk Sanat Müziği Korosu, Türkiye’de Türk Sanat Müziği’ne gönül vermiş kişilerin, yetenekleri ortaya çıkartmak üzerine eğitilmeleri amaçlanmaktadır. Bu dönem için 70 öğrenci yetenek sınavı ile alınacaktır. Yetenek sınavında öğrencilerin kendi seçtikleri bir eser ile performans sergilemeleri gerekmektedir. 24-25 Şubat günü yetenek sınavı yapılacaktır

Bale dalında Türkiye’nin önde gelen eğitmenleri Folkart Academy’de sanata gönül vermiş genç dansçılar için bir araya geliyor! Kura ile seçilecek öğrencilerin, sanat yolculuğu temelden başlayıp profesyonel olma yolunda ilerleyecek. Kontenjanın 30 kişi ile sınırlı olduğu çocuk bale grubuna seçmeler kura ile yapılmaktadır. Çocuk bale 9-13 Yaş grubu içindir.Ortak bir sanat anlayışının öğrencilere aşılanması, yetenekli çocukların tespiti ve sanat okullarına girmeleri üzerine teşvik edilmesi için hazırlanmış atölye programıdır. Türkiye’de oyunculuğa meraklı olan, oyunculuk mesleğini seçmek isteyen kendi mesleğinde oyunculuk enstrümanlarını kullanmak isteyen kişilerin temel oyunculuk konusunda eğitilmeleri amaçlanmaktadır. Öğrencilerimiz kura çekilişi ile belirlenecek olup eğitimlerimiz Cumartesi ya da Pazar günleri 10-15 yaş arası gerçekleştirilecektir.

Türkiye’de oyunculuğa meraklı olan, oyunculuk mesleğini seçmek isteyen kendi mesleğinde oyunculuk enstrümanlarını kullanmak isteyen kişilerin temel oyunculuk konusunda eğitilmeleri amaçlanmaktadır. Ortak bir sanat anlayışının öğrencilere aşılanması, yetenekli bireylerin tespiti ve sanat okullarına girmeleri üzerine teşvik edilmesi için hazırlanmış atölye programıdır. Öğrencilerimiz kura çekilişi ile belirlenir. Ders saatleri Cumartesi ve Pazar günleri 9.00 – 18.00 saatleri arasında yapılacaktır.Üstelik bu eğitimleri birbirinden ünlü ve kendini kanıtlamış eğitmenler veriyor.

İzmir ekonomisindeki tüm gelişmeleri kamuoyuna aktaran İzmirli ekonomi muhabirlerinin meslek kuruluşu Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi 34. Kuruluş yıldönümünü, Cumhuriyet Balosu’yla birleştirdi. Gecede konuşan EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan Cumhuriyetimizin 100. Yılında 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş depremleri sonrasında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.“Kahramanmaraş depremleri sonrasında herkes yardıma koştu” diyen Demircan, “Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi olarak bizde kayıtsız kalamazdık. İlk önce İzmir Gazeteciler Cemiyetimiz ve diğer basın meslek örgütlerimiz iş birliğinde deprem bölgesindeki meslektaşlarımız için “TEK İŞİMİZ HABER DEĞİL” isimli bir yardım kampanyası başlattık. Biz kampanyayı başlattıktan hemen sonra deprem bölgesindeki meslektaşlarımız, “Biz sizden yardım istemiyoruz, bizim ofislerimiz yıkıldı, ekipmanlarımız enkaz altında kaldı. Bizlere ekipman desteğinde bulunun, biz mesleğimizi yapmak istiyoruz şeklinde çağrı geldi. Bu çağrı üzerine kampanyamızı “YEREL BASIN YAŞASIN” şeklinde güncelledik. İzmir merkezli 9 günlük gazetemizin tamamının katıldığı “YEREL BASIN YAŞASIN” isimli iyilik hareketi başlattık. Sanal ortamda gönüllü meslektaşlarımızdan bir yazı işleri ekibi kurduk. En iyi yaptığımız işe soyunduk. 24 sayfa “YEREL BASIN YAŞASIN” ismiyle özel bir gazete çıkardık” diye konuştu.

Kuşadası Korumar De Luxe Otel’de gerçekleştirilen “EMD İzmir Şubesi 34. Kuruluş Yıldönümü ve Cumhuriyet Balosu”na Ekonomi Muhabirleri Derneği Genel Başkanı Turgay Türker, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, EMD İzmir Şubesi üyesi gazeteciler ve aileleri katıldı.İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin ‘NAR- Şiddete Karşı İletişim Projesi’ telif programı başlıyor.  5 il odaklı sürüdürülen proje kapsamında Gazeteciler, şiddete ve çocuk istismarına karşı farkındalık yaratacak video/yazılı haberlerle fark yaratacak

Medyada şiddet dilini dönüştürmek ve toplumsal farkındalık yaratmak hedefiyle devam eden ‘NAR- Şiddete Karşı İletişim Projesi’ telif programı başlıyor. İzmir, Manisa, Muğla Denizli, Aydın’da bulunan gazetecilerin özel haberlerine telif desteği sağlanan programda, doğru haber dilinin yaygınlaşması amaçlanıyor. Düzenlenen eğitimlerle gazetecilerin toplumsal cinsiyet eşitliğini ve nefret söyleminden uzak haberciliğin yaygınlaşması sağlanacak. Eğitimlerin çıktıları olarak, haberler, kısa belgeseller telif programı kapsamında desteklenecek.

18 ay sürecek Nar Projesi kapsamında video ya da yazılı haberlere telif ödenecek. Video haberlerin uzunluğu 2 dakikayı geçmeyecek. Oluşturulan yayın kurulunun onayından sonra yayınlanacak eserlerin sahiplerine telif ödenecek. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi ise, İzmir, Manisa, Muğla, Aydın ve Denizli’de yaşayan gazetecilerden şiddete karşı farkındalık yaratacak video ve yazılı haberler beklediklerini söyledi. Gappi, yayın kurulu tarafından değerlendirilen haberlerin proje web sitesi www.narsiddetekarsimedya.com ve 9 Eylül Gazetesi ve web sitesinde de yayınlanacağını belirterek, işsiz/serbest ya da herhangi bir medya kurumunda sürekli çalışan tüm gazetecilerin NAR telif programına katılmasını beklediklerini duyurdu.‘NAR- Şiddete Karşı İletişim Projesi’ telif haber başvurularını bir medya kurumunda sürekli olarak çalışan, işsiz/ serbest tüm gazeteciler yapabilir.  Başvuru formlarını www.igc.org.tr ve www.narsiddetekarsimedya.com adresinden doldurarak, hazırladıkları haberleri fotoğraflarıyla birikteigcnarprojesi@gmail.com’a iletebilirler. Yayın kurulu tarafından değerlendirilen haberler, video haber ya da yazılı olarak  yapılabiliyor. Proje kapsamında üretilen haberlerde, kadını güçlendirici, şiddete karşı farkındalık yaratan, çocuk istismarını önleyici amaçlı bilgilendirici çalışmalara da yer veriliyor.

Ayhan Işık, 1929 yılının 5 Mayıs sabahı altı çocuklu Selânik göçmeni bir ailenin son çocuğu olarak İzmir’in Konak ilçesi Karataş semtinde Mithatpaşa Caddesi üzerinde iki katlı tarihi bir Rum evinde, kendi anlatımıyla “Işıyan ailesinin tekne kazıntısı” olarak dünyaya geldi. 1970’lerin ikinci yarısında yazmaya başladığı ve vefatından sonra tefrika halinde yayımlanan “Hayatım” adlı hatıratlarında “Çocukluk günlerim bilinen yaramazlıklar ve onların sonuçları ile geçti. Annemi, hep telaşlandırmışımdır.” diye ekler Işık.

Altı yaşındayken; “…Onunla ilgili olarak şimdi çok az şey hatırlıyorum. Ama en çok da kokusunu… Bazı geceler yanıma gelip bana sarılmasını, birlikte uyumamızı. Bir defasında balık tutmaya götürmüş, dönüşte de sırtına alıp merdivenleri çıkartmıştı. Hepsi bu… Hafızamı ona dair hep zorladım. Daha fazla şey hatırlayabilmek, hatırladıklarımı hiç unutmamak için.” diyerek andığı babasını kaybeden Işık, öğreniminin ilk birkaç yılını İzmir’de, büyük bir kısmını ise yıllar önce üniversite tahsili için İstanbul’a yerleşmiş olan en büyük ağabeyi Mithat Özer’in yanında tamamlamaya başlar. Kısa birkaç yıldan sonra; çok genç yaşta kaybedilen ağabey, Işık için hayat boyu hep örnek kişilik olur. Özellikle resim alanındaki ilerleyişini hep örnek aldığını, onun vefatı sonrası evin geçimine yardımcı olmak için 12 yaşında okurken çalışmaya da başladığını belirten Işık, ilerleyen yıllarda akademideyken onun gibi üst tahsil için Paris’e gitmeyi düşlediğini de yine vefatından kısa süre önce anlatacaktır.Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan  İzmir FashionWeek 26-27-28 Şubat tarihlerinde HyattRegency Otel’de, 29 Şubat tarihinde ise İzmir İstinyePark’ta moda severler ile buluşacak. Etkinlik bugün düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.Toplantıda konuşan Akif Ürük, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyona destek vermediğini söyledi.”Ben fuar yapmıyorum, yeni tasarımların sunulduğu moda etkinliği yapıyorum. İzfaş’a rakip değilim.” dedi.Her yıl moda tasarımcılarını sektörle ve moda tutkunlarıyla buluşturan İzmir FashionWeek, bu yıl da dopdolu bir program hazırladı. 4 gün boyunca moda rüzgarları estirecek.İzmir Ticaret Odası, İzmir Moda Tasarımcıları Derneği, destekleriyle ana sponsoru SaluteGroup, araç sponsoru Otofora saç makyaj sponsoru AltierAcademi olan Rönesans Ajans’ın düzenlediği İzmir FashionWeek’e 26-27-28-29 Şubat tarihlerinde HyattRegency İzmir İstinyePark ev sahipliği yapacak.Yaşa Çocuk Derneği ile sosyal sorumluluk projesiİzmirFashionWeek, Yaşa Çocuk Derneği  ile işbirliği içinde bağış toplayarak hasta çocuklara yardım eli uzatacak.

13 farklı marka ve tasarımcının yeni koleksiyonunun tanıtımını yapacağı etkinlik, iş dünyasından ve cemiyet hayatından birçok ismi ağırlayacak. Etkinlik 4 gün boyunca 18.30 – 21.45 saatleri arasında gerçekleşecek. Katılacak firmalar; Nadora,İğne İplik, White House, Aldeg, FC Plus, Alin Exclusive gibi önemli markalardan oluşuyor. Katılacak tasarımcıların isimleri arasında; Nur Oskay, Nur Karaata , Nazlı Terzioğlu,Nadir Demir, Melissa Yılmaz, Meltem Aybar, Yiğit Eryendi gibi ünlü isimler yer alıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 9 Nisan 2024
- 20 Mart 2024
- 15 Mart 2024
- 8 Mart 2024
- 28 Şubat 2024
- 25 Şubat 2024
- 22 Şubat 2024
- 8 Şubat 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ