Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SPOR KÖŞESİ :TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Spor’da.hareketleri yaparken eklemler ve kaslarımız gibi vücudumuzun diğer organlarına hasar verecek davranışlardan da kaçınmak gerekir. Kaldırımda veya uygun olmayan ortamlarda uzun süre koşmak, kalbe fayda sağlasa da eklem sıkıntılarına neden olabileceği için sakıncalı olabilir.Spor yapmaya niyetlisiniz ama genel olarak kondisyonsuz ve uzun süredir hareketsiz misiniz? Bu nedenler sizin için bahane olmasın. Temponuzu ve egzersiz sıklığınızı yavaş yavaş artırarak istenilen düzeye zamanla ulaşabilirsiniz. İlk aşamada haftada en az 150 dakika orta yoğunluklu veya 75 dakika yoğun aerobik önerilir. Bu egzersizi haftanın 4-5 gününe yayarak yapın. Zamanla orta yoğunluklu aktiviteyi 300 dakikaya, yoğun fiziksel aktiviteyi de 150 dakikaya çıkarabilirseniz daha da yarar sağlarsınız.

Gündelik  Spor yaparken özellikle  orta yaş gruplarında kalp krizi  riskleri de bulunuyor. Burada  bahsetmek  gerekirse spor yapmak da çok önemli aynı zamanda kalp sağlığını korumakda çok önemli olduğunu paylaşmak istiyorum. Burada kalp krizine oluşmasında bir takım etkenlerinde var olduğunu aslında bilincinde olmak gerekiyor.

Spor yapmanın kalbe zarar verip vermeyeceği yapılan spor ve hastanın genel sağlık durumuyla doğrudan ilişkilidir. Hekimler olarak spor yapmanın her zaman sağlıklı olduğunu belirtsek de bunun da bazı nüansları vardır. Öyle ki, genç ve orta yaşlı insanlarda görülen ani kalp ölümünün birinci nedeni spordur. Rekabete dayalı sporlar burada önemlidir.Profesyonel sporcu olmasanız da spor yapmanın ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Hareket etmek, zindeliği artırır, kalp sağlığını korur, ruh sağlığına iyi gelir hatta ömrü uzatır.

Ağır spor, kalp krizi ve ani ölüm riskini artırır mı?’ sorusunun cevabı ilk bakışta ‘evet’ gibi görünse de gerçek daha karmaşık. İnsanların, özellikle kalp hastalığı veya hasta olma riski yüksek olanların, kalp krizi ve ani ölüm riski koşarken artıyor, koltukta otururken daha az… Ama aynı insanlar, gerekli tedbirler alındıktan sonra ağır spor yapmaya, örneğin koşmaya devam ederlerse, uzun dönemde sağ kalma ve kalp krizinden korunma şansları, spor yapmayanlara göre çok daha fazla.Ağır spor diye tanımladığımız koşu, futbol, basketbol, tenis, hızlı yürüme, hızlı bisiklete binme gibi faaliyetlere düzenli olarak katılanlarda kalp krizi ve kalpten ölümlerin azaldığını gösteren birçok araştırma var. Harvard Üniversitesi mezunlarının uzun yıllar izlendiği bir araştırmada da, egzersizle geçirilen her saatin beklenen ömre 2 saat kattığı hesaplandı. Ağır spora orta yaşta bile başlansa, 20 yıl sonra bakıldığında, dayanıklılık gerektiren bu sporları yapanların 6 yıl daha uzun yaşadığı görülüyor. Ağır sporların ani ölüm riskini yükseltip yükseltmediğini gösteren en güzel çalışmalardan biri 1980’lerde ABD’nin Seattle kentinde yapıldı. Araştırmacılar kalp krizi sonucu ani olarak ölen 145 erkeği inceledi. Ailelerinden sağlık sorunları, spor hayatları, gibi bir takımfaktörler vardır.

Hareketli olmak için her fırsatı değerlendirmelisiniz. Örneğin; asansör kullanımını azaltıp merdivenleri daha çok kullanın. Yine otomobilin çok sık kullanımından da kaçının.Vücuda elastikiyet ve esneklik, germe egzersizleriyle sağlanabilir. Pilates ve yoga vücudun denge kaslarını destekleyerek esneklik sağlamaya yardımcı olur. Haftada 2-3 kez tekrarlamak ve egzersiz sırasında ağrıya yol açmamak da önem taşır. Ayrıca, germe hareketlerinin egzersize başlamadan önce ve bitirdikten sonra mutlaka tekrarlanması gerekir.Kuvvet egzersizleri için ağırlık, direnç bantları veya kişinin kendi vücut ağırlığı kullanılabilir. Kuvvet egzersizlerini de haftada 2-3 kez yapmakta fayda var. Tekrarlar arasında kasların dinlenmesine de izin vermek ve asla ısınmadan ağır bir egzersiz yapmamak önem taşır. Daha önceden alışık olmadığınız bir egzersize aniden yüklenmek vücutta stres hormonlarını artıracağından riskli kişilerde kalp krizini tetikleyebilir. Bu nedenle vücudun üst kısımlarında baskı ağrı hissedilmesi, soğuk terleme, nefes alıp vermede güçlük, çok hızlı veya düzensiz kalp atışları, baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetler hissedilirse egzersiz hemen sonlandırılmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır.

Özellikle yarışmaya dayalı, patlayıcı güç gerektiren, yoğun rekabet içeren sporlar tehlikeli olanlardır. Örneğin; futbol, basketbol, tenis vd. Ancak yürüyüş, hafif tempo koşu, bisiklet kullanmak gibi aktivitelerde böyle bir durum söz konusu değildir. Aksine her zaman dediğimiz gibi bu tür egzersizleri yapmak hem kalp hem de kişin genel sağlığı için son derece yararlıdır. Bu hafif sporları yapmanın ne gibi faydaları vardır. Günümüzde, güce dayalı ve rekabeti önceleyen sporlar trend haline gelmektedir. Uzun mesafe koşuları, triatlon gibi sporlar popülerlik kazanmaktadır. Bu tarz sporları yapan bireylerin en azından yılda 1 kez kardiyolojik muayeneden geçmeleri önerilir. Ayrıca düzenli bir antreman programını takiben bu rekabetin içine girmek daha doğru olacaktır. Egzersizler ve müsabaka esnasında yeterli su tüketimi de büyük önem taşımaktadır.Spora başlamadan önce ısınmak gerekir. Spor yapmanın en temel kurallarından biridir. Doğru ısınma teknikleri oldukça basittir. Tek başına öğrenilebilir ve yapılabilir. Isınmadan bir anda spora başlamak ise oldukça zararlıdır. Spor yapmanın kalp sağlığına zararlı olabileceği fikrinin temel bir nedeni vardır: Milyonlarca insan tarafından izlenen bir futbol müsabakasında sporcunun bir anda yere yığılıp, kalbinin durması ya da kalp krizi geçirmesi… Bu tür olaylar oldukça nadir olur. Ancak dakikalar önce son sürat koşan bir sporcunun bir anda nefessiz kalması, sahaya giren ambulans ya da helikopter, diğer futbolcuların diz çöküp ağlaması, dua etmesi kişilerin hafızasına bir kere kazınmış olur. Bu oldukça dramatik bir olaydır. Şüphesiz sporun en trajik anı budur.

Spor müsabakası esnasında artan hırs, yoğunlaşan stres, yüksek kan basıncı ile kalbin ritmi bozulabilir, kalbin çalışma düzeneği sekteye uğrayabilir. Bunun sonucunda da maalesef ki ani kalp ölümü meydana gelebilir. Bu durum belirttiğimiz gibi oldukça nadirdir ve birçok bileşene bağlıdır. Kişinin, genel sağlık durumu, yaşı, genetik özellikleri, cinsiyeti, ırkı ani kalp ölümü riskini etkileyen parametrelerdir. Yapılan spor da ani kalp ölümü riskini değiştirir. Maraton, triatlon, uzun mesafeli bisiklet yarışları kalbi en çok yoran sporlardan bazılarıdır.

Spor, yağ yakımını  ve kilo vermeyi sağlarken kan basıncını dengeleyerek iyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolü düşürür. Bu nedenle yaşınız kaç olursa olsun spora gündelik yaşamınızda yer verin. İdeal spor programında aerobik kardiyo germe ve kuvvet egzersizleri olmalı. Mutlaka hekimlerin de bu konuda desteği olmalı. Hekimler fiziksel aktivite reçeteleri yazmalı ve kontrollerde bunlar değerlendirilmelidir. Yüzme, tempolu yürüyüş, koşu veya bisiklet aerobik için uygun egzersizlerdir. Ancak hareketleri yaparken kalp hızında değişkenlik sağlamak için egzersizin yoğunluğunda da değişiklikler yapmak gerekir. Örneğin; 3-4 dakika hafif tempoda yürüdükten sonra 1-2 dakika hızı artırmak kalp sağlığına daha faydalı olacaktır. Ayrıca, kardiyo egzersizleri sırasında nefes ve kalp hızınızın, yanınızdaki biriyle hala konuşabilmenize elverecek seviyede olması önem taşır. Bu konuda zorluk çekiliyorsa yüzme veya yürüyüş gibi daha hafif egzersizlerle başlamak uygun olacaktır

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 5 Haziran 2024
- 3 Haziran 2024
- 31 Mayıs 2024
- 24 Mayıs 2024
- 22 Mayıs 2024
- 20 Mayıs 2024
- 17 Mayıs 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ