Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TARIM KÖŞESİ : SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

Mantar hastalığı, sedef hastalığı, saçkıran, kaşıntı ve uyuz tedavisinde oldukça fayda sağlayan macun, reflü tedavisine de destek olur. Karaciğer temizliğinde oldukça etkili olan macun, cildin genç kalmasına da yardımcı olur.Kudret narının birçok faydası bulunsa da her besin maddesi gibi fazla tüketildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilir. Günde 1-2 tatlı kaşığı kadar tüketilmesi tavsiye edilir. Meyvenin herhangi bir formunun fazla kullanılması halinde mide başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu meydana gelebilir. Alerjik bünyeye sahip olan bireyler, diyabet hastaları, kronik rahatsızlığı olan kişiler, emziren anneler ve hamilelerinin kudret narı tüketebilmesi için mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekir.Son zamanlarda oldukça popüler olan kudret narı, Asya ve Afrika’nın pek çok bölgesinde yetişir. Doğu Afrika’da, Amazon havzasında ve Karayip Adaları’nda doğal olarak yetişir. Güney Amerika ve Uzak Doğu’da da varlık gösterir. Meyve ülkemizde ise Yalova, Bursa ve Antalya çevresinde yetiştirilir.

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan meyve, yapısında bulundurduğu alkaloidler, karantinler, glikozitler, sabit yağlar, steroidler ve saponinler sayesinde pek çok fayda içerir. Zengin besin içeriği ile takviye edici gıda olarak olarak kullanılan ürün, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan tropikal bitki, sivilcelerin azalmasında ve cildin yenilenmesinde de etkilidir. Sedef ve egzama tedavisinde de kullanılan kudret narı, lokal olarak ya da kapsül formunda tüketilebilir.

Kudret narı, kabakgiller familyasında yer alır ve Momordica charantia olarak adlandırılır. Genellikle Afrika, Güney Amerika gibi tropikal iklim bölgelerinde yetişse de ülkemizde ve dünyada çeşitli ülkeler tarafından besin maddesi ve ilaç amaçlı kullanımı için yetiştiriciliği yapılır. Kudret narının başta cilt üzerine olumlu etkileri olmak üzere birçok faydası bulunur. ‘‘Kudret narı nedir?’’, ‘‘Kudret narı faydaları nelerdir?’’ gibi soruların yanıtlarıyla ilgili detaylı bilgiye içeriğin davasına göz atarak ulaşabilirsiniz.Kudret narı; tropikal iklimde yetişen, kabakgiller familyasında yer alan, sarmaşık formuna sahip ve yazın çiçek açarak meyve veren bir bitkidir. Çiçekleri sarı renkli olurken meyvesi ilk oluştuğunda yeşil, olgunlaştığı zaman ise turuncu ve kırmızı renkte olur. Genellikle ham olarak toplanır; çünkü tam olarak olgulaştığında tadı acı olur ve vitamin değerleri azalır. Meyvenin içerisinde bulunan çekirdekleri ise kırmızı renklidir ve nara benzeyen ekşi bir tadı vardır. Olgunlaşmamış meyveleri; yüksek miktarda A ve C vitaminlerini, beta karoten, fosfor, potasyum ve demir minerali içerir. Olgunlaşmış meyveleri ise antibakteriyel, antienflamatuar ve analjezik etkilere sahip olduğu için tedavi amaçlı kullanılır.Kudret narı; yapısında bulunan glikozitler, saponinler, alkaloidler, triterpenler, karantinler, proteinler, sabit yağlar ve steroidler sayesinde pek çok biyolojik aktiviteye sahiptir. Kudret narı; haricen (dıştan) lokal olarak kullanılabileceği gibi oral yolla da macun ve jel kapsül formlarında kullanılabilir. Çeşitli şekillerde kullanılabilen kudret narının faydaları şöyle sıralanabilir:Antikanser özelliği sayesinde kanserin önlenmesini destekler ve rahim ağzı kanseri, meme kanseri, prostat kanseri gibi belli bir yaştan sonra risk oluşturan kanserlerden korunmaya yardımcı olur.Kötü huylu kolesterol değerini (LDL) düşürür. Böylece damar içi plak oluşumunu ve damar sertliğini önlemeye yardımcı olarak kalp damar sağlığını destekler.

Yüksek oranda protein ve E vitamini içerdiği için egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisine faydası bulunur.Sindirim sisteminin normal fonksiyonunu destekler ve bağırsak çalıştırma özelliği sayesinde kabızlığın giderilmesine katkı sağlar.Kudret narının olgunlaşmış meyveleri antibakteriyel, antienflamatuar (iltihap giderici) ve analjezik (ağrı kesici) etkinliğe sahip olduğu için hücre yenilemesini artırarak vücutta oluşan yara ve iltihapların iyileşmesine yardımcı olur.Kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu için Tip 2 Diyabet hastaları için faydalıdır.

Kapiller (kılcal damar) dolaşımı hızlandırdığı için yanık tedavilerinde yaranın oksijenlenmesini artırarak yanığın hızlı iyileşmesine yardım eder.

Antihistaminik ve antienflamatuar özellikleri sayesinde astım, alerji, bronşit gibi hastalıkların semptomlarının azaltılmasına yardımcı olur.Kudret narı; yaprağı, meyvesi ve çekirdeğiyle farklı şekilde kullanımlara sahiptir. Kudret narının çekirdekleri oldukça ekşidir ve doğrudan tüketilmesi doğru olmaz. Çekirdekler işlenerek, baharat karışımlarına katılabilir. Kudret narı ise yağ, macun ve şurup yapımında kullanılabilir.

Kudret narı, meyvesi ise yeşilken toplanarak ham şekilde kullanılabileceği gibi olgunlaşıp turuncu ve kırmızı renkleri aldığında da kullanımı vardır. Besin maddesi olarak kullanımında tadının çok acı olmaması için ham meyve şeklinde tercih edilir. Olgunlaşmış meyvesi ise genellikle haricen uygulamak için macun ve jel yapımında kullanılır. Kudret narının kullanılan bir diğer bölümü de yapraklarıdır. Kudret narı yaprakları yaş veya kurutulmuş olarak çay yapımında kullanılabilir.?

Kudret narının kullanımında dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de kimlerin kullanabileceğidir. Kudret narını; mide ve bağırsak sorunu olanlar, cilt hastalıkları ve yaraları olanlar, solunum yolu rahatsızlığı yaşayanlar ve diyabet, kolesterol hastaları doktor kontrolünde kullanabilir. Bazı sağlık sorunlarında ve özel durumlarda ise kullanımında dikkatli olmak gerekir. Hamile ve emziren anneler, ciddi kronik rahatsızlığı olup ilaç kullanan kişiler, alerjik bünyeye sahip olan kişiler ve düzenli olarak bazı ilaçlar kullanan kişiler; kudret narını tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.Kudret narı, sahip olduğu pek çok faydası nedeni ile farklı formlarda kullanımı tercih edilen bir meyvedir. Besin maddesi veya ilaç amaçlı kullanımında doğrudan meyvesi tüketilebileceği gibi haricen cilt üzerine de uygulanabilir.En sık kullanımları arasında zeytinyağlı kudret narı kürü, kudret narı yağı ve kudret narı macunu yer alır. Kudret narı preparatları kullanımında doza da dikkat etmek gerekir. Bu sebeple doktorunuzun önerdiği şekilde ve dozda kullanılabilir. Kudret narının bir diğer formu karışım halinde oluşturulan suyudur. Su, limon, tuz ve zencefil tozu ile birlikte blendırdan geçirilen kudret narının suyu elde edilir.Besin maddesi olarak meyvesi tüketildiğinde miktarı birkaç tatlı kaşığını geçmemek gerekir. Yemeklerde kullanımı için ise güneşte kurutularak baharat karışımlarına katılır. Yemeklere acı bir tat vermemesi için tuzlu suda kaynatılarak veya yoğurda katılarak acısı alınabilir. Kudret narının kurutulmuş yaprakları 2-3 çay kaşığı kadar, 10 dakika demlenerek çay şeklinde de tüketilebilir.Kudret narının yaygın şekilde kullanımlarından bir diğer şekli de macun formunda tüketimidir. Kudret macunu hazırlarken önce meyvenin içindeki kırmızı çekirdekler çıkarılır. Sonrasında ise meyvesi küçük küçük doğranır ve bir kavanoza alınır. Üzerine ise bir bardak kadar doğal bal ilave edilerek yaklaşık 3-4 hafta ağzı kapalı şekilde bekletilir.Açıldığında meyveler yumuşayarak bal ile macun kıvamı oluşturmuş olur. Hazırlanan macun açken bir tatlı kaşığı kadar tüketilebilir. Şeker hastaları için kudret narının macun formu önerilmediği için zeytinyağlı formu kullanılabilir. Kudret narı macunu değerli bileşikleri koruduğu ve oksitlenme ihtimalini azalttığı için tercih edilen bir formdur.

Kudret narı macununun pek çok faydası bulunur.  Mantar hastalığı, sedef hastalığı, saçkıran, kaşıntı ve uyuz tedavisinde oldukça fayda sağlayan macun, reflü tedavisine de destek olur. Karaciğer temizliğinde oldukça etkili olan macun, cildin genç kalmasına da yardımcı olur.

Kudret narının birçok faydası bulunsa da her besin maddesi gibi fazla tüketildiğinde zararlı sonuçlar doğurabilir. Günde 1-2 tatlı kaşığı kadar tüketilmesi tavsiye edilir. Meyvenin herhangi bir formunun fazla kullanılması halinde mide başta olmak üzere pek çok sağlık sorunu meydana gelebilir. Alerjik bünyeye sahip olan bireyler, diyabet hastaları, kronik rahatsızlığı olan kişiler, emziren anneler ve hamilelerinin kudret narı tüketebilmesi için mutlaka uzman bir hekime başvurması gerekir.Son zamanlarda oldukça popüler olan kudret narı, Asya ve Afrika’nın pek çok bölgesinde yetişir. Doğu Afrika’da, Amazon havzasında ve Karayip Adaları’nda doğal olarak yetişir. Güney Amerika ve Uzak Doğu’da da varlık gösterir. Meyve ülkemizde ise Yalova, Bursa ve Antalya çevresinde yetiştirilir.

Kudret narı, kabakgiller familyasında yer alır ve Momordica charantia olarak adlandırılır. Genellikle Afrika, Güney Amerika gibi tropikal iklim bölgelerinde yetişse de ülkemizde ve dünyada çeşitli ülkeler tarafından besin maddesi ve ilaç amaçlı kullanımı için yetiştiriciliği yapılır. Kudret narının başta cilt üzerine olumlu etkileri olmak üzere birçok faydası bulunur.

Kudret narı; tropikal iklimde yetişen, kabakgiller familyasında yer alan, sarmaşık formuna sahip ve yazın çiçek açarak meyve veren bir bitkidir. Çiçekleri sarı renkli olurken meyvesi ilk oluştuğunda yeşil, olgunlaştığı zaman ise turuncu ve kırmızı renkte olur. Genellikle ham olarak toplanır; çünkü tam olarak olgulaştığında tadı acı olur ve vitamin değerleri azalır. Meyvenin içerisinde bulunan çekirdekleri ise kırmızı renklidir ve nara benzeyen ekşi bir tadı vardır. Olgunlaşmamış meyveleri; yüksek miktarda A ve C vitaminlerini, beta karoten, fosfor, potasyum ve demir minerali içerir. Olgunlaşmış meyveleri ise antibakteriyel, antienflamatuar ve analjezik etkilere sahip olduğu için tedavi amaçlı kullanılır.Kudret narı; yapısında bulunan glikozitler, saponinler, alkaloidler, triterpenler, karantinler, proteinler, sabit yağlar ve steroidler sayesinde pek çok biyolojik aktiviteye sahiptir. Kudret narı; haricen (dıştan) lokal olarak kullanılabileceği gibi oral yolla da macun ve jel kapsül formlarında kullanılabilir. Çeşitli şekillerde kullanılabilen kudret narının faydaları şöyle sıralanabilir:Karaciğerin normal fonksiyonunu destekleyerek karaciğer sağlığına katkı sağlar.Ülser, gastrit, kolit gibi mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.İçeriğinde beta karoten, a-karoten ve göz için yararlı flavonoidler bulunduğu için görme sağlığını ve görüş keskinliğini destekler.

Antikanser özelliği sayesinde kanserin önlenmesini destekler ve rahim ağzı kanseri, meme kanseri, prostat kanseri gibi belli bir yaştan sonra risk oluşturan kanserlerden korunmaya yardımcı olur.Kötü huylu kolesterol değerini (LDL) düşürür. Böylece damar içi plak oluşumunu ve damar sertliğini önlemeye yardımcı olarak kalp damar sağlığını destekler.Yüksek oranda protein ve E vitamini içerdiği için egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisine faydası bulunur.Sindirim sisteminin normal fonksiyonunu destekler ve bağırsak çalıştırma özelliği sayesinde kabızlığın giderilmesine katkı sağlar.

Kudret narının olgunlaşmış meyveleri antibakteriyel, antienflamatuar (iltihap giderici) ve analjezik (ağrı kesici) etkinliğe sahip olduğu için hücre yenilemesini artırarak vücutta oluşan yara ve iltihapların iyileşmesine yardımcı olur.Kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğu için Tip 2 Diyabet hastaları için faydalıdır.Kapiller (kılcal damar) dolaşımı hızlandırdığı için yanık tedavilerinde yaranın oksijenlenmesini artırarak yanığın hızlı iyileşmesine yardım eder.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 5 Haziran 2024
- 31 Mayıs 2024
- 29 Mayıs 2024
- 24 Mayıs 2024
- 22 Mayıs 2024
- 20 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ