Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Reklam

Hayâl-i Temsil Dünya Prömiyerini 37. Uluslararası İzmir Festivali’nde Yaptı.İzmir’in en eski yerleşik sanat kurumu İzmir Devlet Tiyatrosu dün akşam (8.6.2024), 37. Uluslararası İzmir Festivali’nde rüya gibi bir dünya prömiyeriyle, önümüzdeki tiyatro sezonunun belki de en iddialı oyununu tanıttı.

Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı, Gürol Tonbul’un yönettiği, müziklerini Nihat Demirkol’un, dekor tasarımını Tayfun Çebi’nin, kostüm tasarımını Funda Çebi’nin, dans düzenini ise Meltem Yorulmaz’ın yaptığı “Hayâl-i Temsil” adlı oyunun, salonu tamamen dolduran izleyicilere kolay kolay unutamayacakları bir tiyatro şöleni sundu. İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde sergilenen Oyunda; Dikran rolünde Hakan Özgömeç, Bedia Muvahhit rolünde Özlem Başkaya ve Afife Jale’de Burcu Ongun Altay sahnede devleşti, derslere konu olacak oyunculuk şöleni sergiledi. Oyunun müziklerini besteleyen ve baştan sonra piyanosunun başında sahnede olan Nihat Demirkol’un müzikleri, Hayal-i Temsil’in hayal atmosferini vurguladı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü iş birliği ile 37. Uluslararası İzmir Festivali’nde prömiyer yapan Hayal-i Temsil dakikalarca alkışlandı. Tiyatro severler oyunu yeni sezonda izleyebilecek.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfının (İKSEV) Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitutfrançais Türkiye – İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlediği 37. Uluslararası İzmir Festivali, 10 Haziran 2024 akşamı AASSM’de İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile yapılacalFolkwangTanzstudio gösterisiyle devam edecek.

37. Uluslararası İzmir Festivali, çağdaş dansın büyük ustalarını yetiştiren, 97 yıllık geçmişi ile alanında önemli bir yere sahip FolkwangTanzstudio’yu (FTS) ağırlıyor.İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitutfrançais Türkiye- İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlediği 37. Uluslararası İzmir Festivali, 10 Haziran 2024 Pazartesi akşamı 21.00’de AASSM Büyük salonda yapılacak FolkwangTanzstudio’nun “Wonderful Life” gösterisiyle devam ediyor.

Şu anda üyeleri arasında dünyanın dört bir yanından gelen 10 profesyonel dansçının yer aldığı FolkwangTanzstudio, genç dansçıları profesyonel dans alanına giden yolda desteklemek gibi önemli bir işlevi de yerine getiriyor. Konuk performanslar ve tanınmış dans/tiyatro kuruluşlarının yanı sıra festivallerle gerçekleştirilen ortak yapımlar, FolkwangTanzstudio’nun sanatsal çalışmalarının doğal bir parçası oluyor. Farklı şeyleri denemeye istekli olması, sanatsal çeşitliliği ve açıklığı ile karakterize edilen FolkwangTanzstudio, kurucusu Kurt Jooss’un ortaya koyduğu dansta insanı arama fikrini sahneye ve dünyaya taşımaya devam ediyor.

İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile gerçekleştirilecek gösteride FTS, Brezilya doğumlu tanınmış koreograf RudolphoLeoni’nin; çevre, içindeki insanlar ve onların anlam arayışlarıyla derin bir diyaloğa yoğunlaşıyor ve ‘aslolan varış değil yolculuğun kendisidir’ diyen “Wonderful Life” koreografisini sahneleyecek.37. Uluslararası İzmir Festivali, “2024 Tür- Macar Kültür Yılı”nı kutlayan unutulmaz bir söyleşi ve konserle başladı. AASSM Büyük salonda dün akşam (7. 6. 2024) yapılan açılış konserinde Avrupa ve Macaristan’ın önde gelen oda müziği topluluklarından Franz Liszt Oda Orkestrası şef ve çellistİstvânVardâi yönetiminde Macar müziğinin seçkin örneklerini çaldı. Konserin solisti piyanist Gülsin Onay da kolay kolay unutulmayacak Mozart 12. Piyano konçertosu yorumu ile Festival izleyicilerini büyüledi.

Konser öncesinde Müzik Tarihçisi ve eleştirmen Ufuk Çakmak “Macar Müziğine Bir Bakış” konulu seminer verdi. Çakmak hayli geniş çerçeveli konuşmasını gerek piyanoda çaldığı gerekse dinlettiği örneklerle anlattı. Müzik tarihinde doğru bilinen pek çok yanlışa da değinen Çakmak, dinleyicilerine konserde dinleyecekleri eserlerle ilgili açıklamalar da yaptı.

37. Uluslararası İzmir Festivali’nin açılış konserinden önce İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper Festival’e destek veren kişi ve kurumlara teşekkür plaketlerini sundu. Ardından Bartok’un “Romen Halk Dansları” ile başlayan konser, Gülsin Onay’ın yorumladığı Mozart’ın 12. Piyano konçertosu ile devam etti. Konserin ikinci yarısında programda Franz Liszt (Macar Rapsodisi no.2), Ulvi Cemal Erkin ( oda orkestrasına uyarlanmış Yaylı Çalgılar Dörtlüsü) seslendirildi. Çellist olarak dünyada hatırı sayılır bir üne sahip olan İstvânVardâi son iki eser olan Popper’ın “Macar Rapsodisi” ve Weiner’in 1 numaralı Divertimento’sunda solist olarak yer aldı. Vardâi, konser sonunda, “Türkleri ve Macarları birleştiren üç önemli nokta var, kültür, yemek ve müzik” dostluğumuz bu ortak noktalar nedeniyle benzersiz” dedi.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitutfrançais Türkiye- İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlediği Festival bu gece İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde yapılacak “Hayâl-i Temsil” adlı oyunla devam edecek.İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfının (İKSEV) Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitutfrançais Türkiye – İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlediği 37. Uluslararası İzmir Festivali, İzmir Devlet Tiyatrosunun sahneleyeceği Hayâl-i Temsil oyununun dünya prömiyeri ile devam ediyor.

Kentin ilk yerleşik sanat kurumu İzmir Devlet Tiyatrosu, yedi yıl sonra “Hayâl-i Temsil” adlı oyunla tekrar Uluslararası İzmir Festivali’ne katılıyor. Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı, Gürol Tonbul’un yönettiği, müziklerini Nihat Demirkol’un, dekor tasarımını Tayfun Çebi’nin, kostüm tasarımını Fulya Çebi’nin, dans düzenini ise Meltem Yorulmaz’ın yaptığı “Hayâl-i Temsil” adlı oyunun prömiyeri bu akşm saat 21.00’de, İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde yapılacak. Oyunda; Burcu Ongun Altay, Özlem Başkaya, Hakan Özgömeç, Nihat Demirkol, Emirhan Yeşilyuva ve Koray Doğan rol alıyor.

Oyunun rejisörü Gürol Tonbul, oyunun tanıtım yazısının bir bölümünde şöyle diyor: Zaten, kimi bulsa bir masal anlatan, ‘isim isme semt semte, insan insana benzer’ diyerek masalların kapısını aralayan, yalnız ve kimselerin görmediği, unuttuğu makyörDikran, dinleyen birilerini bulduğu anda anlatmaya başlar masalını. Yüz yıllık bir masalın kapısını araladığımızda, yalan gerçek iç içe geçer ve Cumhuriyet’in ve tiyatronun öncüsü iki kadın kahramanın yaşam öyküsüne tanıklık ederiz. Yaşamları boyunca bir araya hiç gelmemiş Bedia Muvahhit ve Afife Jale, makyörDikran’ın belleğinde, hayali bir temsilde bir araya gelirler…”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü iş birliği ile gerçekleşecek etkinliği izlemek isteyenler AASSM Ana gişeden ücretsiz davetiyelerini alabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ